şalterler hakkında

electrics

Üye
arkadaşlar pano üstü pano arkasi ne demek yaaaw? şalterlerde böyle bir ibare vardi degil mi birim fiyatlarda

Düzenleyen:elektronikmuh
Soru sormanın usulünü öğrenmek için:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/yonetim-mesajlari-amp-duyurular/2215-soru-sormanin-usul-yollari.html

pano üstü pano arkası eskiden mi vardı acaba ? ben hiçbiryerde duymadim sanki bilen varmi?

bir de arkadaşlar sizden bu birim fiyat pozundaki saç panolar (ilk kalem kitaptaki)arkada tablada birakilan 75 cm geçit boşluğunu sormak istiyorum. orada anlatilan nerede ve ne boşluğu ayrica kapidan bahsetmiş biri açılabilir ne demek, diğeri açılamayacaksa nasil kapi oluyor adi onu anlamadim ayrica alttan 1 metre sac üstü kafes örgü demiş bu nedir çözemedim bilenlerden ricam bu eski sistemi anlatmalari nasil bir sistem bu...

burada tabla arkasındaki 75 cm genişliğindeki geçidin diyor (ne geçidi bu?) her iki yanına (bu pano 80 veya 90 cm genişliğinde 50 cm derinliğinde olduğuna göre bu geçit direk panonun arkasında olduğu kesin) kapı isteniyor ama arkadaki geçidin yanı neresi oluyor? ayrıca bu çelik kafes ne için isteniyor bu pozda ? servis geçidi ile bu 75 cm geçit farklı mı ? (bence servis panolar arasındaki geçit )

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Pako salterler panonun ön yüzeyine ve panonun taban sacına monte edilelebilirlerdi.böyle bir durum anlatılmış olabilirmi?

arkadaşlar pano üstü pano arkasi ne demek yaaaw? şalterlerde böyle bir ibare vardi degil mi birim fiyatlarda

Düzenleyen:elektronikmuh
Soru sormanın usulünü öğrenmek için:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/yonetim-mesajlari-amp-duyurular/2215-soru-sormanin-usul-yollari.html

pano üstü pano arkası eskiden mi vardı acaba ? ben hiçbiryerde duymadim sanki bilen varmi?

bir de arkadaşlar sizden bu birim fiyat pozundaki saç panolar (ilk kalem kitaptaki)arkada tablada birakilan 75 cm geçit boşluğunu sormak istiyorum. orada anlatilan nerede ve ne boşluğu ayrica kapidan bahsetmiş biri açılabilir ne demek, diğeri açılamayacaksa nasil kapi oluyor adi onu anlamadim ayrica alttan 1 metre sac üstü kafes örgü demiş bu nedir çözemedim bilenlerden ricam bu eski sistemi anlatmalari nasil bir sistem bu...

burada tabla arkasındaki 75 cm genişliğindeki geçidin diyor (ne geçidi bu?) her iki yanına (bu pano 80 veya 90 cm genişliğinde 50 cm derinliğinde olduğuna göre bu geçit direk panonun arkasında olduğu kesin) kapı isteniyor ama arkadaki geçidin yanı neresi oluyor? ayrıca bu çelik kafes ne için isteniyor bu pozda ? servis geçidi ile bu 75 cm geçit farklı mı ? (bence servis panolar arasındaki geçit )

Sen özel teknik bir şartnameden mi bahsediyorsun kardeş... Eğer böyle ise şu yazıyı görelim , ona göre cevap alabilirsin belki ,yoksa tam olarak ne sormak istediğini anlayamadım , şahsen...

birim fiyat kitaplarında tmş ler için tablo üstü tablo altı falan der birim fiyat kitabında ben de size soruyorum zaten ne demek diye

Şalter,tabanından monte ediliyor ise,pano üstü,kumanda edildiği noktadan monte ediliyor
ise,pano arkası diye tabi edilir.Şalter,aynı şalter olmasına rağmen,montaj noktası farklıdır.

anlamadım sayın fahri yetiş bu şalterler zaten bir sac ile kapatiliyor kumanda kısmı önde kalmiyor mu çok zaman? kumanda kısmından nasil monte ediliyor mesela? bunlar piyasada nasil ayirdedilior gördügüm kadariyla elektrikciller pek bu farki bilmiyor ben de o zaman cogu şalterin aynı şekilde monte edildigini düsünüyorum ister istemez...

Şalter,tabanından monte ediliyor ise,pano üstü,kumanda edildiği noktadan monte ediliyor
ise,pano arkası diye tabi edilir.Şalter,aynı şalter olmasına rağmen,montaj noktası farklıdır.

SN YETİŞ
bence bir yanlış anlaşılma var
pano üstü
olarak geçen montaj şekli panoların kapağından yada perde sacından dışarı kumanda kısmı çıkarak yapılan montaj örn.pako şalter

pano arkası
ise kumanda kısmının dışardan kontrol edilmediği montaj örneğin taban saclı panoya monte edilmiş tmş.

diye tanımlanması lazım diye düşünüyorum çünkü paket şalterlerin kullanım kılavuzlarından sadece pano üstü ve hem pano üstü ve altı montaja uygun ibareleri geçmekte (farklı marka ve modeller için )burdan anımsıyorum yanlış ise lütfen düzeltiniz

Bayındırlık birim fyatlarına esas olan tarif maalesef bu anlamdadır.Kraus-Naimer ve simens
şalter dokümanlarını inceler iseniz,pako ( paket ) şalterlerin,hem tabandan hem üstten
( montaj bölümü normalde üsttedir.Alttan bağlantı için,küçük bir operasyon gerekir ) monte edilebilmesi için bağlantı şekilleri vardır.Bu tarif,birim fiyatları hazırlayanlar tarafın-
dan ugun bulunmuş bir tariftir.Tekrar belirtmekte yarar var.Şalter,aynı şalterdir,sadece,
montaj şekli farklıdır.Bu tarif,aslında çok anlamsız bir tarif.Pako şalter için böyle olduğunu kabul
etsek bile,bıçaklı sigorta,özengili şater vs için,nasıl olduğunu tarif etmek zor.Muhteremler 40 se-
nedir aynı şeyi yazdığına göre,bir bildikleri olsa gerektir !

Son düzenleme:
Üretici firmanın kataloğundan şalter bağlantı pozisyonları ektedir.

Ekli dosyalar

• ŞALTER MONTAJ.JPG
    ŞALTER MONTAJ.JPG
    15.8 KB · Görüntüleme: 61
arkadaşlar yıldız ucgen paket şalter baglantı şemalarını nasıl bulabilirim.özellikle saypot srs-63

Forum istatistikleri

Konular
128,869
Kullanıcılar
450,989
Son üye
elektronik evden

Yeni konular

Geri