Yangın Merdiveni Aydınlatması

by lent

Yönetici
Yönetici
Yönetici
İyi akşamlar arkadaşlar,
çalıştığım otelde yangın merdiveni aydınlatması için değerli fikirlerinize ihtiyacım var.

15 ad. şarjlı ışıldak bağlanacakmış 4 kaçış ve 1 çıkışa sahip, yangın veya başka afet esnasında yangın merdivenini aydınlatmak isteniyor. Çıkışa panik bar kuruldu.

Sorun şu; jeneratör mevcut ve malümunuz ışıldaklar elektrik kesintisinde devreye girer ve jeneratör devreye girdiğinde söneceklerdir.

Benim aklıma gelen, kapılara paralel anahtar ile ışıldakların besleme hattını kesmek, buzdolabı svici gibi, herhangi bir kapı kapanması halinde bile, aydınlatma kesilmeyecek böylece afet yanında bir de sürpriz yaralanma, sakatlanma vb. başka senaryo yaşanmayacak. Sensörlü ışıldaklar süre bitiminde sönüyor ve tekrar yanıncaya kadar panik anında istenmeyecek sonuçlara yol açabilirler düşme, çarpma, ayak burkulma vs.

Afet esnasında yangın merdiveninde olası risk senaryolarınızı da lütfen ekleyin arkadaşlar. Ör: ışık kesilmesi, sizden öncekinin kaçış kapısını kapatması vb.
Biraz beyin fırtınası yapmış olalım, hem benzer konuda ihtiyacı olanlara ışık, kaynak olmasını dilerim. Ne tür sviç, sensör bağlamamı tavsiye edersiniz? Tek noktaya mı birden fazla noktaya mı?

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hemen okumaya başladım, bir akıldan daha üstün şey 2 akıldır:D

Yalnız ben panik bar ne onu anlamadım ; insanlar paniğe girince bir şeyler içip sakinleşiyorlar mı o mekanda :)
EDİT : Kapı koluymuş ; vay anasını sayın seyirciler :)

Ne yaptın haci ya oyunlardaki iksirden mi sandın:D Oyun oynayarak mı sabahladın...
görsel ekleyeyim bildiğin amerikan icadı gavur icadı işte ;)

Madem jeneratör var o zaman ışıldak neden kullanılıyor.Eğer derseniz jeneratörde arızalanırsa veya biterse ne olacak ozaman şöyle bişey yapılabilir.

Acil çıkış noktalarına hem ışıldak hemde şebekeye bağlı aydınlatma armatürleri bağlanır.

Elektrikler kesildi diyelim.Jeneratör devreye girdiğinde armatürler de beraberinde devreye girsin.

Jeneratörde kesildi diyelim ozamanda ışıldaklar devreye girsin.

Böyle bir sistem yapılabilir.

Kesinti sonrasında jeneratörün devreye girmesinde bi kaç saniye gecikme var o anda merdivendekilerin ışıksız kalma ihtimalini ortadan kaldırma amacımız var. Bir de felaketten sonra yaralanma vs. mahkeme ile uğraşmak istemiyorlar.

Kaçış mahallindeki aydınlatmaları UPS den beslemek bir çözüm olabilir .......

Kaçış mahallindeki aydınlatmaları UPS den beslemek bir çözüm olabilir .......
Bira daha detaylandırı mısın yani ışıldaklar akülü zaten bir de kesintide nasıl devreye girecek jeneratöre rağmen? belki resim şema ortaya karışık salata... :D

Forum istatistikleri

Konular
128,493
Kullanıcılar
450,472
Son üye
infaz.ix

Yeni konular

Geri