çoklu led yakmak için yardım?

ras58

Üye
:confused::confused:Arkadaşlar eve ledlerle aydınlatmak istiyorum bunu için 200e yakın led aldım vede bi adaptörüm var bunları aynı anda nasıl yaka bilirimim seri bağlarsam çok volltaj vermem gerek ve biri arızalınca diğerleride sorun çıkarıcak ondan seri bağlamak istemiyorum pıc de bilmediğim için yardımlarınızı ve devre şemasını bekliyorum şimdiden teşekkür ederim..:confused:

led yakmak için pic gerekmez. bir adaptörün varmış işte bu iyi, geriye sadece birkaç tane direnç kalıyor, hepsi bu.
ama yok, sen şimdi "sabit yanmasını istemiyorum ki; belli saatlerde, sensörle, efektli olarak yakacağım" dersen işin rengi değişir.
en basitinden başlayalım.
ledlerinin yüksek verimli (milicandela değerleri yüksek) ve beyaz olduğunu varsayıyorum. bunlardan sürekli halde 20mA'den fazla akım geçirmemelisin. seri bağlamak istemediğini belirtmişsin, o zaman 200 led için 200 ayrı direnç lehimleyip sonra bu grupların hepsini birbirine paralel bağlayacaksın. ardından da çıkan iki ucu adaptörüne bağlayacaksın.

bu noktada bilmemiz gereken adaptörünün çıkış voltajı ve elbette gücü. diyelim ki 12V çıkışlı bir adaptörün var. lede seri bağlayacağın direnç hesabı için ohm kanununu devreye sokuyoruz, yani:
R=V/I
buradaki I, dirençten geçecek akımdır (seri bağlı olduğu için ledden de), V ise R üzerinde düşecek olan gerilimdir. beyaz ledin 20mA civarındaki iletim gerilimini 3.2V alırsak:
V=12-3.2=8.8V çıkar. buradan R dirençlerimiz:
R=V/I=8.8/0.02=440 ohm bulunur. 20mA değeri (sürekli hal için) oldukça büyük sayılır, ledlerin ömürleri açısından bunu biraz düşürmekte yarar vardır. o yüzden hesapla çıkan değerden biraz daha büyük değerli direnç kullanılmaldır. piyada bulabileceğin en yakın değer 470 ohm'dur, dilersen 510 veya 560 ohm da kullanabilirsin.

gelelim güç hesabına.

12V gerilim altında 20mA çektiğin 200 adet hat olacak. bunların herbiri:
Pl=VxI (aslında I.I.R) kadar olduğundan, harcanan toplam güç:
Pt=200xPl=200x12x0.02=200x0.24=48W yapar.

yani bu yapıyı kullanacaksan adaptörünün en az 50W civarında olması gerekiyormuş. eğer böyle bir güç kaynağın yoksa isteklerinden biraz fedakarlık yapman gerekecek. nasıl mı?

çoğunlukla kullanılan yöntem (EĞER 12V'luk bir güç kaynağınız varsa) besleme kaynağının üst değerine yakınlaşacak kadar ledi seri bağlamaktır. 12V kaynak ve 3.2V'luk ledler için bu, 3 adet ledi seri bağlama biçimindedir (3x3.2=9.6V). o zaman ne mi oluyor? 20mA civarı akım akıtılan kol sayısı (ve direnç sayısı da) 3'te birine düşüyor yani 66 veya (67) adet seri grubun olacak ve son durumda güç kaynağın 16W olsa yeterli geliyor. bir de akım değerini 20 değil de örneğin 10mA yaparsan güç bu kez 8W'a düşer.

ledleri 3'erli seri bağlarsan yeni değerin:
20mA için : R=(12-9.6)/0.02=120 ohm,
10mA için : R=(12-9.6)/0.01=240 ohm olur (240 ohm bulamazsan 220 ohm bağlarsın)

veya son olarak dirençle falan uğraşamam dersen ledlerin bozulma olasılığını da göze alırsan ledleri 4'li seri bağla ve doğrudan 12V ver. ne kadar akım çekileceğini kestirmek güç. ledler bozulmazsa büyük olasılıkla kol başına 10-15mA civarında bir akım çekilir. 10mA olsa, bu yapıdan 50 adet yapılacağına göre (200/4=50) 500mA'lik bir adaptör yani 12V'da 6W gücü olan bir kaynak yeterli olur.

hesapları örnek olsun diye verdim, kendi güç kaynağına göre uyarlamanı yaparsın.
kolay gele.

hocam beyaz ledleri 3 gruplar halinde paralel bağlayıp başına 330 1/4 direnç bağlasak.. ve bu 3 lü gruplarıdan 20 adetini seri bağlasak ve 12 v adaptör ile çalıştırmak istesek;
adaptörümüzü kaç ma lık seçmeliyiz?
330 ohm direnç yeterli gelirmi?
bu seri olarak bağladığımız 20 adetine direnç gerekirmi?
teşekkürler....

ledleri 3 lü gruplar halınde baglayıp basına 330 ohm kullandıgında ledlerden bırı yandıgında, yanan ledin üzerindeki akım diğer 2 ledden geicek o ıkı led de yakın zamanda ölecek. bu yontemı kullanmamanı tavsıye ederım

peki ne tavsiye edersiniz?
nasıl yapmam gerekiyor?
teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
128,827
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular

Geri