Wincc flexible- TP177B basit soru

sFenXNes

Üye
Merhaba,

TP177B paneline bir adet kronometre gibi birşey koymak isiyorum.hazır objelere baktım öyle bişey yok(wincc flexible 2005).

yapmak istediğim ise s7300 den ilgili bit 1 olduğunda saymaya başlayacak 0 olduğunda duracak.(bu kısım hazır.)

kronometreyi projeye nasıl uygulayabilirim.Yapmak istediğim aslında çalışma saati.

Ayrıca ekrana bir adet sayıcı koymam gerekiyor.ilgili bit her 1 gelmesinde artarak sayması gerekiyor ekrana bunu nasıl uygulayabilirim.

Teşekkürler...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
PLC de bir FB içerisinde saniyede bir pulse üreten bir timer ile INT sayıyı 3600 e kadar saydırarak bir saatlik süreyi tespit eder ve her 3600 da bir Word veya DINT sayıyı saydırtıp istediğiniz bir zaman saati yapabilirsiniz. Sonrasında da o sayıyı OP de kullanabilirsiniz. Ancak sayıcı üzerindeki bütün değişkenleri static yapmalısınız.

kronometreyi 100ms 1 saniye gibi istenilen değerde yapabilirisn bunun için en basit mantık şöyle s7300 de simatic menager programının hardware den plc nin propeties özelliklerinden clock mempry var burdan mb alınına 20 yaz yani mb20 den itibaren M20.-M20.1-M20.7 ye kadar yani aşağıdaki bitler hangisi denk gelirse A period duration/frequency is assigned to each bit of the clock memory byte:

Bit 7 6 5 4 3 2 1 0
Period
duration (s): 2 1.6 1 0.8 0.5 0.4 0.2 0.1
Frequency
(Hz): 0.5 0.625 1 1.25 2 2.5 5 10

ve toplama kullanarak istediğn zaman saydırabilir ve hangi zamanla baslayacağını yapabilirisin ve geriyede saydırabilirisn cıkarma fonksiyonunu kullanara inşallah yardımcı olabilmişşimdir cevap ayzar iseniz seviniri konu hakkında.

kronometreyi 100ms 1 saniye gibi istenilen değerde yapabilirisn bunun için en basit mantık şöyle s7300 de simatic menager programının hardware den plc nin propeties özelliklerinden clock mempry var burdan mb alınına 20 yaz yani mb20 den itibaren M20.-M20.1-M20.7 ye kadar yani aşağıdaki bitler hangisi denk gelirse A period duration/frequency is assigned to each bit of the clock memory byte:

Bit 7 6 5 4 3 2 1 0
Period
duration (s): 2 1.6 1 0.8 0.5 0.4 0.2 0.1
Frequency
(Hz): 0.5 0.625 1 1.25 2 2.5 5 10

ve toplama kullanarak istediğn zaman saydırabilir ve hangi zamanla baslayacağını yapabilirisin ve geriyede saydırabilirisn cıkarma fonksiyonunu kullanara inşallah yardımcı olabilmişşimdir cevap ayzar iseniz seviniri konu hakkında.

Anlattığın işi aslında ben başka bir projemde led yakıp söndürmek için kullanmıştım :) bu şekilde bir mantık oluşturmak aklıma gelmemişti doğrusu.henüz denemedim ama olması muhatemel.

@tossun2008

ilginiz için size de teşekkür ederim.sizin söylediğinizi de deneyeceğim.hepsini öğrenmek faydalıdır.

Anlattığın işi aslında ben başka bir projemde led yakıp söndürmek için kullanmıştım :) bu şekilde bir mantık oluşturmak aklıma gelmemişti doğrusu.henüz denemedim ama olması muhatemel.

@tossun2008

ilginiz için size de teşekkür ederim.sizin söylediğinizi de deneyeceğim.hepsini öğrenmek faydalıdır.

Ben bu yöntemi aynen anlattığım gibi bizim sistemlerimizde gerek su, Gerekse hidrolik sistem pompalarında ve cihazların kaç saat çalıştığını anlayabilmek için kullanmaktayım. Ticari bir ürünün kodları olduğundan dolayı "tutulmuş balık size veremem ama nasıl balık tutabileceğinizi anlatırım".

Dahga fazla yardımcı olmak isterdim size bana özel meil atarak ulasabilirseniz elimden geldiği kadarıyla yadrımcı olurum size.

Lütfen sorunları çözümünü forum ortamında yapalım

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.