Transistör Kullanımı

elektrkci

Üye
12345.PNG

123456.PNG

http://skory.z-net.hu/alkatresz/BC237.pdf

2 gündür uğraşıyorum.İşin içinden çıkamadım.Siz ustalarımdan yol göstermelerini rica ediyorum.
Üstteki bc237 datasheetine göre herhangi bir transistor nasıl sürülmeli,nasıl okumalıyım.Örnek olarak onu koydum başka bir transistörde olabilir.Bağlanacak direnç değerlerini ,hfe gibi değerleri neye göre seçiyoruz.Normalde teoride hfe(ß) gibi değerleri verilince çözüyorum.Fakat pratikte nasıl yapılmalı istediğim çıkış gerilimini nasıl elde edebilirim.Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyayı görüntüle 25063
Ekli dosyayı görüntüle 25064

2 gündür uğraşıyorum.İşin içinden çıkamadım.Siz ustalarımdan yol göstermelerini rica ediyorum.
Üstteki bc237 datasheetine göre herhangi bir transistor nasıl sürülmeli,nasıl okumalıyım.Örnek olarak onu koydum başka bir transistörde olabilir.Bağlanacak direnç değerlerini ,hfe gibi değerleri neye göre seçiyoruz.Normalde teoride hfe(ß) gibi değerleri verilince çözüyorum.Fakat pratikte nasıl yapılmalı istediğim çıkış gerilimini nasıl elde edebilirim.Şimdiden teşekkür ederim.

transistor hakkinda bilgi linkte
www.bilgiustam.com/transistor-nedir-nasil-calisir/
bi bakin takildiginiz yerde tekrar iletisime gecersiniz

Ekli dosyayı görüntüle 25063
Ekli dosyayı görüntüle 25064

2. bir link daha verim bu linkteki google aramasindaki ilk olarak sayfanin basindaki pdf dosyasini indirin ve 79. sayfasina bakin yari iletken elemanlar (transistörler) yazan yerden basliyarak okuyun cok yarari olcaktir hesaplamalarda var

www.google.com.tr/search?client=ms-opera-mini&channel=new&q=temel+elektronik+megep&revid=560204280&sa=X&ei=4sWJVcjbCsa5ogSb1JKADA&ved=0CAoQ1QI

Ustam çok teşekkür ederim yardımlarınız için.Ben teori olarak transistörleri yapılan işlemleri çalışma şartları(doyum,kesim,aktif çalışma) biliyorum fakat iş pratiğe gelince teori gibi olmuyor.Misal soruda veriyor ß sı Ic,Ib si şu onlar belli , yapıyorum.Fakat gerçekte ß(akım kazancı) çok değişken öyle olunca hangi direnç koyup ne kadar akım geçirilmesi gerektiğini bilemiyorum.Datasheete bakarak nasıl bir yol izlenilmeli? Yani istediğim gerilimi nasıl alabilirim çıkışta.

Bir sonuca varamadım yardımlarınızı bekliyorum

Buyrun, kollektör devresinden 2 mA akım geçecek şekilde devrenin düzenlenmiş hali.

Bu arada hFE=246 çıkar.

2mA.PNG

Devrede iki ayrı kaynak yerine tek kaynak da kullanılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,383
Kullanıcılar
450,263
Son üye
gerdani

Yeni konular

Geri