Çift Y ekseni start button

Merhaba arkadaşlar konu başlığından da anlaşılacağı üzere mach 3 kırmızı kart ile çift y eksenli bir projem var. Yapmak istediğim işlem ise y1 ve y2 eksenine bir düğme dışarı çıkarmak istiyorum y1 start butonuna basınca işlemi tamamlayacak ve duracak y2 deki işleme başlaması için y2 start düğmesine bastığımda da y2 deki işleme başlayacak. Bu işlem bitince y1 start ve y2 start yaptıkça çalışacak bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim yardımlarınızı bekliyorum

acil stop , hold gibi düğme koymak istiyorum y1 eksenine parçayı koydum düğmeye basıcam y1 eksenindeki işlemi başlatacak. Z ve x eksenleri hareketlerini tamamlayıp bitirecek. Sonra y2 eksenine parçayı koyucam y2 eksenine start vericem z ve x eksenleri işlemleri tamamlayıp duracak. Bu işlemler hep bu şekilde devam edecek. Parçayı koydum eksen hareketlerini başlat ve bitir gibi düşünebiliriz

Ekli dosyalar

• otomatik vidalama - Google'da Ara.jpeg.png
    otomatik vidalama - Google'da Ara.jpeg.png
    918.1 KB · Görüntüleme: 14
Şöyle bir makina mı düşündünüz?

capture-1_First_Frame.png

Ekli dosyalar

• capture-2.zip
    2 MB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:
Evet usta aynen öyle
Yapılabilir.
Yalnız bahsettiğiiz "kırmızı kart" işin en hafif noktası.
Önce mekanığıı buna göre yapmanız /düzeltmeniz lazım.
4 eksenlı bir sistemden bahsediyoruz.
Y1 ve Y2 dediğiniz eksenler "taşınacak parçayı" tam ortadan hareket ettirmeli vs, birçok detay var
Hız ve malzeme ağırlıkları?
İşiniz hangi aşamada?

Kart bağlantıları tamam x ekseni tamam z ekseni parçalar işleniyor z eksenine piston koymayı düşünüyorum. Bayramdan sonra 3 4 güne z ekseni biter diye düşünüyorum. Daha sonra y ekseni kaldı. Kasa zaten hazır aşırı yük olmadığından dolayı 45x45 sigma profil kullandım
Kart bağlantıları tamam x ekseni tamam z ekseni parçalar işleniyor z eksenine piston koymayı düşünüyorum. Bayramdan sonra 3 4 güne z ekseni biter diye düşünüyorum. Daha sonra y ekseni kaldı. Kasa zaten hazır aşırı yük olmadığından dolayı 45x45 sigma profil kullandım
İlaveten kırmızı Cnc kart nema 23 motor dm556 sürücü x ekseni için 15x150x150 alüminyum plaka kullandım. X ekseni hareketini motorda 20 lik sabit tarafta 30 luk kasnak ve 3m kayış kullandım. Hareket süresi denemelerinde gayet tatmin edici yapılacak işe göre.

Son düzenleme:

İlaveten kırmızı Cnc kart nema 23 motor dm556 sürücü x ekseni için 15x150x150 alüminyum plaka kullandım. X ekseni hareketini motorda 20 lik sabit tarafta 30 luk kasnak ve 3m kayış kullandım. Hareket süresi denemelerinde gayet tatmin edici yapılacak işe göre.
Tamam, mekanik ile ilgili ne kadar özen gösterirseniz o kadar rahat edersiniz.
Stepper motorların en yüksek tork seviyesi 500-1000RPM arasındadır. Bu hızlarda vidalı mili çevirirken salınım problem yaratabilir. Tavsiyem daha büyük hatve ve planet redüktör kullanmanızdır.
Kırmızı Mach3 kartı:
1. USB ile haberleşen kartlar çevre elektriksel gürültü problemlerine açıktır. Ethernet kartlar daha doğru seçim olur.
2. Bu kartın 5 adet girişi var. 1 giriş Acil Stop, 4 giriş home swiçler için kullanılırsa istediğininiz ilave tuşlara yer kalmıyor.
3. Ancak bu durum, tanımlanabilir ekran tuşları ile yapılabilir.
4. Projenizi bu şekilde bitirebilir ve testten sonra, bu kartı değiştirebilirsiniz
5. Y1 için Y eksenini, Y2 için A eksenini tanımlamak mümkün, G koddaki Y değerlerini (Y2) için A'ya çevrilebilir. Veya "makro"lar ile istediğniz sistem yapılır

Makro ile bir örnek yazma şansınız var mı ilk defa yaptığım için çok fazla bilgim yok internette yarım yamalak bilgiler mevcut. Mesela tüm işlemleri makro ile yazabilirmiyiz. Mesela;
X-10
Y2
M6 ( yanlış hatırlamıyorsam - vakum yaptırıyorum)
Y-1
X15
Y5
M7 ( vakum kapat)
Vs….

Makro çok çeşitli işlemler için yapılabilir, mesela plazma kesimde kullanılan makro ( baçlama M3 makrosu):
Dim PierceHeight, PierceTime, PierceTime2,THC_ON, THC_LED, OK, Z_Min_Height, Z_Pos
OK = False
Z_Min_Height= 0
PierceHeight = 0
Z_Pos = 0
PierceTime = 0
PierceTime2 = 0
PierceHeight = GetUserDRO(1000)
PierceTime = GetUserDRO(1001)
ActivateSignal(OUTPUT3)
While Not IsActive(INPUT1)
Wend
If IsActive(INPUT1)Then
Else
OK= True
End If
While IsMoving()
Wend
DeactivateSignal(OUTPUT3)
ActivateSignal(OUTPUT4)
Sleep (PierceHeight)
DoSpinCW()
DeactivateSignal(OUTPUT4)
Code "G4 P" &PierceTime
While IsMoving()
Sleep 100
Wend
Sizin kullanacağınız makro çok farklı olacaktır. Visual Basic ile yazılır, yüzlerce komut bulunur..

Bunun için doğru yaklaşım şudur:
1. Tezgahjınızı tam olarak bitireceksiniz (ki makrolar denenebilsin)
2. Ne yapmak istediğinizi çok detaylı yazacaksınız..

Limit swiç tavsiye ederim ancak küçük tezgahlarda veya kullanan kişi "bilinçli" ise gerekmeyebilir.
Soft Limit Swiç kullanılabilir.

Ancak, yaklaşım sensörlü (proximity switch), Home Swiçler mutlaka kullanılmalıdır.
Giriş sayınız az olduğu için, (Normalde Kapalı) NC swiç kullanırsanız, 4 eksen için kullanacağınız swiçleri SERİ bağlaybilirsiniz. O zaman sadece 1 giriş kullanacaksınız. Belki o zaman istediğiniz butonlar konulabilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,407
Kullanıcılar
451,934
Son üye
simza35

Yeni konular

Geri