Şarjlı matkap laptop adaptörü ile çalışır mı?

mistafa

Üye
Elimde Çin malı şarjlı matkap var pilleri devre dışı bırakıp söket takıp laptop adaptörü ile çalıştırmayı düşünüyorum. Matkap 18v dc ile çalışıyor, laptop adaptörü 19v 4.7a verebiliyor. Artı 1 volt ve amper sıkıntı çıkarır mı? Matkap yük altında çok amper çeker diye düşüyorum adaptörün verebileceğinden çok amper çekerse adaptörü bozar mı çünkü ara sıra laptopu çalıştırıyorum.

Çalışmaz...

Laptop pillerinin anlık akım değeri çok düşüktür ve elektrik motorları anlık akım olarak kalkışta yüksek amper çekerler.

Tavsiyem ucuz ve kaliteli pil olsun hem de işimi görsün diyorsanız ASELSAN Aspilsan li-on pil almanız.

yine paris hilton istiyorsun. eğer denersen laptopun adaptörsüz kalacak haberin olsun
İsteyenin bir yüzü kara, vermeyenin iki yüzü demişler :)
Çalışmaz...

Laptop pillerinin anlık akım değeri çok düşüktür ve elektrik motorları anlık akım olarak kalkışta yüksek amper çekerler.

Tavsiyem ucuz ve kaliteli pil olsun hem de işimi görsün diyorsanız ASELSAN Aspilsan li-on pil almanız.
Pilsiz, laptop adaptörü ile dedim.

Anlatamadım anlaşılan.

Fark eden bir şey yok. O pillerin size istediğiniz anlık akım değerini vermesi mümkün değil Laptop bataryaları, laptop beslemek için dolayı ile içindeki pillerde ona göre. Bu ister 10'lu gurup olsun ister 500'lü. Nihayetinde pillerin değeri belli.

Zaten 20 volt elde etmek için pili laptop pili gibi paketleyeceksiniz. aralarında fark yok ki.

Anlatamadım anlaşılan.

Fark eden bir şey yok. O pillerin size istediğiniz anlık akım değerini vermesi mümkün değil Laptop bataryaları, laptop beslemek için dolayı ile içindeki pillerde ona göre. Bu ister 10'lu gurup olsun ister 500'lü. Nihayetinde pillerin değeri belli.

Zaten 20 volt elde etmek için pili laptop pili gibi paketleyeceksiniz. aralarında fark yok ki.
Tahmin ettim ama matkap dediğime bakma vidalama için kullanılan ürün içinden Ni-Mh piller çıktı. Yüksek amper çekecek kadar güçlü ürüne benzemiyor.
laptopunu düşünmüyorsan, cebini düşün. yoksa her yol angara
Aslında kullanacağımdan değil tatilde evde yapacak bir şey arıyorum canım sıkılıyor. Çok sıkılırsam sonunu düşünen kahraman olamaz diyip denerim küçükken 1.5v pille çalışan minik ampülü prize takıp patlatmışlığım var.

Tahmin ettim ama matkap dediğime bakma vidalama için kullanılan ürün içinden Ni-Mh piller çıktı. Yüksek amper çekecek kadar güçlü ürüne benzemiyor.

Aslında kullanacağımdan değil tatilde evde yapacak bir şey arıyorum canım sıkılıyor. Çok sıkılırsam sonunu düşünen kahraman olamaz diyip denerim küçükken 1.5v pille çalışan minik ampülü prize takıp patlatmışlığım var.
ni-mh pilde olsa lityum pilde şarjlıların pilleri yüksek ampere dayanıklıdır. çünkü dc motorlar ilk kalkışta çok yüksek amper çekerler. insanın canı sıkılması iyidir, ama bir şeyler yaparken de iyice araştırmak lazım. uyuz ben, çamaşır makinesi motorunu aküyle çalıştırdım. 12 voltta hüsran, sadece kendini döndürdü. bir de ince kablo ile yaptım, ikinci hüsran kablolar yandı. bir de her zaman söylediğim var. şok aleti yaptım ilk kendi üzerimde denedim. çok can acıtıyor sen yapma hem de 18650 laptop çıkması pille.

Arkadaşım...Konuya en baştan başla bence. Volt, amper, anlık amper, C değeri v.s...

Bu konuda biraz okuma yaparsan neysen bahsettiğimi anlarsın. Normal amper değerinden bahsetmiyorum.

Sayın @Ar-kur-Tek üstad yanlış anladı galiba. Mesaj sahibi arkadaşımız laptop pilleri ile değil, laptobun şarj aleti ile akülü vidalamayı çalıştırmayı düşünüyor.

Aslında çalışmasına çalışır, ama nerede nasıl kullanacağına bağlı. Aynı şekilde thinclient bilgisayara ait 19 volt 3,7 Amperlik 2 adet adaptörü paralel bağlayarak 18 voltluk bataryası bitmiş bir akülü vidalamayı tezgah üstü matkap yaptım ve kullanıyorum. Hobi amaçlı, plastik, ahşap ve fazla kalın olmayan metal ve alüminyum tarzı maddeleri delmede kullanıyorum.

Ama sen tutup ta yaptığın bu modifiye ile kalın ve uzun vidaları çok zorlayarak sıkmaya çalışırsan, duvar delmeye çalışırsan, panç gibi zorlayıcı aparatlar kullanırsan olmaz. Basit vida sökümü, 1-2 cm vidaları ahşapa vidalama, plastik aksam delme, ahşap delme gibi işlemler için kullanılabileceğini düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,925
Kullanıcılar
451,093
Son üye
Mustii54

Yeni konular

Geri