İki Pic Seri Haberleşme

arkadaşlar 2 pic arası seri haberleşmede bende problem yasıyorum serin2 serout2 komutlarını kullanıyorum. 16f628 de yaptıgım devre calısıyor ama bir turlu 877 e uygulayamadım surekli hata verior acaba yanlısım nerde olabilir benle ilgilenen olursa devreleri gonderebilirim. (picachu arkadasımıza maille ulasamadım eger kendisi bana ulasırsa cok sevinirim )

Merhaba arkadaşlar. Pic16f877A ile Pic 18f4550 yi seri yoldan haberleştirdim. En çok sorunu Pic 18f4550 nin fuse ayarlarını yaparken yaşadım(derleyici program olarak pic ccs c kullanıyorum). 18f4550 de usb için 48MHz(full speed) veya 6 MHz(low speed) lik clock gerekiyor. 18f4550 de bunu osc1 ve osc2 pinlerine girilen kristalden aldığı clock u hem usb için hem de geri kalan elemanlar için dağıtarak sağlıyor. Ben 18f4550 için fuse ayarlarını kullanarak pll den aldığım çıkışı(96MHz) 4 e böldürdüm ve 24MHz lik frekansın mikroişlemci ve diğer çevre elemanları tarafından kullanılmasını sağladım. Bir de isis şematiğinde mikroişlemciye çift tıkladığımız zaman gelen Processor Clock Frequency bölümüne bağladığımız kristal frekansını girmek gerekiyor. Processor Clock Frequency bölümüne 24MHz yazdığım zaman çalışmadı(fuse ayarlarından sonra mikroişlemcinin 24Mhz te çalışmasını beklediğim için). Ama bu şekilde çalışmadı. Processor Clock Frequency bölümüne 4MHz yazdığım zaman da sorun çözüldü. Haberleşme için gerekli olan notları kendimce aldım. Aşağıya yazıyorum. Umarım sizin de işinize yarar. İyi çalışmalar..

NOTLAR:
pic16f877A ile pic18f4550 seri yoldan haberleştirme denemesi

pic 18f4550 için fuse ayarları:

#FUSES XTPLL // kristal osilatör pll açık
#FUSES PLL1 // 4MHz lik kristali olduğu gibi pll e besler
#FUSES CPUDIV4 // pll çıkışı olan 96MHz lik frekansı 6 ya böler
#FUSES USBDIV // usb için pllden gelen frekansı ikiye böler

#use delay(clock=4000000) // girilen kristal frekansı 4MHz
#use rs232(baud=9600,parity=N,xmit=PIN_C6,rcv=PIN_C7,bits=8)

seri yoldan gelen datayı almak için getch() fonksiyonunu kullan

isis şematikte kristal frekansını 4MHz olarak gir

isis şematikte processor crystal frequency 4MHz olarak gir

pic 16f877A için fuse ayarları:

#FUSES XT

#use delay(clock=4000000)
#use rs232(baud=9600,parity=N,xmit=PIN_C6,rcv=PIN_C7,bits=8,stop=1)

isis şematikte kristal frekansını 4MHz olarak gir

isis şematikte processor crystal frequency 4MHz olarak gir

Başka bir foruma link veriyorsunuz ki bence mahsuru yok; lakin bu forum üye olmayı zorunlu kılıyorsa o forumun paylaşımcılığı tartışılır.(Lafın gelişi söyledim tartışma kısmını, yoksa o zamanı çok daha verimli değerlendirmek mümkün)

arkadaşlar picprobasic dilinde 6 saat de 1 30 dk boyunca bir röleyi açıp kapayan bir örnek arıyorum yada yeni bir konu başlığı açmak istiyorum bu sitede nerden açıcağız bulamadım.cevap verirseniz çok sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
129,079
Kullanıcılar
451,369
Son üye
fthctn

Yeni konular

Geri