İstirahat alanında hal ve davranış fesih e sebepmidir ?

vecivicivokke

"Elenktirink elaktirinik olurmu onsuz evlilink? "
Yönetici
Yönetici
Merhabalar

Uzunca zamandır hem vijdanen hem ahlaken aklımı kurcalayan bir soru var . Açıktan fikirlerinizi almak isterim,
Olay fabrikanın istirahat alanında gerçekleşiyor
Elemanımız istirahat saatinde çimlere yatmış dinleniyor. İK müdür ü kalabalığa birşeyler sormak için uzaktan sesleniyor . Uzananlar toparlanirken elemanın birisi hiç istifini bozmuyor. İK müdürü de bu elemanın çıkışını veriyor .

Eleman bana bağlı olduğu için destek olmalı mıydım yoksa sessiz kalarak doğrumu yaptım bu aklımı kurcaladı.

Sizce İK müdürü haklımıdır ?
Gorusleriniz benim için çok değerli . Teşekkürler...

Merhabalar

Uzunca zamandır hem vijdanen hem ahlaken aklımı kurcalayan bir soru var . Açıktan fikirlerinizi almak isterim,
Elemanımız istirahat saatinde çimlere yatmış dinleniyor. İK müdür ü kalabalığa birşeyler sormak için uzaktan sesleniyor . Uzananlar toparlanirken elemanın birisi hiç istifini bozmuyor. İK müdürü de bu elemanın çıkışını veriyor .

Eleman bana bağlı olduğu için destek olmalı mıydım yoksa sessiz kalarak doğrumu yaptım bu aklımı kurcaladı.

İstirahat saatinde de olsa bir işci iş kurallarından azade olamaz . Özel sektörde bunun sınırı nerede başlar nerede biter kestirebilmek mümkün değil ama kamuda bundan daha fazlasını yapan ve arkası ya da cazgırlığı sağlam olan işçilere hiçbirşey olmadığını çok defa gördüm. Bence siz doğrusunu yapmışsınız. Arkadaşınız bir seçim yapmış ve bedelini malesef ödemiş.

Son düzenleme:
Bence olay teneffüsteki öğrencinin öğretmen yada idarecilere karşı hal ve hareketine dikkat etmesi gerektiği ile aynı durumdur. Yada 657 sayılı devlet memurları kanunundaki disiplin cezalarını sebepleri arasında bulunan içerde ve dışarda hal ve hareketlere dikkat edilmesi gerektiği ile alakalıdır. Bence müsterih olun. Kaldı ki sizin rolunüz bahsi geçen elemanın fesih durumunu değiştirecek niteliktemiydi bilmiyorum ama, yanlış bir şey yaptığınızı düşünmüyorum.

Merhabalar

Bence gereksiz bir davranış İK müdürünün yaptığı çünkü kalkmayan kişiyi şahsen çağırmamış soracağı her neyse toplu bir fikir almak için bir soru olabilir o zaman kendisi gelmesi gerekir ama seslenmek yerine kendisi de topluluğun yanına gidebilirdi. Bence gurur yaptığı için işten çıkarmış sonuçta istirahat saati adamın dinlenmesi gerekir bence.

Arkadaş müdürüne "ben seni iplemiyorum" demiş müdürde gereğini yapmış. Müdürüne saygısı yoksa bile temsil ettiği makamına saygı duymalıydı. Bence yanlış olan sizin arkadaşa destek olmanız olurdu.
Tabi arkadaş bu hareketi bile isteye yaptıysa.​

Konunun özü : sevgi saygı
Saygı ve sevgi para ile olmaz içinden gelenle .
Biri paranını gücü .
Biri saygı ve sevginin gücünü

Bu konu çok tartışılır .

Bizim ahlakımız iyi niyettir .
İş çıkmaza girince ne yaşandığı tam bilmediğim için tam yorum yapmak sağlıklı olmaz .
Daha önceden bir durum oldu .
Diğer elemanın psikolojik durumu vs gibi .
Bizler müdürüz veya elemanız ( yorum konumları )

İK müdür ü kalabalığa birşeyler sormak için uzaktan sesleniyor .
Pek yorum yapmak istemezdim ama .
Elemanımız istirahat saatinde çimlere yatmış dinleniyor.
Dinlenmek ve çimlere basmak suç değilse .
İK müdür ü iş saatinde soracak !!!
( Eleman haklı ) .

Bizim yapımızda ister müdür olsun ister normal şahıs olmasın bir saygı vardır .
Burada psikolojik durumlar müdür müdürlüğünü kendisi zor duruma sokmuştur bu tepkiyi beklemiyordu gözüküyor . ( Konum )

Iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır .
Başkasına zararı dokunacak bir davranışı yapmadan önce iyi düşün, kendi kendini eleştir.

Müdür olmak kolay değil . ( şerbet vermek )

Yanlış anlaşılması sevgiden ve saygıdan uzak birisin .

Kolay Gelsin Sağlıcakla ....

Bence,bu iş,mahkemeden döner.Bu
uygulama ! yanlıştır.Her suçun cezası idam değildir.Orası,yolgeçen
hanı değilse,İK Müdürü,böyle bir ka-
rarı tek başına ( kendi servis perso-
neli bile olsa ) veremez.Kurumla-
rın kurulları vardır.Kararı orası ve-
rir.Başka ünite personeli ise,yapılan
iş,o servis yetkililerine hakarettir,
onların,bu konuyu savunması ge-
rekir ! İşsiz nasıl olsa bol,ben onu
atar yerine başkasını atarım düşün-
cesi,kendininde ! aynı akıbete (pat-
ron veya oğlu değilse ) uğraması-
na açık kapı bırakır.İş yerinde,insan
% 51 ,gerisi %49 dur.İnsana değer
vermeyen hiçbir kurum,ayakta ka-
lamaz.Aslında,başka derin konu-
lar var,ancak,o konulara girersek
adımız gazelhan,mavalcıya ! çıkar.

Son düzenleme:
Olayı çift taraflı düşünmek gerekir .
Hepimiz hata yaparız .
Müdür herkes olamaz . ( şerbet vermek )

Müdür ilk düşüncesi normal gözükmüş olabilir böyle bir tepki olursa diye düşünmemiş ne yapacağını şaşırmış durumda .
Çünkü ok yaydan çıktı ok yerini bulmadı .
Diğer elemanlar var ben sonra müdürlüğümü nasıl gösteririm düşüncesi . ( hedefi tutturamadım )
Gözüme kırpık kaçtı ( fazla konuşmayın sesi kesme düşüncesi )

Sonuçta müdürde olsa bir eleman .
Birde sistem terse dönerse elemanlar birlik olup işi yavaşlatma üst müdürün bakış açışı ne olurdu .
Eleman işini yapıyorsa sorun yok .
Müdüre eleman istirahat saatinde mesgul etse ne tepki verirdi .
Bazen küçük bir durum büyük hale gelebiliyor .

Bir anımı anlatayım .
Kendimize inşaat işi . ( müteahhit işi değil )
İş zamanı iyi bir usta fakat merdiven işinden anlamıyor o usta benim gibi her şeye alevlen tip .
Hesaplandım buradan merdiven çıkmaz sonunda haklı çıktım .
Babam beni izliyormuş beni 15 gün inşaata adımı atmayacaksın ( yakınından dahi geçme ) dedi .
Yine dedim ustayı zaten zor bulduk .
Yani haklı olsanda düşünürek hareket etmek gerek hemen alevlenmemek aşırı kararlar vermemek .
Hatam bir yere çekip
Anlatacağını konuyu kimsenin duymayacağı yere ustam bir hata yapıyoruz bir gözen geçir kendini .

Diğer :

Binamızın biraz ilersinde trafik 15 dklık pusu gibi diyebiliriz . ( ceza )
Ama diğer tarafta cezalık durumlar kol geziyor işlem yok .
Senin gücün karşı tarafın gücü .

Bu yol tek yön trafik haklı ceza durumu eline almış tablet gibi cihaz araba karşıdan geliyor yolun ortasına geçmiş foto çekiyor .

Güzelde arabanda otur çek çaKtırmadan .
insan psikolojisi o anki davranışı çok önemli trafik polisi kendini niye riske atıyorsun .
Bu foto çekilme sitili ile psikolojisi ne duruma olabilir .
Çıkar birisi ? ayıkla pirincin taşını .
Önce can sonra canan .
Hatalardan ders almak ...

İşini yapıyorsa sorun yok . Sorun aramaya da gerek yok .

Cümleler bitmez .
Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık misali .
Kolay Gelsin Sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,717
Kullanıcılar
450,745
Son üye
agroma

Yeni konular

Geri