İki plc tek haberleşme hattı

yavuzz

Üye
uzun zamandır aklımı kurcalayan bir soru var bir kaç kişiye sordum hep ayını cevap veriyorlar buradan tüm ustalara yada en ufak bir bilgisi olan arkadaşlara soruyorum
elimzde iki adet s7-300 kontrol ünitemiz var Resimde olduğu gibi Plc 1 üretim bandında devamlı çalışmakta olan kontrol ekipmanımız. sorun bu noktada başlıyor örneğin Plc 1 de herhangi bir sorun olduğunda vakit kaybetmeden Plc 2 işe kaldığı yerden devam etmesi gerekiyor ikinci bir profinet yada bir başka hat kulanmak istemiyorum bunu nasıl yapıyorlar?iki plc aynı program yüklenecek kısacası plc 2 her an plc 1 takip etmesini istiyorum.bu arada resim biraz saçma oldu sanırım:)

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    23.5 KB · Görüntüleme: 50
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
uzun zamandır aklımı kurcalayan bir soru var bir kaç kişiye sordum hep ayını cevap veriyorlar buradan tüm ustalara yada en ufak bir bilgisi olan arkadaşlara soruyorum
elimzde iki adet s7-300 kontrol ünitemiz var Resimde olduğu gibi Plc 1 üretim bandında devamlı çalışmakta olan kontrol ekipmanımız. sorun bu noktada başlıyor örneğin Plc 1 de herhangi bir sorun olduğunda vakit kaybetmeden Plc 2 işe kaldığı yerden devam etmesi gerekiyor ikinci bir profinet yada bir başka hat kulanmak istemiyorum bunu nasıl yapıyorlar?iki plc aynı program yüklenecek kısacası plc 2 her an plc 1 takip etmesini istiyorum.bu arada resim biraz saçma oldu sanırım:)

iki plc yi network kisminda fdl connection kullanarak birbirleri ile haberlestirebilirsin.plc 1 de urettigin ariza sinyali ikinci plc ne calis sinyali olarak atayabilirsinz.

iki plc yi network kisminda fdl connection kullanarak birbirleri ile haberlestirebilirsin.plc 1 de urettigin ariza sinyali ikinci plc ne calis sinyali olarak atayabilirsinz.
fdl connection kısmını biraz acabilirmisiniz demek istediğiniz plc1 çalışr durumdayken oluşacak arzalarda plc 2 tarafından takibinin yapılması ve bununda plc1 network hatttında sanki IO device gibi tanıtılmasını mı diyorsunuz birde oluşacak hata sinyali programın nerede kaldığını nasıl tespit edecek örneğin hata 34 netwerk'te oldu hata sinyali bu bilgiyi nasıl aktarıcak?çokmu karışık bir cümle oldu:)

Otomasyon"https://support.automation.siemens.com/WW/llisapi.dll?func=cslib.csinfo&lang=en&objid=18516182&caller=view"]FDL = Fieldbus Data Link
[/URL]Otomasyon"https://support.automation.siemens.com/WW/llisapi.dll?func=cslib.csinfo&lang=en&objid=18516182&caller=view"]
[/URL]Otomasyon"https://support.automation.siemens.com/WW/llisapi.dll?func=cslib.csinfo&lang=en&objid=18516182&caller=view"]Aşağıdaki linkte bununla ilgili örnek var[/URL]

https://support.automation.siemens....lib.csinfo&lang=en&objid=18516182&caller=view

plc modelinizi bilmiyorum s7400 e slave olarak s7300 baglanabilir bu baglanti io device gibi degil dir asagidaki dokumani inceleyin s7300&400 ile fdl connection kullanarak maximum 240 byte aktarabilirsiniz eger bu range (240) yeterli ise kullandiginiz function blogunuzdaki networkleri herbirine tek tek durum byte olusturarak bunlari send blockunaza gonderebilirsnz

Otomasyon"https://a248.e.akamai.net/cache.automation.siemens.com/dnl/DQxMDExOQAA_20987711_Set/20987711_FDL_SDA_DOKU_v10_e.pdf"]https://a248.e.akamai.net/cache.automation.siemens.com/dnl/DQxMDExOQAA_20987711_Set/20987711_FDL_SDA_DOKU_v10_e.pdf

[/URL]

Merhaba,

Redundant bir yapı kurmak istiyorsunuz. S7-300 CPU ile bunu sadece software bazlı yapabilirsiniz. Bunun içinde extra lisanslı yazılıma Sofware Redundancy Package (SRP) ihtiyacınız var.
Bu yapıyı kurduğunuzda, redundant cpu ya geçiş anında bir kaç çevrimlik sürede kontrol kaybolacağından böyle bir durumun prosesinizi etkileyip etkilemeyeceğini hesap etmelisiniz.
Ayrıca bahsettiğiniz yapıyı oluşturabilmek için illa bus kullanmalısınız.
Şu dokümanı incelediğinizde durumu daha net anlarsınız.
"S7-300/S7-400 Software redundancy for SIMATIC S7" 04/2010 A5E02171565-02

Merhaba,

Redundant bir yapı kurmak istiyorsunuz. S7-300 CPU ile bunu sadece software bazlı yapabilirsiniz. Bunun içinde extra lisanslı yazılıma Sofware Redundancy Package (SRP) ihtiyacınız var.
Bu yapıyı kurduğunuzda, redundant cpu ya geçiş anında bir kaç çevrimlik sürede kontrol kaybolacağından böyle bir durumun prosesinizi etkileyip etkilemeyeceğini hesap etmelisiniz.
Ayrıca bahsettiğiniz yapıyı oluşturabilmek için illa bus kullanmalısınız.
Şu dokümanı incelediğinizde durumu daha net anlarsınız.
"S7-300/S7-400 Software redundancy for SIMATIC S7" 04/2010 A5E02171565-02

çözüm bu bencede. redundancy....ilave software paketi....

cevaplar için çok teşekkür ederim bu redundancy oalyı iyi güzel fakaat bi sınırlama yokmu örneğin çyalk arkadaş 240 bayt aktarabileceğimi sözylemiş iki plc s7300 314C-DP var elimde şimdi bu cevaplardan sonra aklıma takılan sorular ilk olarak gönderdiğiniz dökümnalrı inceliyeceğim en kısa zamanda ama incelemeden önce:
1=SRP paketi semantic manger gibi bir yaılmı yoksa bu yazılımın içine sonradan kuraln bir yazılmmıdır?
2=SRP paketleri her plc için aynımıdır örneğin s7300 ve S7400 gibi?
3=Yedek plca illa aynı tip olamk zorundamıdır bildiğiniz gibi plc fiyatları ortada?
4=aynı olmayabilirse nasıl seceriz?
5=türkçesni bir türlü bulamadım Telephone Tapping tarzi bir alletle elbetteki aynısı değil acaba üzerinde oynama yapsak çıkan bilgiyi an ve an okuyabilirmiyiz
Telephone tapping - Wikipedia, the free encyclopedia
6=bir şey daha soracaktım ama unuttum:)

Konu aktif bir şekilde devam etmektedir yardımlarınızı bekkliyorum şimdiden teşekkür ederim

arkadşım bu işin en doğru yolu failsafe serisi plc ve Redundant software konularını incele farklı yolları var fakat zamansal riskler taşıyabilr.iki plc I-o kontrol yapabilirsin öneğin software kullanmaktır siemensin yedekleme üzerine geliştirmiş oldugu bir çözüm farklı yollarla yapmakta mümkün kullanmaktır siemensin yedekleme üzerine geliştirmiş oldugu bir çözüm farklı yollarla yapmakta mümkün kullanmaktır siemensin yedekleme üzerine geliştirmiş oldugu bir çözüm farklı yollarla yapmakta mümkün kullanmaktır siemensin yedekleme üzerine geliştirmiş oldugu bir çözüm farklı yollarla yapmakta mümkün softwaressoııııııısdıasohsadhfssswqej cssefv

Forum istatistikleri

Konular
129,190
Kullanıcılar
451,554
Son üye
elektrikci7716

Yeni konular

Geri