İşte Milli Tankımız Altay!

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
İlk milli muharebe tankı Altay görücüye çıktı

Türkiye'nin ilk özgün muharebe tankı Altay, göz doldurdu.

Sakarya'da törenle görücüye çıkan Altay en yeni teknolojilerle donatıldı.

Altay, sahip olacağı üstün ateş gücü ve isabet oranı, yüksek hareket kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en temel ve caydırıcı güçlerinden biri olacak.

İsmini Kurtuluş Savaşı'nda 5'inci Süvari Kolordusu'nu komuta eden Fahrettin Altay'dan alan milli tank, görücüye çıktı.

Tamamen öz kaynaklarla üretilen Altay, savunma sanayinde Türkiye'yi dışa bağımlılıktan kurtaracak.

Detaylı ve zorlu testleri başarı ile tamamlayan Altay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Sakarya'da sahaya indi.

Başbakan Erdoğan, Altay'ın 10 yıldır yaşanan sessiz devrimin kanıtı olduğunu söyledi. Bu tür adımların Türk ordusunun gücüne güç katacağına belirtti.

Alıntıdır.Kaynak:

http://www.trthaber.com/haber/gundem/iste-milli-tankimiz-altay-63394.html

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ekipteki tüm TÜRK MÜHENDİSLERİNİN emeğine sağlık...

Tankın çok hızlı hareket etmesinden zırhının çok ince dizayn edildiğini çıkarıyorum. Zırh ince birde zırhta kullanılan metal dandikse savaşta bu tankı makinalı tüfekle bile delik deşik ederler... Ek olarak içindeki yakıtla ne kadar yol alabiliyor savaş durumunda yakıt ikmali nasıl olacak falan filan merakımı uyandıran birsürü teknik detay var...

Birşey daha ekleyeyim türk mühendislerinin emeğinden Başbakanımızın pay çıkarması çok siyasi olmuş sanki kendi iktidarı olmasa türk mühendisleri bunu yapamayacakmış gibi bir izlenim oluşturup halka bana mecbursunuz demek istiyor. Bu gurur verici TÜRK mühendisliğinin emeğine siyaseti karıştırıp oy toplamaya çalışıyor bravoooo...

Umarım bu gibi teknolojik atılımlar sadece savunma sanayisi ile kalmaz... Elektronik malzeme üretimi (yarı iletken teknolojisi, entegre vb. ) ve yazılım alanındada adımlar atılırsa o sezsiz devrime inanmaya başlayacağım...

@binbaşı , nereden bulup getiriyorsun böyle şeyleri , yazıp durma yahu.
Bak forum arkadaşlarımızdan bazıları kahroluyorlar.
Sümsük sünepe uşak hayatına alışkınlara zuldür böyle şeyler , yazıktır günahtır etme eyleme.
Hem zaten belli atmasyon haber bak uzmanımız anında tahlil etti çürüğe çıkardı.

Bu işte emeği geçen herkesi kutladım hepsinden Allah razı olsun ama yapılan bir işi sorgulamak yanlışmı... Tankın zırhında kullanılan metal alaşımını merak etmek ve yapılan işe gönderme yaparak sorgulamak; bu tankın göstermelik mi yoksa harbiden de verimli mi olabileceği hususundaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak içindir. Yani önüne bir şey konuyor hiç incelemeden tamam olmuş bravo hepinize demekmi doğru yoksa sorular sorup daha fazla bilgi edinmekmi doğru...

Cevabını vereyin doğru olan hepinize bravo emeğinize sağlık deyip teknik etaylar hakkında sorular sormaktır. Bu bizi bilgilendirir hemde tankımızı üreten arkadaşların kafasında yeni fikirler doğurur yanlışmıyım..

Mesela tankın motorunu bizmi ürettik, içindeki yazılımlar bizemi ait, hedefleme sistemleri bizemi ait yoksa sadece kaportayımı biz yaptık bunları merak etmek yanlışmı Sayın Kazımuğur bey...

Ek olarak kahrolmuyorum gurur duyuyorum keşke bende bu gibi projelerde bulunabilsem...

motor alman, bilgisayar(geçenki ankada çıktığı gibi) israil malı değildir inşallah :)

@genius Isparta lımısın , demirel le akrabalığın var mı ?

Yazdıkların ortada , yeniden açıklama gerekmiyor.
Yapanlarda kontrol edenlerde senden bilgili.
Geçti o art niyetli yamyamların devri.

At gözlüklerini çıkar etrafına bak.
İçerisindeki donanım ve kontrol yazılımları tamamen yerli.
Her türlü hakkı TR nin , ne isterse yapar değiştirir geliştirir , izin almaz , bunun ne demek olduğunu bilirmisin ?
Daha doğrusu eleştirmeden önce bir kaç internet sorgusuyla detaylarını görebilirdin.

Sorular soracaksan soracağın yer bu forum değil.
Soruyorsan ortalığı bulandırmak olur , özellikle sorarken kullandığın uslüp bunu açıkca ortaya koyuyor.
Yapan yer belli gizli değil yer altında değil.
Gider sorarsın yazar sorarsın.
Temel konuları askeri malzeme olan forumlarda çoktan yazıldı çizildi bile, üstelik yeni değil.
Yeni olan sadece resmi tanıtımı.

Aşılamayacak savunma , durdurulamayacak saldırı yoktur...

Peki hocam siz haklısınız soru sormayalım, eleştiri yapmayalım, farklı düşünmeyelim, farklı düşünürsekte paylaşmayalım öyle koyun gibi oturup olan biteni izleyelim... Büyüğümüz olarak bizleri farklı düşünmeye sevk etmeniz gerekirken farklı düşününce yargılıyorsunuz...

Ek olarak tankımız engellerden falan geçip gidiyor güzel hoş peki en basit tank savar bombası atıp sağlamlığını test ettiler mi... Alın size farklı bir düşünce daha...

Ek olarak bu forum türkiyenin en büyük teknik paylaşım forumu eminim ki o tank projesinde çalışan mühendis, tekniker arkadaşlarda bu forumu ziyaret ediyorlardır... Yani konuşmak için burası tam yeri...

Kendine ne istersen yakıştırabilirsin.
Bu taraftan bakınca , soru-eleştiri değil çamur atmak gibi gözüküyor.
Yıllardır hatta asırdır böyle sindirmeye çalıştılar.
Biz yapamayız edemeyiz hazır alalım.
Elimizdeki yaptıklarımızı bile kapattılar yok ettiler.
Dışarıdakiler neyse ama içerimizdekilere ne demeli ?
Hep böyledir başarırlarsa iktidarda kalmaya devam edecekler.
Biz yapamıyoruz yapamadığımız bir kenara fikirde üretemiyoruz öyleyse ancak onlar başarısız olursa bize fırsat kalır , hadi bok atalım.
Batacak gemide kendi olmayacak nasıl olsa.
..ben biliyom bu hikayeyi...

Bir eleştiride bulunabilmek için o konuyu biliyor olmak gerekir.
Hızlı demekki hafif hımm delinir.
Bakkaldan konserve kutusu mu aldında denedin ?

Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz.
Koy ortaya önce yaptıklarını görelim bakalım .
Sonra eleştirilerine diyelimki , bu baya bilgili haklı olması muhtemel.

Her nerede ve her ne şartta olursa olsun , ne yurduma ne yurdum insanlarına laf ettirmem.
Edenlerede hoş görü ile bakmam.

Sayın hocam yorumuma öncelikle " Ekipteki tüm TÜRK MÜHENDİSLERİNİN emeğine sağlık... " diyerek başladım bana nasıl çamur atan insan yakıştırması yaptınız anlamadım ama canınız sağ olsun büyüğüm olarak sözünüze itimat edip olumsuz yorumlarımıda daha seviyeli yapacağım...
Tekrar ediyorum işallah bu ve bunun gibi teknolojik atılımlar devam eder de bizde ilerleyen yıllarda kendi mesleki seviyemizi arttırıp ülkemize katkı sağlarız...Yani en azından ASELSAN'da yada TUBİTAK'ta çalışamasak ta çalıştığımız işletmede bazı şeyleri millileştirmeye çalışırız...
Ek olarak bence sizde şahızlara karşı biraz daha seviyeli olmalısınız yani 2 kelimeyle silip attınız beni, zaten doğru söyleyeni dokuz köyden kovdular tarih boyunca sizde aynını yapıyorsunuz, ben sadece tankımızın eksik olabilecek taraflarına vurgu yapmak istemiştim... Tamam lan olmuş bu herkese bravo helal olsun deyip konuyu kapatmak lazımmış...

Yorumlarınız için teşekkürler ve kesinlikle yazdıklarınızı göz ardı etmeyeceğim..

İyi çalışmalar...

BUYRUN TANKIMIZIN TARİHÇESİ; (wikipedia' dan alıntıdır)

Genel Bilgiler

Altay projesinin teknik destek sağlayıcısı Güney Kore'nin Rotem firmasıdır.

"Altay" olarak adlandırılan tankın tasarım, geliştirme, prototip imalatı, test ve sertifikasyon aşamalarının tamamlanması için 500 milyon dolar mali kaynak ayrılmıştır. Üçüncü nesil ana muharebe tankı olarak tasarlanmakta olan aracın prototip testleri ve kalifikasyon çalışmalarının 2012 yılında tamamlanması, seri imalatın ise 2017 yılında devreye girmesi planlanmaktadır . Tasarım aşamasında Güney Kore üretimi XK-2 ana muharebe tankı projesinden elde edilmiş tecrübelerden de yararlanılması hedeflenmektedir. Proje sonunda açılacak yeni bir ihale ile seri üretimi kazanan kurum ya da kuruluş belirlenecektir. İlk etapta üretilmesi planlanan 250 adet tank, TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda artırılabilecektir.

Tasarımı

Aracın Volkan-III tank atış kontrol sistemi ve tank komuta kontrol muhabere bilgi sistemi Aselsan tarafından tasarlanacak ve üretilecek, 120 mm’lik 55 kalibre ana silah sistemi, Hyundai-Rotem kanalı ile teknoloji transferi yapılarak MKE tarafından, modüler zırh paketi ise Roketsan tarafından üretilecektir. Otokar 4 prototipin tasarımı ve geliştirilmesi için 500 milyon ABD Doları tutarında teşviğe hak kazanmıştır.

• 2010 Eylül ayında Altay projesinin 1. aşaması olan Kavramsal Tasarım Fazı Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından onaylanarak tamamlandı. Böylece projede 2. aşama olan ve 30.5 ay sürmesi planlanan Detaylı Tasarım Fazı`na geçilmiştir. Projenin bu aşamasında detaylı tasarım faaliyetleri kapsamında seçilen alt sistemlerin tank üzerinde entegrasyon ve arayüz tasarım çalışmaları yürütülecektir.
  • 15 Ekim 2010 tarihinde Otokar firması ile MTU ve Renk firmaları arasında Altay tankının güç paketi konusunda sözleşmeler imzalandı.

• 7 Temmuz 2012 tarihinde yayımlanan habere istinaden "Altay projesinde yaz sonunda MTR adı verilen hareket kabiliyetini test edecek araç ortaya çıkacak. 2013'ün ilk çeyreğinde FTR yani atış testlerinin yapılacağı araç üretim bandından inecek.TSK ile birlikte testleri gerçekleştirilecek. 2016 sonu ya da 2017 başına Altay seri üretime hazır hale gelecek" denilmiştir.

• 15 Kasım 2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'da katıldığı,Otokar'ın Sakarya'daki fabrikasında düzenlenen törenle tanıtıldı.2 ana prototip üretilen Altay Tankı " 2016 yılı sonunda seri üretime hazır hale gelecek" denilmiştir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,907
Son üye
saitdemircigil

Yeni konular

Geri