Ups harici akü bağlantısı

HAAA.
Ölçü aletlerinin ŞÖNT dirençleri farklı ise olabilir.
Örneğin birisi 0.47 ohm diğeri 0.33 ohm gibi ise.
TEST son derece kolaydır.
Her iki ampermetre uçlarındaki gerilimi başka bir voltmetre ile milivoltlar seviyesinde ölçersen sağlama yapmış olursun.
Cihazlar birebir aynı ama belkide dediğiniz gibi bir durum vardır.
Bağlantı aşağıdaki gibi:
790o94t.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ampermetreleri paralel bağlamışsan bu gibi ölçüm hataları olabilir.
Ampermetreleri birbirlerine seri bağla. Aynı akımı göstermeleri lazım.
Bu durumda uçlarındaki gerilimi ölçersen şönt direnci farkını veya iç direnç farkını da ölçmüş olursun.

Seri bağlayıp ölçüm yaptım her iki cihazın gösterdiği değerde aynı 3,37A, cihazların uç gerilimleri 0,123V ve 0,151V. Dediğiniz gibi şöntler farklı.

Cihazlarda bu farkın olması hiç iyi olmadı. Anlaşılan bu şekilde yapılan test çok gerçekçi sonuçlar vermeyecek çünkü şarj ve deşarj esnasında cihazlara bağlı olan aküleri yer değiştirdiğim anda toplam çekilen akım değişmesede kol akımları değişiyor. Ölçü aleti+akü direnci çekilen akımları çok etkiliyor. Özelliklede şarj esnasında çok farkediyor. Bu durum ilk yaptığım ölçümlerinde çok sağlıklı olmadığını ortaya çıkarmış oldu. Galiba en güzeli pens ampermetrelerle ölçmek.

Konfigürasyonu doğru yapar da bağlantıları ilmine göre yaparsan hata olmaz.
Örneğin şarj edilen bir aküye herhangi bir ölçü aletini bağlayıp geçen akımı ölçtüğünde sonuç doğru olacaktır.
Ancak ampermetrenin iç direncini hesaba kattığında GEÇMESİ GEREKEN akım değeri elbette değişecektir.
Örneğin 25m ohm iç dirence sahip bir aküyü belli bir gerilimle şarj ederken ampermetrede okunan değer 3A ise, ampermetreyi tam anlamıyla kısa devre ettiğinde belki de 4A geçecektir.
Bu olağan bir durumdur. Bu gibi ölçüm hatalarına karşı zaten BARA sistemi ve pens amper metre en ideal düzenektir.
BARA sistemi aslında oldukça kolay yapılabilen sistemdir.
Sonuçta iki adet bakır lama ve lamalara irtibat için akü kutup başı adaptörü gereklidir.
BARA.png
Bu düzenek ile pens ampermetre kullanarak en doğru ölçüm ve testleri yapabilirsin.
Ortadaki T-L Test için şarj deşarj gibi işlemlerde kullanılacak bağlantıyı ifade etmektedir.
Kullanılacak akü miktarının yarısı bir tarafa diğer yarısı da diğer tarafa bağlanmalıdır.
Örneğin 10 adet aküyü şarj ve deşarj işlemleri ile test edeceksen 5 adedi solda diğer 5 i sağda olacaktır.
Civata somun ile bara bağlantıları zahmetsizce yapılabilir, şüpheli bir akünün devre dışı bırakılması gerektiğinde tek bir civatayı gevşeterek kutup başının sökülmesi yeterli, olacaktır.

Sizin paylaştığınız bağlantıda akü grubunun şarj/deşarj akımını ölçebiliyoruz ancak benim amacım herbir akünün kaç amper çektiğini ölçebilmek. Tek bir aküye ampermetre bağlayıp ölçüm yapınca sorun olmuyor ama aküler paralel olunca cihazların direnci işi bozdu. Şarj/deşarj esnasında cihazları yer değiştirdiğim anda akülerin çektikleri akım değişiyor. Örneğin ilk bağlantıda 80Ah akü 6A, 7Ah akü 2A çekerken cihazları yer değiştirdiğimde bu sefer 80 Ah akü 5A, 7Ah akü 3A çekiyor...Bara sisteminin ne olduğunu nasıl bağlandığını biliyorum ama elinde bara olmayınca yapamıyorsun işte. Zaten 7 Ah akünün kutup başları baraya bağlamak için uygun yapıda da değil. Kablo kesitleri yeterince kalın bara olmasada sorun değil. Siz bana bu cihazkarı kullanarak doğru bağlantı nasıl yapılacak doğru ilmini aktarın ona göre bağlayayım.

Bara sistemi için iki tane uygun ölçüde bakır lama. 3cm ye 0.5cm lik yeterli uzunlukta temin etsen pahalı da olmaz.
Ancak 10 adet kadar akü testi için uzunluğun biraz fazlaca olması lazım.
Bu durumda belli bir maliyet olsa da değer.
Akü ile bara arasına 20 lik kablo. Kablonun bir ucu akü başına adapte edilmiş başlıklı akü başına bağlı, diğeri kablo pabucu ile baraya bağlı.
Düşük kapasiteli aküler için zaten bu kablonun her iki ucu da kablo pabucu ile yapılır.

Herhangi bir aküden geçen akımı ölçmek için bu aparata pens amper metreyi kilitlesen okeydir.
Diğer yöntem de belli uzunlukta kalın kablolar ile tespit noktasına bağlantı.
GABLO.png
Temsili resimde yaklaşık 1m lik kablolar olduğunu düşünelim.
İki adet T-L noktası için kalın metale vidalanır.
Bu durumda bile pens ampermetre şarttır. Çünkü kollardan birisini ayırıp ta ampermetreyi bağladığında yine direnç eklemiş olacaksın.

Tamam ben baraları temin ederim sıkıntı değil ama pens ampermetreleri sizden isterim:). Elimde bara olmadığı için 6 lık kabloları kablo pabucuna lehim yaparak 7Ah lık aküye bağladım. 80 Ah lık aküyede yine kabloyu halka şeklinde büküp lehim yaparak kutup başlarına civata ve pul ile iyice sabitledim. İmkanlar dahilinde elimden gelen budur.

Tamam ben baraları temin ederim sıkıntı değil ama pens ampermetreleri sizden isterim:).
Elimde olsa ciğerim feda. Çalıştığım yıllarda en alasını kullanıyordum. Ama işyerine aitti.
Avometre ile ölçüm sıkıntılı olsa da, her aküden geçen akımı ölçerek ve kıyaslayarak yapabilirsin.
Bunun için şöyle bir yöntem düşünülebilir.
Ölçüm yapacağın ampermetreye seri bir ampermetre daha bağla. Ölçüm yaptığın ampermetreyi kısa devre et. Diğer ampermetrede okuyacağın değer ölçüm yaptığın ampermetrenin akım limitlemesini gösterir.
Bu durumda diğer ampermetreyi çıkartıp ta senin ampermetre ile ölçtüğün değere önceki değeri eklersen devre akımını tam bulmuş olursun.
ATMASYON sallamalar.
Ampermetre iç dirençleri 1 ohm ikisi seri bağlı. Artı akü direnci de 1 ohm olsun. Toplam direnç=3 ohm.
Devreye 3V uyguladın iki ampermetre de devredeyken 1A geçer.
Ampermetrenin birisini kısa devre ettin devreden 1.5A geçer.
Her iki ampermetreyi de kısa devre ettin devreden 3A geçer.
Artık bu sallamalarımın gerçek ölçümleri sana kalıyor :D

NOT:
Bak sana pens ampermetre buldum
https://www.hepsiburada.com/unit-true-rms-dijital-pensampermetre-p-HBV00001AILD9
Sitede daha ucuzları bile var.
https://www.hepsiburada.com/pensampermetre-c-60006735
VOZLO markayı 72 liraya almayanı dövüyorlar :D
Elbette sen işinin ciddiyetine göre istediğin kalitede tercih edebilirsin.

Son düzenleme:
Ufff okurken dahi yoruldum:). Neyseki bende 2 tane pens ampermetre var sizi masrafa sokmayacağım ama bara mara almam:).

Forum istatistikleri

Konular
128,287
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri