Yeni mezun biri için;

bulutcan

Üye
Cümleten hayırlı akşamlar arkadaşlar,

Elektrik elektronik mühendisliğinde mezun olalı 2 ay oldu ramazan ayında yattım.tabi etrafda iş falan da baktım ama çevrem olmadığı için bunun yanında askerlık ehlıyet vs türünden eksiklerım olduğu için kımse işe almadı.tam askere giderken tevafuk ki bizim bi hemşeri çıktı bi yerden ve beni işe aldı.adam hiç birşey sormadı sırf hemşeriyiz diye direk işe aldı beni,2000 tl maaşla+yemek ile başladım işe ama çalıştığım şantıye 2 yıldır devam eden bir santıye işin sonuna gelinmiş gibi.hakediş ataşman v.s türünden şeylerle karşılaşıyorum hep haliyle henuz bilmediğim şeyler.sabah 7.30 akşam 8 çalışıyoruz.büyük bir firma.kendimi geliştirmem için sizce iyi bir ortam mı yenı mezun için nasıl bir iş sizce deneyımlı abilerim ne gibi tavsiyede bulunabilir acaba ?
çok uzattım sanırım şimdiden teşekkür ederim.

bende öyle düşünüyorum ama ne yapabilirim ki ?

Ben de şantiyede yeni mezun olarak yarın başlıyorum. Bizi bu kadar saat çalıştırmaya hakları var mı?

Hakları yok tabii ama takan kim. Babam haftanın 6 günü çalıştı. Cahildi, benim abimle birlikte okumamı daha iyi şartlarda çalışmamı istedi. Sonuçta şu anki şantiye şartlarında çalışsam pazar günü bile çalışmak zorunda olucam. Hem bana yazık hem beni okutmak için çabalayan babama da yazık. Biz haftanın 6 yada 7 günü sabah akşam çalışmak için üniversite özellikle mühendislik okumadık sevgili iş verenler. Umarım bir gün anlarsınız.

Haftalık çalışma saati maksimum 45 saattir. Bundan ötesi fazla mesaidir yani sömürüdür.

Doğru haftalık çalışma saati 45'tir fazlasına mesai ücreti ya da karşılığında izin hakkı tanınmalıdır. ama ben isim vermek istemiyorum ama dudak uçuklatacak cinsten kurumsal bir gıda fabrikasında bakımcılık yaptım ne gecem belliydi ne gündüzüm ne haftasonum buna rağmen de karşılığında ne mesai aldım ne de izin. Arada çok sevgili (?) müdürüm eserse hadi git dinlen diyordu. ama şimdiki iş yerim buna dikkat eden bir yer o yüzden de beni mesaiye bırakmıyorlar 45 saat çalışıp İstanbul için az ama bereket versin alıyorum maaşımı. gelelim önceki çalıştığım ve bahsettiğiniz iş yerlerine. Adam çok afedersiniz "yersen" demeye getiriyor. Hatayı kendimizde arayalım ki biz de "yiyoruz" işin özü bu. sen X ihtiyaç varken 5X mühendis mezun edersen olacağı bu olur. işin temeli bu. bir de artık öğretmenlikten geçiş yapanlar olacak oldu mu sana 10X verin verin Allah daha çok etsin de bırak 45i 105 saat çalışıp alalım asgari ücreti ya da oturalım evde eşimiz annemiz babamız baksın.

Haftalık çalışmam 70 saati geçiyor ve hiç mesai de sayılmıyor.aileme vakit ayıramaz oldum,evde de bu konu konuşulunca idare et diyorlar da nereye kadar.şirketın çalışma saatleri hep böyle.:/

Haftalık çalışmam 70 saati geçiyor ve hiç mesai de sayılmıyor.aileme vakit ayıramaz oldum,evde de bu konu konuşulunca idare et diyorlar da nereye kadar.şirketın çalışma saatleri hep böyle.:/

Dostum çok fazla valla. ben de şantiyedeyim muhtemelen benim de öyle olur ama özelin her isteklerine de boyun eğmemek lazım. Pazar günü gel derse de hayır diyebilelim. Bizim de bir hayatımız var sonuçta...

Forum istatistikleri

Konular
128,433
Kullanıcılar
450,358
Son üye
Mss13

Yeni konular

Geri