Trafoda çıkışında 12v ac akımı dc ye çeviren devre

bu resimdeki trafo için diyot ve kondansatör değerleri yazmanız mümkün mü lütfen.

Ekli dosyalar

• Adsız333.jpg
    Adsız333.jpg
    28.1 KB · Görüntüleme: 30
Sayın Lanna,

Diyot ve kondansatör seçiminiz yerinde.

Ancak zenerin yönü ters değilmi ? Yanlışlık olmasın. Kolay gelsin.

TxcU4RZmBXDMRK-fzQqxBtjwgwgl0wn0hPpRtdE41lnRe0xbdV.jpg

Son düzenleme:
elinizdeki trafo elektronik trafo çıkışı hızlı diyotla doğrultmanız gerekir. Normal diyorlar iş görmez cunku bu trafonun anahtarlama hızı yuksektir.

ayrica frekansida yuksek bunlarin
abi ben bunu awizwde kulandim
12 v ac 20w calisti
aynisini zil trafosunda denedim fakat soyle bi sey oldu ilginctir zil trafosu isindi ve cikis voltuda dustu bayagi

ayrica frekansida yuksek bunlarin
abi ben bunu awizwde kulandim
12 v ac 20w calisti
aynisini zil trafosunda denedim fakat soyle bi sey oldu ilginctir zil trafosu isindi ve cikis voltuda dustu bayagi

Çıkış gerilimi düşüyorsa trafonun gücü yüke yetmiyor demektir. Gerekli akımı çekemediği için gerilim düşmesi meydana geliyor.

Iste frekansi yuksek oldugu icin hizli diyot lazim. Yoksa normal diyotlar ile dogrultma saglikli olmaz.

Sevgili arkadaşlar verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim, bu parçaları tedarik edip bu şema üzerinde deneyeceğim, şimdiden emeği geçen tüm arkadaşlara tekrar tekrar teşekkür ederim.

Simdi baktimda hizli diyot maksimum 3 amper geciriyor. Bunun yerine 6SK40 yada SBL1040 GIBI benzer gucte bir diyot kullanmaniz trafidan 3 amper uzerinde guc cekmek istediginizde daha faydali olacaktir. Diger diyotlar 3 amperden fazlasini veremezler.

Not sogutucu kullanmaniz gerekebilir.

SBL1030CT-pinout.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,375
Kullanıcılar
450,248
Son üye
SHARP46

Yeni konular

Geri