300/5 akım trafosu yerine 2000/5 kullanılmış. Ne yapmalıyım?

bener

Üye
slm arkadaşlar.300/5akım trafosu kullanmam gereken yerde 2000/5 akım trafosu kullanılmış benim sorunum şu.enerji kesintisi yapamıyorum baraların şeklinden dolayı yani bara uçları açık olmadığı için 300/5 akım trafosunu baralara takamıyorumfikri olan arkadaşların yardımını bekliyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sorudan tek anladığım akım Trafosunun değişeceği......

enerjiyi 10 dk kadar mı kesemessin akım trafoları neyi çalıştırıyo

5dk enerjiyi kesebilirim.reaktif röle çalıştırıcam fakatmevcut takılı 2000/5 akım trafosu var ve asıl sorun baraları öyle bir yapmışlarki trafo takmamın imkanı yok.gövde ayrılabilir trafo araştırdım.hem maliyetli hem teslim zamanı uzun

Geçici olarak şunu yapabilirsin:
3 tane 30/5 akım trafosu al.
2000/5 akım trafofundan gelen uçları, 30/5 akım trafosunun sekonderinden gir. Primerinden alacağın kabloları da röleye gir.
Bu durumda röleye, akım trafosunun çevirme oranını 2000/5 / 5/30 = 67 olarak gireceksin.
Yaptığımız bu işlemle akım trafoları 333/5 gibi çalışacak.
Ama burda dikkat etmen gereken nokta şu: Yük tarafından çekilecek akım, 333A'i aşmamalı.
Eğer ki 333A akım çekilirse, 2000/5 akım trafosuyla 0,8325, bizim ters akım trafosuyla da 0,8325x6=4,995A akım gider röleye. Daha fazlası zarar verir.

Bu işlem, daha önce 15/5 akım trafosuyla denenmiştir.

Sanıyorum sn beher'in hassasiyetle ilgili sorunu var. Yükü az olduğundan hassasiyeti arttırmak için akım trafosunu küçültmek istiyor. Bu durumda genç arkadaşın metodu fayda sağlamayacaktır.
Amacınız dediğim gibiyse (ki başka bir amacınız olacağını sanmıyorum) akım trafolarını baraya takmak için yeterli süre enerji kesintisi yapmak zorunda kalacaksınız.
Yüklerinizin baradan dağılımı nasıl oda önemli ana şaltere baraylamı iniyorsunuz kabloylamı akım trafolarını buraya takmanız mümkün değil mi? panonuzun fotoğrafını burda paylaşsaydınız daha iyi olacaktı.

Geçici olarak şunu yapabilirsin:
3 tane 30/5 akım trafosu al.
2000/5 akım trafofundan gelen uçları, 30/5 akım trafosunun sekonderinden gir. Primerinden alacağın kabloları da röleye gir.
Bu durumda röleye, akım trafosunun çevirme oranını 2000/5 / 5/30 = 67 olarak gireceksin.
Yaptığımız bu işlemle akım trafoları 333/5 gibi çalışacak.
Ama burda dikkat etmen gereken nokta şu: Yük tarafından çekilecek akım, 333A'i aşmamalı.
Eğer ki 333A akım çekilirse, 2000/5 akım trafosuyla 0,8325, bizim ters akım trafosuyla da 0,8325x6=4,995A akım gider röleye. Daha fazlası zarar verir.

Bu işlem, daha önce 15/5 akım trafosuyla denenmiştir.

hocam yorum müthiş ve cok zekice.

Moderatör tarafında düzenlendi:
yardımlarınız için hepinize tşk ederim.aradığım tam olarak genç arkadaşın söylediği gibi ayrılabilir gövdeli akım trafosu

sevgili genc arkadasim soylediginiz cok zekice ama bunun bir semasini yayinlayabilirmisin?eline'bilgine saglik.

Daha öncede belirttiğim gibi ana devre akımı az olduğundan zaten 2000/5 sekoderine yansımada kayıp vardır hassasiyet minmumdur siz bu datayı alıp ayrı bir akım trafosu kullanarak dönüştürmeniz hassasiyeti iyice öldürecektir.
Mantık olarak doğru olmakla birlikte amaca yönelik bir çözüm olamaz.
Sn Gençarkadaşın Tak-çıkar akım trafosu tavsiyesi en mantıklı olandır. Mevcut akım trafolarını bile sökmeye gerek yok(yer varsa)2000/5A akım trafosu sekonderlerini kısadevre edilip, 30/5A akım trafoları monte edilebilir.
Not: Şema prensip şeması normalde 30/5A akım trafosu kendinden baralı.

Forum istatistikleri

Konular
128,825
Kullanıcılar
450,913
Son üye
boshesap

Yeni konular

Geri