Şemada röle yerine ne kullanabilirim

Elek. olarak 4011 ent ile yapabilirsin yanlışım yoksa ... 4013 4047 lere bak bir çıkış aktifken diğeri pasif

@serkan_48, girişimci araştırmacı ruhuna şapka çıkarıyorum arkadaşım, daha evvel dediğim gibi yine tüm paslara çıkıyorsun :)

Bülent abicim bu elektronik konusu denizde derya.. Oku oku bitmiyor insan ömrüde yetişmez. Ben sadece yakalayabildiğim yerden takip etmeye çalışıyorum. Artı bildiklerim çerçevesinde yardımcıda olmak istiyorum. Zamanında bundan 15 - 20 yıl önce bilgiye ulaşmak şu anki kadar kolay değildi.

Abi birazda sıkıntılıyım burda sohbet ortamında kafamıda rahatlatmaya çalışıyorum.

Saygılar.. Bundan sonra ben orta yapayım sende pasa karşılık ver.. :)

Merhaba.9 volt dc. seçtiğiniz bu devrenin besleme yapılan yerinden yani 1. röleden (Çözümü soran da dostumuzun) gelen 9 volt dc. direk kullanılırsa,bu dediğiniz şekilde de olur,sn. Serkan_48,güzel bir devre de bulmuşsunuz.D1 ve D2 ledleri dirençler üzerinden de 2 ayrı seçenek için beslenip yüklere direk olarak gidemeyeceğinden,bunları örneğin optokuplör elemanları ile değiştirip indirekt olarak çalıştırıp 2 farklı yükü çalıştırmada böylece belki de kullanabiliriz diye de ayrıca düşünüyorum kendimce.(Bu 2 hattı tam ayırmak için) Devre seçiminiz için ayrıca sn.by lent'den sonra 2. şapkayı da benim çıkarmam gerekecek.Bu seçimle bunu fazlasıyla da hak ediyorsunuz.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:
Konu ile ilgilenip fikir veren tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Aradığım fikir verebilecek üzerinde oynama yapabileceğim bir şema idi. Sağolsun Serkan_48 arkadaşım aradığım yapıya sahip bir şema vermiş. Bu şema gayet iyi gibi duruyor şimdi hemen üzerinde modifiyelere başlıyorum. Dediğim gibi istediğim şartlar mekanik yapı olmayacak başka entegre vs. kullanılmadan sade yapıya sahip pratik bir şekilde bir devre oluşturmak. Detaya girilirse pik ile de yapabilirim çok rahatlıkla fakat sade ve herkezin yeri geldiğinde müdahale edebileceği bir yapıda olmasını istedim. Şimdi tek sorunum şemayı biraz evirip çevirip dönüştürmek diğer bir kısımda anahtarlama ve seçim katında hangi malzeme kullanacağım konusu devre çok küçük bir kapalı kutuda ve mumkun olduğu kadar bana ısı problemi yaşatmayacak bir malzeme seçmem gerekiyor. Aklımda üçten fazla transistör kullanacaksam uln2003 diğer tarafta ise bdx53 veya ırfz44 tamamen deneme yaparak bulacağım. Bunlar arasında seçimimi önce ısınma farkı sonra piyasadaki bulunabilme oranına göre birini seçeceğim. Yük bir veya yük iki tahminimce herbiri 1A yakın akım çekiyor onuda tam olarak ölçüp net olarak buldummu iş tamam gibi gözüküyor. Desteğiniz için Teşekkürler arkadaşlar.

@serkan_48, girişimci araştırmacı ruhuna şapka çıkarıyorum arkadaşım, daha evvel dediğim gibi yine tüm paslara çıkıyorsun :)

Merhaba.9 volt dc. seçtiğiniz bu devrenin besleme yapılan yerinden yani 1. röleden (Çözümü soran da dostumuzun) gelen 9 volt dc. direk kullanılırsa,bu dediğiniz şekilde de olur,sn. Serkan_48,güzel bir devre de bulmuşsunuz.D1 ve D2 ledleri dirençler üzerinden de 2 ayrı seçenek için beslenip yüklere direk olarak gidemeyeceğinden,bunları örneğin optokuplör elemanları ile değiştirip indirekt olarak çalıştırıp 2 farklı yükü çalıştırmada böylece belki de kullanabiliriz diye de ayrıca düşünüyorum kendimce.(Bu 2 hattı tam ayırmak için) Devre seçiminiz için ayrıca sn.by lent'den sonra 2. şapkayı da benim çıkarmam gerekecek.Bu seçimle bunu fazlasıyla da hak ediyorsunuz.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Sayın binbaşı ve by lent ,

Foruma girerken sizlerinde yorumlarını merakla giriyorum. Alenen söylemiş olmasam da yazılarınızdan yorumlarınızdan sizlerde beğenilerimi kazandınız. Bende büyüğüm olarak sizlerin önünde şapka çıkartıyorum. Bilginizle yorumlarınızla değer katıyorsunuz.

Saygılarımla.

Estafurullah,sn.Serkan_48,siz de soğutma makineleri,klimalar ve genel elektronik konularında bazen bizzat içinde de yaşadığınız ve araştırma sonucu edindiğiniz bu tecrübelerinizle gereğinde de bizi aydınlatıyorsunuz,yani yeri geldiğinde sizden de çok şeyler öğrenebiliyoruz bizler.Diğer üyeler de sanırım ayni şekilde düşünüyor olmalıdırlar.Son açtığınız "Klimalarda,soğutma sistemlerinde bakır boru-çelik boru-alüminyum borunun seçimi ve tercihi" konu başlığı da teknik tartışmanın tam olması gereken tadında da yapıldığı (Çok seviyeli ve öğretici) için bu konu hakkında daha az tecrübe sahibi bulananlar adına da güzel ve değerli bilgiler okudukça ve takip de edebildikçe (değişik fikirler de verilmeye devam ediliyor) ediniyoruz.Kolay gelsin.Görüşmek üzere.Saygılarımla.

Arkadaşalar ummadığım bir yerde takıldım. Herşey tamamda fetin iletime geçme voltajı kısmında sorun yaşadım ki şöyle; Şimdi bu devre duruma göre bazı özel şartlarda 12V değilde düşük voltajlarada maruz kaldığı durumlar oluyor. Bunun benim için bi mahsuru yok ama fet için var aşırı ısınma yapıyor bu durumda. Ama yüksek voltta tetiklemede istediğim yüküde çalıştırıyor hiçte ısınma yok. Şimdi sorum şu bu düşük voltajdan kaynaklanan durumu nasıl filtreleyebilirim. Örneğin 6V ve altında feti tetiklemesin üstünde zaten sıkıntı yok. Biraz zenerle falan uğraştım ama biyerde yanlışlık yapıyorum çokda randıman alamadım. Önerileriniz neler?

Zenerle nasıl yaptın sence neden sıkıntı verdi? Bir de schmitt trigger olayına bak tr le veya ent ile yapılabilir.

Reed rölede kullanabilirsiniz otomasyon sistemlerinde özellikle çok kullanılır. Daha küçüktür ve fiyatı çok daha ucuzdur. Aynı cam sigorta gibi en küçük sinyallerin anahtarlanmasında bile kullanılabilir.

ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1421313238.080940.jpg

Forum istatistikleri

Konular
129,445
Kullanıcılar
452,003
Son üye
ersel75

Yeni konular

Geri