İnternet veri paketi hesaplaması hakkında

Bu aşamadan sonra upload'ı hesaba katmayanlar da katarsa, kaş yapalım derken göz çıkarmış olabiliriz. Dediğim gibi 1GB paket ile ucu ucuna da olsa ayı çıkarıyor olmam sadece download'ı hesaba kattıklarını gösterir. Yoksa daha ilk günden neredeyse 1GB'ını tüketen durumu fark ederdim.

Ustam ben sizin durumu tam olarak algılayamadım. Siz yazlıktaki kameraları uzaktan izlerken bu esnada kameralar sunucuya veri gönderiyor sizde uzaktan sunucu üzerinden veri çekiyorsunuz, doğru anlamış mıyım? Eğer durum böyleyse sizin yazlık hep veri gönderen konumda ve kotayı hiç kullanmıyor olmalı peki önceki operatörde sizin paketten neden veri düşüyordu? Ayrıyeten veri kullanımı yapan cihazlar mı var?

adalet kaç numarada çalışıyordu?
Aabi bu gün avukatın yanına gittim.
Bana söylemişti. 00 numerolu oda demişti :p
Bu aşamadan sonra upload'ı hesaba katmayanlar da katarsa, kaş yapalım derken göz çıkarmış olabiliriz. Dediğim gibi 1GB paket ile ucu ucuna da olsa ayı çıkarıyor olmam sadece download'ı hesaba kattıklarını gösterir. Yoksa daha ilk günden neredeyse 1GB'ını tüketen durumu fark ederdim.
Belki senin o paketin sadece ev interneti gibi dovnload hesabına göre olabilir. Ancak araştırırsan bilgi sahibi olabilirsin. tüm operatörlerde upload ve download ücretlendiriliyor.

Ustam ben sizin durumu tam olarak algılayamadım. Siz yazlıktaki kameraları uzaktan izlerken bu esnada kameralar sunucuya veri gönderiyor sizde uzaktan sunucu üzerinden veri çekiyorsunuz, doğru anlamış mıyım? Eğer durum böyleyse sizin yazlık hep veri gönderen konumda ve kotayı hiç kullanmıyor olmalı peki önceki operatörde sizin paketten neden veri düşüyordu? Ayrıyeten veri kullanımı yapan cihazlar mı var?
Yazlık dediğin, köydeki konteyner kondu işte. Hem güvenlik hem de uzaktan izleyebilmek için.
Sürekli veri gönderimi söz konusu değil. Uygulama üzerinden izlemek için girdiğimde, evet veri gönderiyor ve o güne kadar bildiğim upload'ın karşı tarafa download olarak ulaştığında hesaba katıldığıydı. Yıllardır internet eko sisteminde bu durumun olağan olduğunu düşünüyordum. Ta ki Türkcell alt yapısına geçene kadar.
Sonuçta upload yapan cihaz, paketlerin gidip gitmediği ile ilgili teyitleşmeden dolayı bir miktar da download yapıyor. Belirlediğim alanlarda hareket olduğunda düşük çözünürlükte resimleri de ekleyip e-posta da atıyor. Bir de akıllı priz var. Uygulaması üzerinden aç kapa yapıyorum. Bütün bunlar için kullanım sıklığı ve süresine göre 1GB bir ay yetiyordu.
@fgencal ustam siz gönderilen veri de adamların hatlarını, şebekesini meşgul ediyor diyorsunuz da, alıcı o meşguliyetin hesabını ödüyor. Çünkü bu paket bir bir sunucuya veri göndermiyor. NAT yönlendirmeleri üzerinden üçüncü bir zıplama tahtası/sunucu kullansa da sadece izleme anında veri gönderiliyor ve alıcı da kargo ücretini ödüyor.

Aabi bu gün avukatın yanına gittim.
Bana söylemişti. 00 numerolu oda demişti :p

Belki senin o paketin sadece ev interneti gibi dovnload hesabına göre olabilir. Ancak araştırırsan bilgi sahibi olabilirsin. tüm operatörlerde upload ve download ücretlendiriliyor.
Dört senedir bu şekilde kullanıyordum. Dakika ve SMS olmayan 1GB veri paketi. Şu an olduğu gibi NetGsm/Türkcell'deki gibi olsaydı 1GB birkaç günde biterdi. Bunu fark etmemem mümkün değil. Arada haftalık sil süpür hediyeleri çıktığında daha rahat oluyordu. Fakat yukarıda yazdığım gibi hem paket fiyatlarını uçurdular hem bu hediyeleri bir günle sınırladılar. Dolaysıyla hediyelerle sadece üç paket çıksa üç günü kurtarır hale gelmişti. Sadece 1GB internet 70TL+iletişim vergisi halinde.

Ustam ben genelleme yaptım, sizde durum o şekilde işliyor ama sizin gibi kullanan çok az olur.

Uploadın karşı taraf download ettiğinde hesaba katılması ne demek oluyor? Yani ben bir yedekleme sunucusuna veri gönderdim ne zamanki o veriyi çekersem o zaman o gönderilen veri benim kotadan düşer mi?

Son düzenleme:
Ustam ben genelleme yaptım, sizde durum o şekilde işliyor ama sizin gibi kullanan çok az olur.

Uploadın karşı taraf download ettiğinde hesaba katılması ne demek oluyor? Yani ben bir yedekleme sunucusuna veri gönderdim ne zamanki o veriyi çekersem o zaman o gönderilen veri benim kotadan düşer mi?
Sunucu olayında öyle görünse de sonuçta internet eko sisteminde download edilmeyen bilgi yok diyebilirim. Yedeklenen veriler bile zamanı gelince download ediliyor. Üstelik her download'ı hesaplıyor servis sağlayıcı. Ayrıca upload'ı da hesaba katayım diyorsa, her iki tarafın ücret ödeyeceği kargo olayı gibi absürt bir durum olacaktır.

şimdi konuyla alakalı değil ama (komplo teorilerinden biri) fm dalgaları sesi iletiyorsa görüntüyü neden iletmesin? mesafe sorunu bir şekilde çözülür. bu kodlama neden yapılmadı? yoksa yapıldı da bizim mi haberimiz yok? yada birileri bunu engellemiş olabilir mi? @Mr_YAMYAM usta sen bu işleri bilirsin, frekans senin işin.

şimdi konuyla alakalı değil ama (komplo teorilerinden biri) fm dalgaları sesi iletiyorsa görüntüyü neden iletmesin? mesafe sorunu bir şekilde çözülür. bu kodlama neden yapılmadı? yoksa yapıldı da bizim mi haberimiz yok? yada birileri bunu engellemiş olabilir mi? @Mr_YAMYAM usta sen bu işleri bilirsin, frekans senin işin.
Soru tam anlamlı değil. Anladıklarımı yazayım.
Görüntü iletimi için illa FM (frekans modülasyonu) gerekli değildir. Eski TV sistemlerinde görüntü GM olarak iletilir, aynı frekansta frekans modülasyonu ile ses iletilirdi. Renk bilgileri ise faz modülasyonu ile iletilirdi.
Amaç data bilgilerini iletmek ise frekans ve frekansa bağlı olarak band genişliği söz konusudur. Yani bir FM yayınından data alışverişi yapacak olursan (108MHz üzeri) en fazla kilobaytlar mertebesinde band genişliğin olacaktır.
Bu sebepledir ki günümüz Wi-Fi tekniğinde 2.4GHz ler gibi frekanslar kullanılmaktadır. Modern 4.5G de ise frekans daha yüksek aynı zamanda kodlama teknikleri farklıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri