Ölçümler

mrtorque

Üye
merhaba arkadaşlar sorum şu
iki basit devre kurdum ilki herbiri 12v 21w değerinde 3 adet ampul, bunları 12v luk kaynağa paralel bağladım. Elimde pensampermetre ve Dmm mevcut, ölçüm yapmadan önce ohm kanuna göre elle hesap yaptım sonuç:
R=2.286ohm I=5.250A P=63W sonra pensampermetre ile akımı ,dmm ilede gerilimi ölçtüm sonuç: pensampermeter den okunan değer 8A dmm okunan 11.41V gözüküyor.dmm ile akım ölçtüm 4A civarında pensampermetre bozuk diye düşündüm.

ikinci devre 6 adet herbiri 5.10ohm olan dirençleri 12V'luk kaynağa paralel bağladım elle hesap yaptım R=0.850 I=14.12A P=169.44W pensampermetre ile ölçtüm 12.3A okuyor dmm ile akım ölçtüm 6.85A okuyor bu normalmidir saygılar ampul devresi http://www.freeimagehosting.net/image.php?62bec3a0e1.jpg

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Birinci deney için : Lambaların iç dirençlerini biliyormusun?

İkinci devre için : Lambalara enerji verdiğinde ; Kaynak yüke biner gerilim bir miktar azalır ayrıca lambalar ısınır ve dirençleri yükselir, dolayısı ile akım azalır ,normaldir...
Muhtemelen gözlemlediğin olay budur...

cevaplar için teşekkürler elimde ki pensampermetre 600A 0.1A çözünürlüğe ve 1000A de 1A çözünürlüğe sahip bu kademede ufak değerdeki akımları okumaması normalmidir

tekrardan teşekkür ederim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…