Cosinüs fi hakkında ?

emodiyator

Profesyonel Üye
selam arkadaşlar cosinüsfi ile ilgili bir sorum olacak indüktif yüklerde cosfiyi nasıl buluruz yada şöyle söyleyeyim cosfisini bilmediğimiz bir yükün cosfimetre olmadan gerçek cosfisini nasıl buluruz bunun pratik bir hesaplama yolu varmıdır mesela çektiği akımı çalışma voltajını direncini biliyoruz ama gerçek cosfisini nasıl bulabiliriz bulunabiliniyorsa cosfimetreyle ölçtüğümüzde aynı değerleri sağlıklı olarak alabilirmiyiz

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
N ( Güç ) = 1,73 x U X I X Cos q ( trifaze devre için ) .Formül bu.Buradan görüleceği üze-
re,Cosq ölçen cihazınız yok ise,güç ölçen cihazınız bulunması lazımdır.Sadece akım ve geri-
lim ölçerek,Cosq hesaplanamaz.

kurulu güçünüzde motor vb makinalar var ise motor etiket üzerinde cos fi yazar başka türlü analizör kullanarak yapabilirsiniz

mrn guzel kardesım sen cos anlamını bılıyomusun cos bulamazsın sadece degerlerını kendın ayarlarsın buda ancak grup kompanzasyonunda olur

Motor üzerindeki etiket değerleri,motorun tam yükünde çalışması halindeki değerlerdir.Bu
değerler,ölçüm yapılmadığı sürece,Cosq değeri olarak bir anlam ifade etmezler.

söylediklerinizden cosfi hesapla bulunmaz ancak analizör ölçülmesi ile bulunabilir diye anladım kendim deneyip şu sonuca ulaştım ve bunu sizlerle paylaşma gereği duydum gücü ve çektiği akımı verilen bir motorun cosfisini bulabiliriz şöyleki

W=736 I=2.5 A U=380 cosfi=?

1.73x380x2.5=1643.5

736/1643.5= 0.44 yani cosfi=0.44
bunu başka motorlarda da ölçerek yaptım hepsindede cosfi değeri doğru çıktı üstadlar buna ne der acaba

söylediklerinizden cosfi hesapla bulunmaz ancak analizör ölçülmesi ile bulunabilir diye anladım kendim deneyip şu sonuca ulaştım ve bunu sizlerle paylaşma gereği duydum gücü ve çektiği akımı verilen bir motorun cosfisini bulabiliriz şöyleki

W=736 I=2.5 A U=380 cosfi=?

1.73x380x2.5=1643.5

736/1643.5= 0.44 yani cosfi=0.44
bunu başka motorlarda da ölçerek yaptım hepsindede cosfi değeri doğru çıktı üstadlar buna ne der acaba

Fahri yetiş beyde zaten söylemiş formül gayet açık ve net burda gücü ve çektiği akım belli demişsiniz bunu etiketten okuduysanız güç değerinin mil gücü olduğunu motor etiketindeki verim değerinden çekilen elektriksel gücün bulunması gerektiği unutulmamalıdır. Çekilen güç aktif sayaç ile de belirlenebilir.
verim=Pçıkış(mekaniksel) / Pgiriş(elektriksel)

Pgiriş(elektriksel)=1,73x380x2,5xcosfi formülünden cosfi çekilebilinir.

Forum istatistikleri

Konular
129,189
Kullanıcılar
451,552
Son üye
bKrts

Yeni konular

Geri