Şantiyede Kompanize Problemi

tiristör sistminin maliyeti nekadar olur acaba

Firmalarla görüşerek fiyatları öğrenebilirsiniz. Kurulu gücünüzüde hesap ederek..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu nasıl bir vinçmiş ki kapasitif ceza yiyorsunuz?
Bu işte bir terslik olsa gerek. Kompanzasyon panosunun şalterini kapattığınızda, yine kapasitif yazıyor mu? ilk önce bunusayaçtan gözlemleyip, buraya yazabilir misniz?
(gerçekten kapasitiften ceza yiyorsanız) ihtimaller

1-işletmenizde mekanik sayaç kullanıyorsunuzdur ve kapastif sayaç olmadığı için ceza yazılıyordur( zayıf bir ihtimal)
2-Forumdan kuduğum kadarıyla, hiç kapasitif yazmadığında, ceza gelme durumu oluyormuş( bundan emin değilim, araştırınız)
3-Trafo size aitse, sabit grup çok büyük seçilmiş olabilir.
4-400 metre uzaktaki vincin kablosu da 400 metredir ve bu kablo kapasitif etki yapıyor olabilir.
5-kondansatörlerden yapışık olan vardır.
6-vinç ve mikserinizde yerel kompanzasyon yapılmış olabilir.
7-Sorun gerçekten röleden kaynaklanıyordur( ben buna pek ihtimal vermiyorum.Entes röle kullanmışsınız çünkü)
8-vinç sık sık devreye girip çıkıyorsa( ki vinçler öyle olur) kondansatör bırakma süresi yüksek ayarlandığından, röle yük hızına yetişemiyordur.
Bu arada, umarım kompanzasyonu 3 fazdan referans alarak yapıyorsunuzdur.
1ve 2. maddelerin çözümleri elektrik kurumu ile halledilecek çözümlerdir.
diğerlerini anlamak içinse, sabit kondansatörünüzün değeri lazım. Kompanzasyon panosu kapalı iken, kapasitif yazıp yazmadığı bilgisi lazım.Bir de ne kadar sürede, kaç kvar reaktif güç harcıyorsunuz?
Dinamik kompanzasyon yapmak , en son çözümlerden birisi ama etkili bir çözüm.
100 kvarlık bir sistemi 10-15 bin liraya mâl edebilirsiniz sanırım.

Bu nasıl bir vinçmiş ki kapasitif ceza yiyorsunuz?
Bu işte bir terslik olsa gerek. Kompanzasyon panosunun şalterini kapattığınızda, yine kapasitif yazıyor mu? ilk önce bunusayaçtan gözlemleyip, buraya yazabilir misniz?
(gerçekten kapasitiften ceza yiyorsanız) ihtimaller

1-işletmenizde mekanik sayaç kullanıyorsunuzdur ve kapastif sayaç olmadığı için ceza yazılıyordur( zayıf bir ihtimal)
2-Forumdan kuduğum kadarıyla, hiç kapasitif yazmadığında, ceza gelme durumu oluyormuş( bundan emin değilim, araştırınız)
3-Trafo size aitse, sabit grup çok büyük seçilmiş olabilir.
4-400 metre uzaktaki vincin kablosu da 400 metredir ve bu kablo kapasitif etki yapıyor olabilir.
5-kondansatörlerden yapışık olan vardır.
6-vinç ve mikserinizde yerel kompanzasyon yapılmış olabilir.
7-Sorun gerçekten röleden kaynaklanıyordur( ben buna pek ihtimal vermiyorum.Entes röle kullanmışsınız çünkü)
8-vinç sık sık devreye girip çıkıyorsa( ki vinçler öyle olur) kondansatör bırakma süresi yüksek ayarlandığından, röle yük hızına yetişemiyordur.
Bu arada, umarım kompanzasyonu 3 fazdan referans alarak yapıyorsunuzdur.
1ve 2. maddelerin çözümleri elektrik kurumu ile halledilecek çözümlerdir.
diğerlerini anlamak içinse, sabit kondansatörünüzün değeri lazım. Kompanzasyon panosu kapalı iken, kapasitif yazıp yazmadığı bilgisi lazım.Bir de ne kadar sürede, kaç kvar reaktif güç harcıyorsunuz?
Dinamik kompanzasyon yapmak , en son çözümlerden birisi ama etkili bir çözüm.
100 kvarlık bir sistemi 10-15 bin liraya mâl edebilirsiniz sanırım.

sayın mustafa bey bilgiler için teşşkr ederim yarın şantiyede dedğiniz maddeleri değerlendirip size yanıt verecem yardımlar için tüm arkadaşlara tşk.ederim

Mustafa Beyin yazısında düzelteceğim tek tarafı sondaki 10-15 bin rakamı..Doğrusu 7-10 bin aralığı olacak..

arkadaşım eğer kompanzasyon bilgin biraz varsa en güzeli entesin rölesi al kullan ben baktığın yerlerin hepsinde entes kullanıyorum çokta memnunum arkadaşların tiristörlü dediği sistem bence her yere kurmaya gerek yok çok dengesiz yükü olan yerlere kurmak gerekir ve çokta pahalı bence trifaze çalışan bir vincinde kapasitif yazmazı genelde bu tür tesisler kapasitif yazmaz yanlış yapılmış kompanze varsa pano dizayn nında hata varsa röle ayarları yanlış yapılmışsa vs vs birçok nedeni vardır

bu tipte bir problemi tensenin cözmemesi mumkun degil 3 yıldır bu firmanın rölesini kullanıyorum asamadıgım problem olmadı. yuklerin devreye girip cıkması esnasında fazlar arası gerilim dusumu miktarı cok oluyormu buna dikkat edin yani faz gerilim salınımları fazla olabilir. eger sisitemde uzun sure duran bir fazlı yukler varsa onları kompaznze edin bu arada tense cihazdaki bir menuden ne zaman ne kadar sure kondanstör gucune ihtiyacınızın oldugu zaten yazar ona göre kademelerinize kondanstör yuku girebilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,944
Kullanıcılar
451,126
Son üye
eforc

Yeni konular

Geri