wincc flexible 2005 sp1 , sorum olcak

paradox

Üye
merhaba elimde hiç kurulmamış orjınal wincc flexible var.bunu hem iş yerinde hemde evde kurmak istiyorum.sorun şu olacak ; acaba birden fazla bilgisayara kurmama izin verirmi ? vermezse bunu halletmenin bir yolu varmı ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
teşekkürler yarın deniycem umarım sorun çıkarmaz :-\

başka bir başlık açmayım burdan devam ediyorum.elimde tp177 micro panel var ve flexible micro ile programlıyacağım.kafama takılanlar şunlar :

mesela plc de bir counter var 100 e kadar sayan.her sayımda io field de 100 den geri olarak sayacak ve counter 1 lendiğinde sistem duracak.burda tagların kullanımı kafamı karıştırdı.daha önceden bilmiyordum anlamaya çalışıyorum şimdi.tag ekle diyorum isim veriyorum adrese ne yazmam gerekiyor onu bilmiyorum (yani en önemli nokta :)))

bir dökümanda DB 1 DBV 2 gibi bir adres tanımlandığını görmüştüm.tam hatırlayamıyorum böle bişeydi.nerden geliyor bu adres tanımlaması.?

bir de counterdaki bilgiyi adres ile flexibla nasıl tanıtırım.taglarda connection ve internal var hangisini kullanmam gerekiyorr

kolay gelsin...

taglar konusunda yardım edecek kimse yokmu.nerden geliyor bu adres tanımlamaları anlamadım
dökümanda bulamadım bunlarla ilgili.ing türkçe farketmez.
elimde yalnız getting started first users olan dökümanı var wincc flexibleın.

counterdaki bilgiyi op da göstermek için nasıl bir adres tanımlaması yapmam gerek.??

verdiğin adres databloğunun adresidir. counterin içinde cv_bcd zaman yere bir adres tanımla tagı yazarken o adresi kullan. verdiğin örnekteki gibi adres kullanacaksan data bloğu oluşturulmuş olması gereklidir.

tags kısımında ornegın word sayı ıse bunu vw100 mısal yaz arkadsın degıgı gıbı oıfıeld aynı ısmı vermelısın tanıması ıcın ısım dedıgım comment tags car ılk kısım da oraya yaz ınt. sec vw100 yaz ornek tabı sonra kulllandıgın oıfıeld butonuna gel tag yazan kısımndaan eklemek ıstegın vw100 sec aynı zamanda ınputyerıene sadece gormek ıstersen output sec sadece ıslemı gorursun

tp170 veya op70 dışında panellerle uğraşan arkadaşlar varmı acaba? Özellikle renkli siemens touchpanellerden elime geçmedi programlanmasını yine flexible ile mi yapıyorsunuz ya da protool mu kullanıyorsunuz bu konuda paylaşımları bekliyorum....

başka bir başlık açmayım burdan devam ediyorum.elimde tp177 micro panel var ve flexible micro ile programlıyacağım.kafama takılanlar şunlar :

mesela plc de bir counter var 100 e kadar sayan.her sayımda io field de 100 den geri olarak sayacak ve counter 1 lendiğinde sistem duracak.burda tagların kullanımı kafamı karıştırdı.daha önceden bilmiyordum anlamaya çalışıyorum şimdi.tag ekle diyorum isim veriyorum adrese ne yazmam gerekiyor onu bilmiyorum (yani en önemli nokta :)))

bir dökümanda DB 1 DBV 2 gibi bir adres tanımlandığını görmüştüm.tam hatırlayamıyorum böle bişeydi.nerden geliyor bu adres tanımlaması.?

bir de counterdaki bilgiyi adres ile flexibla nasıl tanıtırım.taglarda connection ve internal var hangisini kullanmam gerekiyorr

kolay gelsin...

dediklerimi aynen yap;

1)öncelikle wincc yeni projeni aç,
2)onu counter ın bulunduğu s7 projenle birleştir(wincc->projects->integrate in s7->smatic menager proje ismin
3)sonra plc prog aç,
4)db oluştur,mesela db1
5)counter değerini buraya gönder,mesela db1.dbw10 adresine
6)flexible ı aç
7)connection ayarlarına girip connection 1 e panel hangi plc ile haberleşecekse onları yaz. mesela s7 300/400 alt tarafta MPI haberleşme adres alanları 2 ve 3 olsun vs..
8)sonra dokunmatik panel ekranına io field koy(bu arada 1 defa io field a tıkla,alt tarafta o object ile ilgili özellikleri göreceksin)
9)alt tarafta tag sekmesi göreceksin,açtığında hem wincc tarafnda daha önceki hazırladıgın tagları göreceksin, hem de plc içindeki db leri göreceksin
10)ordan db1.dbw10 u tıkla

böylece ekrandaki tag ile plc deki counter ı baglamış olursun..
hadi kolay gelsinnn..

tp170 veya op70 dışında panellerle uğraşan arkadaşlar varmı acaba? Özellikle renkli siemens touchpanellerden elime geçmedi programlanmasını yine flexible ile mi yapıyorsunuz ya da protool mu kullanıyorsunuz bu konuda paylaşımları bekliyorum....

hapsini flexible ile programlayabilirsin.
hem daha yeni bir prog. hemde daha detaylı işler yapabilirsin
sadece flex versiyonuna dikkat et.
compact,standart,advanced vs...

Forum istatistikleri

Konular
128,383
Kullanıcılar
450,264
Son üye
mustafaanl

Yeni konular

Geri