Zaman mantigini yapamadim

HAL

Üye
8 tane yaglama valfım var.bu valflerın herbırının ayrı ayrı yaglama ve bekleme zamanları var.hangısının zamanı dolduysa o valf calısacak.yanlız bır valf acıkken dıger valfler acık olmayacak.calısan valf beklemeye gectıgı zaman dıger valflerden önce hangısının zamanı dolduysa o calısacak.dıger valfler kapalı durumda olacak.o valf yaglama zamanını doldurdugunda dıger once zamanı dolan valf cekecek sıralama boyle devam edecek.ben bır turlu mantıgı oturtamadım yardımcı olursanız cok sevınırım.plc modelı ss2 ekranı yaptım onda sorun yok

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Nerde kullanacgina dair resim yukle kafa yoralim sensör koysan her valf kendi görevini yapsa

Bu maden ocagindaki bantin rulolarini yaglayacak

Yaglama hatti tek yaglama yapilacak noktalar arasi mesafeler uzadikca 2 valf ayni anda acarsa yakin olan yaglama yapar uzak olan yaglama yapmaz.

8 tane yaglama valfım var.bu valflerın herbırının ayrı ayrı yaglama ve bekleme zamanları var.hangısının zamanı dolduysa o valf calısacak.yanlız bır valf acıkken dıger valfler acık olmayacak.calısan valf beklemeye gectıgı zaman dıger valflerden önce hangısının zamanı dolduysa o calısacak.dıger valfler kapalı durumda olacak.o valf yaglama zamanını doldurdugunda dıger once zamanı dolan valf cekecek sıralama boyle devam edecek.ben bır turlu mantıgı oturtamadım yardımcı olursanız cok sevınırım.plc modelı ss2 ekranı yaptım onda sorun yok
Şimdi sorunuzda valflerin ayrı ayrı yağlama ve bekleme zamanları var demişsiniz. Bize bu zamanları da belirtmeniz gerekiyor. Hepsinin ayrı ayrı zamanları varsa herhangi bir çakışma olacağını düşünmüyorum ama zamanları verirseniz daha iyi irdeliyebiliriz. Bu arada ss2 de FBD dili desteği varmı sadece Ladder sa uğraşmam da o yüzden soruyorum.

Var kardesim.ama zamanlari duruma gore yazilacak bekleme suresi belki 3 tanesi ayni olacak belki 5sn arada fark olacak.Yaglamasi cok gerekmeyen daha fazla bekleyecek

Zaman ayarli valfler var senin işiní görecegini düşünyorum

Duruma göre yazılacak dersen karşılaştırmalı bir blok lazım sana. Delta da varmıdır bilmiyorum ama Somachine de Gain, Compare ve Mux blokları var bunlar tarzı bloklar işini görecektir.

hal arkadaşım kaç valf var zamanlarını ve sırasını yazarsan bana ben sana programı yazayım fazla uğraştıracak birşey değil bu

12 ade valf var
Yaglama ve bekleme diye her valfin ayri zamanlari var.
1valf 10sn - 100dk
2valf 10sn - 60dk
3valf 20sn - 100dk
4valf 10sn - 60dk
5valf 20sn - 120dk
6valf 10sn - 200dk
7valf 10sn - 200dk
8valf 20sn - 60dk
9valf 30sn - 600dk
10valf 20sn - 120dk
11valf 30sn - 120dk
12valf 30sn - 120dk