Wood Mood 3 Eksen Cnc Projesi.

Sayın lydra öncelikle sitenizde bulunan tasarımlar bir harika,özellikle tv ünitesi , tebrik ederim,bende bir kaç cümle eklemek istiyorum çalıştığım işyerinde bulunan robot kaynak makinesinde de ray hareketi(ortalama 4 m.) servo motorda da bir gerdirme yayı kullanılmış(bazen yanlış noktalara kaynak yapıyordu bu yayı ayarlayarak ve pinyon dişli ve kremayeri yağlayarak sorunu çözdük)Bu yay olayı birde dot matris(iğne vuruşlu)yazıcıların kafayı hareket ettiren trigger kayışlarında kullanılıyor aklınızda olsun,sanki forumdan şöyle bir cümle hatırlar gibiyim,belli bir ölçüye kadar örnek 1.5 mt için vidalı mil,bu ölçüden sonra ray-araba-pinyon dişli kremayer kullanılır gibi bir cümleydi,yanlış hatırlıyorda olabilirim düzeltebilirsiniz.

1.5mt gibi uzunluklarda vidalı mil kullanılacaksa vidalı milin çapını büyütmek daha avantajlı olur 16 değilde 20 lik iyi olur

Sayın lydra öncelikle sitenizde bulunan tasarımlar bir harika,özellikle tv ünitesi , tebrik ederim,bende bir kaç cümle eklemek istiyorum çalıştığım işyerinde bulunan robot kaynak makinesinde de ray hareketi(ortalama 4 m.) servo motorda da bir gerdirme yayı kullanılmış(bazen yanlış noktalara kaynak yapıyordu bu yayı ayarlayarak ve pinyon dişli ve kremayeri yağlayarak sorunu çözdük)Bu yay olayı birde dot matris(iğne vuruşlu)yazıcıların kafayı hareket ettiren trigger kayışlarında kullanılıyor aklınızda olsun,sanki forumdan şöyle bir cümle hatırlar gibiyim,belli bir ölçüye kadar örnek 1.5 mt için vidalı mil,bu ölçüden sonra ray-araba-pinyon dişli kremayer kullanılır gibi bir cümleydi,yanlış hatırlıyorda olabilirim düzeltebilirsiniz.

Öncelikle teşekkür ederim. 2 adet tv ünitesi mevcuttu. aslında fikir biraz annem sayesinde çıkmıştı.. devamlı tv ünitesinin sağına soluna üstüne başına büblo, saksı, ıvır zıvır koyduğu için artık hareket edecek yer kalmıyordu.. bende düşündüm bu durumu nasıl çözebilirim diye, kapakları komple hareket eden bir tv ünitesi yapmalıyım dedim.. ortaya modern birşeyler çıktı :) yakındada evime yapacağım aynısından..

konumuza dönecek olursak, bende duydum aynı şeyleri.. salgı yapmasın merkez kaçtan kurtulsun diye ama, @asenyurt 'unda dediği gibi, mil çapını arttırdıkça durumu ancak belli bir ölçüye kadar stabil tutuyorsununuz.. tabi onunda bir oluru var.. fakat krameyer tahrikli sistemde uç uca ekleyerek bu sorunu ortadan kaldırbailiyoyorsunuz. herhangi bir şekilde şukadar metreden sonra bu kullanılır diyemiyeceğim. fakat iş birazda fiyat performansa giriyor.. okadar uzak mesafede kalın bir somun kullanmak yerine, aynı işi görebilecek daha makul fiyatlarda kramayer tahrik düşünülebiliyor.. (hız, ve diğer konuları tamamen konunun dışında bırakıyorum) kaldıki mantıklıda.. neyse sadete geleyim.. benim yapacağım 3 eksen cnc'de 1000mmx1000mm gibi bir ölçüsü mevcut.. bu ölçülerde kramayer tahrik kullanma amacım, vidalı milin işçiliğinden ve komponentlerinden kaçmak... ha doğrumu yapıyorum tartışılır.. heran vidalı mile geçiş yapabilirim.. şuan ben belkide forumdaki herkesden dahada acemiyim.. özelliklede kramayer konusunda..

Ayrıca, arada bir hassasiyet faktörü mevcut.. doğuş kalıbın lineer sistemlerinde bile, vidalı mil için, 0.01mm kramayer pinyon tahrik için 0.2mm gibi değerler verilmiş. metal işlerken bu konuda çok hassas olmak gerekiyor. ama iş biraz ahşap işleme, hobi amaçlı kullanıma gelince bu faktörü gözden çıkarmakta bir çözüm.. boşluksuz aktarım organı yok.. illaki hareket için bir alana ihtiyaç duyuluyor..
küçük çocuklar gibi baba bu nedir demekten yorulmadım.. sayın arkadaşlarım sorularıma cevap bulmaktan yorulmadı.. :)

Sağolsunlar, varolsunlar..

şimdilik aynen devam.

benim tavsiyem 20 lik vidalı mil kullan
0.2mm baya büyük rakam

Tamamen sizin tasarımınız ise bravo(tv ünitesi)naçizane görüşüm derhal ortaya somut birşeyler çıkartmak istiyorsanız ve bu sizin ilk makineniz olacaksa 1000 mm için vidalı mil kullanmanız.

benim tavsiyem 20 lik vidalı mil kullan
0.2mm baya büyük rakam

banada büyük bir rakammış gibi geliyor ama, bu rakam işte.. sanki herşey doğruda 0.001lere 0.2lere kaldık diyeceğim.. kahvedeki x abi gibi konuşmuş olacağım.. o yüzden şevk kırmadan vidalı mile doğru tercihi daha uygun görünüyor.. fiyat araştırmasından sonra ak koyunu kara koyunu göreceğiz.

Tamamen sizin tasarımınız ise bravo(tv ünitesi)naçizane görüşüm derhal ortaya somut birşeyler çıkartmak istiyorsanız ve bu sizin ilk makineniz olacaksa 1000 mm için vidalı mil kullanmanız.

tamamen demesek kısmen desek daha makul olabilir.. draft modeller için çalışırken ortaya çıkmıştı.. fakat fikirin kaynağı bir yaşanmışlıktı.. her başarılı tasarımın kaynağı olduğu gibi..

kramayer tahrikte, herhangi bir yay gergi kullanılınca, zero backlash (teoride) olayını yakalayabiliyoruz.. ha nekadar süre? nekadar kalıcı orası yine tartışılır.. çünkü ben bu yay ile daha fazla baskı uygulayarak aşınmayı ve ısıyı arttırıyorum.. buda bana aşınmış sıcak sıcak bir kramayer ve pinyon takımı veriyor..

Kramayer sisteme kendinden redüktörlü step motor bağlarsak, hassasiyette bir değişiklik olur mu?
Genelde krameyer tahrikte, timing kayış uygulamışlar.. Bir nevi redüktör görevi için.. Ben ise hazır redüktörlü motor montajı düşünüyorm.. Mümkünatı? Ratio 1/5

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Geri