İleri - geri artım yapan devre

teknick

Üye
Merhaba arkadaşlar aslında başlıkta söylemek istediğimi tam ifade edemedim...
Şöyle ki

2 tane girişimiz olacak
4 tane de çıkışımız

girişleri A ve B olarak ve çıkışları da 1-2-3-4 olarak adlandırırsak

A dan gelen her kesik akım için sıralı olarak 1-2-3-4-1-2-3-4-1-2-3-4... olarak devam edecek...
ancak B den bir akım geldiğinde 4-3-2-1-4-3-2-1 olarak çıkışları elektriklendirmesini istiyorum..
asıl önemli olan eğer en son sıralamada 3'ü elektriklendirildiyse B ye basıldığında 2-1-4-3-2-1.... şeklinde devam etmesini istiyorum..

bu devre çok mu karmaşık acaba?

pek karışık sayılmaz. sayıcı devresi (karmaşık olur) yada pic ile (çok sade ve geliştirilebilir-önerim budur) yapılabilir. nette picli sayıcı diye ara işine yarar bişeyler bulabilirsin.

PIC haricinde hazır entegrelerle yapamaz mıyız peki?

yapılır ama çok daha karmaşık olur. pic ile yaparsan sadece buton ve pic ile bu sorunu çözebilirsin. entegre istiyorsan sayıcı entegreleri var. up/down girişlerine buton bağlayıp istediğini yapabilirsin.

bunun tek entegreyle yapılanı yani hazırda bu tür işler için yapılmış entegreler piyasada mevcut nette arattırırsan bulursun

bunun tek entegreyle yapılanı yani hazırda bu tür işler için yapılmış entegreler piyasada mevcut nette arattırırsan bulursun

Sizin bilgdiğiniz bi entegre var mı acaba?
birde ne olarak aratabileceğimi de tam bilemiyorum.
sayıcı entegre olarak mı aramam lazım?

asıl önemli olan eğer en son sıralamada 3'ü elektriklendirildiyse B ye basıldığında 2-1-4-3-2-1.... şeklinde devam etmesini istiyorum..

bu kısmı anlayamadım.daha açıklayıcı olursan daha iyi şeyler yapabiliriz...

üzerinde biraz çalıştım.böyle oldu.en azından fikir verebilir.

bu kısmı anlayamadım.daha açıklayıcı olursan daha iyi şeyler yapabiliriz...

üzerinde biraz çalıştım.böyle oldu.en azından fikir verebilir.resim hareketlidir.

Sn. Benhur,
İlginiz için öncelikle çok teşekkür ederim...

şöyleki.
sizin gösterdiğiniz devrede, A butonuna basıldıktan sonra soldan sağa 1-2-3-4 B butonuna basınca sağdan sola doğru ledleri elektriklendiriyor.

benim demek istediğim.
A butonuna bastık saymaya maşladı 1-2-3 ve biz 3 ten 4 e geçmeden B butonuna bastık. bu andan sonra geriye doğru saymasını yani 4-3-2-1 değilde kaldığı yerden 2-1-4-3-2-1... şeklinde devam etmesini istiyorum...

Yardımlarınız için teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
128,773
Kullanıcılar
450,852
Son üye
syrkaya

Yeni konular

Geri