Temel topraklaması

akarsu

Üye
Merhaba
temel topraklaması hem paratoner tesısatı hemde dairelerın topraklaması baglanabılır mı?
Birde merdıven bosluğunda 1 buton 1 siren var. hangı tur sıtemle calıstırmam gerkıyor. dairenin içindede 1 adet duman 1 adet sıcaklık dedektoru var. dairenin iindeki dedektorlerde kendınden seslı t1 den 220 yazıyor bunları enerjısını dairenmı verecez ortak sayaçtanmı. İYİ GÜNLER...!

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Baglanamaz. Çünkü paratonerin kendi topraklamasi muhakkak ayridir. Fi 8 dedigimiz iletkenle haricen yapilir. Temel topraklamasini dairelerin kkoruma topraklamasi olarak kullanabilirsiniz. Diget yazdiklarin icin ise yangin ihbar sistemiyle ilgili bunun icinse 1-yangin paneli olmasi gerekiyor ve bunlarin paneldeki modül kartlara girip ayrica senaryolanmasi gerekir

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Merhaba
temel topraklaması hem paratoner tesısatı hemde dairelerın topraklaması baglanabılır mı?
Birde merdıven bosluğunda 1 buton 1 siren var. hangı tur sıtemle calıstırmam gerkıyor. dairenin içindede 1 adet duman 1 adet sıcaklık dedektoru var. dairenin iindeki dedektorlerde kendınden seslı t1 den 220 yazıyor bunları enerjısını dairenmı verecez ortak sayaçtanmı. İYİ GÜNLER...!

Evet tüm topraklama sistemi eş potansiyel barada birleşitirilir bununla birlikte iç yıldırımlık denilen aşırı gerilim darbe koruyucu A.G. Parafudr'larında kullanılması zorunludur. [Eskiden paratoner topraklaması ayrı yapılırdı.]
Bilgi: Eş Potansiyel, Eş Potansiyel Topraklama, Topraklama Tesisatı, Topraklama Tesisat Malzemeleri
Yönetmeliği okumak için yazı sonundaki linki tıklayabilirsiniz.
Dedektör sayısı az, yangın bölge sayısı az ise Konvansiyonel tip yangın santrali ile yangın ihbar sistemi kurulabilir. Ortak mahal sayacı üzerinden enerji alınmalı.

Cevaplar için teşekkürler. Yapı denetım mühendisi bana temel topraklamasına dairelerın topraklaması ve paratonerı baglayabılırsın demişti bana yanlıs gelmıstı onun için sizlere sormak istedim. birde şu Konvansiyonel tip yangın santrali baglantı seması varmı elinizde.

Yaşlı uzman merhaba

yönetmeliğin kuralı tam bilmiyorum ancak bizde temel topraklaması ve parotonerleri beraber bağlamadık tabiki bu işlerde başımızdaki müh. istekleri ile yapılıyor hatta panolara genelde çubuk çakarak topraklama elde ediyoruz bir ana plaka koyardık o da direnç oluşturduğu için şimdi yıldız bağlantı yapıyoruz

Yaşlı uzman merhaba

yönetmeliğin kuralı tam bilmiyorum ancak bizde temel topraklaması ve parotonerleri beraber bağlamadık tabiki bu işlerde başımızdaki müh. istekleri ile yapılıyor hatta panolara genelde çubuk çakarak topraklama elde ediyoruz bir ana plaka koyardık o da direnç oluşturduğu için şimdi yıldız bağlantı yapıyoruz

Yakın geçmişe kadar dediğiniz gibi uygulama yapardık artık yukarıda bahsettiğim gibi yapılıyor. A.G. parafudr önemli. Bu dalın uzmanları önermesede yıldırımın zayıf akım sistemine olumsuz dönüşünü önlemek için bence tıkaç sistemide yapılmalı.

Doğrudur hocam ama tabiki bu iş aslında yetkili müh. arkadaşlarda bitiyor onlar bilecekki bizde uygulayalım ama tabiki en iyi yol bildiğimiz yol

bu arada bana yazdığın cevap ile 800 olmuş bunun hatrına bi çay ısmarlarsın :D

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri