Şirketime Mühendis Alırsam İmza Yetkisini Kullanabilir miyim?

roksyyyyy

Üye
Arkadaşlar çok geniş ve kapsamlı bir şirket açmayı düşünüyorum.
Kendim Teknik öğretmenim.
Şirketime mühendis alarak şirketime imza yetkisi kazandırabilir miyim?
Örneğin;
Büyük bir projede aldığımızı varsayalım,şirket olarak bu projeyi tamamlaya bilmemiz için inşaat mühendisi veya elektrik mühendisi olan kişinin imzasına ihtiyaç var şirketin sahibi de benim.
Şimdi benim şirketimde çalışan kişi bu projelere imza atarak şirketim adına imza atmış olur mu?

evet arkadaşım eğer alıcan mühendisler en az 2 yıllık tecrubeli vede mühendisler odasınada kayıtlı olmalıdır

arkadaşın izah ettigi gibi mühendisler odasına kayıtlı olması gerekli

Mühendisinizin Noterden şirket adına imza atabilmesi için imza sirküleri ,EMO'ya (tavsiyem en az 5 yıl) kayıtlı ve SMM belgeli (1kV altı ve üstü) olması gerekmekte.

Bir elektrik mühendisinin smm olarak çalışabilmesi için ya o şirkette belli bir oranda ortak olması ya da o firmada ücretli olarak çalışacaksa o şirket sahibinin veya şirket ortağının (bu yüzde kaçtı şuan hatırlamıyorum,duruma göre değişiyor,emo'ya danışın) elektrik mühendisi olması gerekmektedir.

Bir elektrik mühendisinin smm olarak çalışabilmesi için ya o şirkette belli bir oranda ortak olması ya da o firmada ücretli olarak çalışacaksa o şirket sahibinin veya şirket ortağının (bu yüzde kaçtı şuan hatırlamıyorum,duruma göre değişiyor,emo'ya danışın) elektrik mühendisi olması gerekmektedir.

Böyle bir şart yoktur. Sigortalı çalışanı ve SMM belgeli olması yeterlidir, imza sirküleri gerekir.

SMM şartları aşağıdaki dosyayı inceleyiniz;
http://www.emo.org.tr/ekler/c7d677f73d45795_ek.pdf

6 ay önce SMM eğitimine katılmış birisi olarak şartları çok net söyleyebilirim. yukarıdaki linkte belirtilen "ücretli" için ana şart şirket sahiplerinden en az 1 inin SMM belgesi olan herhangi bir alanda mühendis olması gerekmektedir. O zaman şirket SMM şirketi olur ve ücretli SMM çalıştırabilir. Aksi takdirde elektrik SMM belgesini kullanamaz.

SMM belgesi alabilmek için elektrik mühendisinin iki ortaklı şirkette %51 ortak olması
çok ortaklı şirkette en fazla hisse oranına sahip olması(%20 den düşük olamaz)
Ya da SMM şirketi dediğimiz yukarıda bahsettiğim gibi bir şirkette çalışması gerekir.
Aksi takdirde Piyasada SMM den geçilmezdi. Her elektrik-elektrik/elektronik mühendisleri 250 lira verip smm belgesi alır ve istediği gibi çok rahat iş bulurlardı. Ben SMM eğitimi almış birisiyim ama SMM belgesi alamıyorum. Çalıştığım şirkette benden başka mühendis yok. 800KVA lık trafosu olan bir otel şantiyesinin başındayım ve bu belgeyi alamadığımız için bir başka firmaya trafo işletme Bakım sorumlusu oldukları için her ay 2000 lira civarında bir para ödüyoruz ki benim maaşım bu kadar değil.

YANİ OLMAZ...

Sn.scorpion eyes,

Bir bilgi için yok veya var demek için,öncelikle araştırmanızı tavsiye ederim.Verdiğiniz örnekte elektrik smm çıkaracak mühendis için gerekli evraklar yazmakta.Halbuki orada yazan BT yani Büro tescil belgesi için neler gerekir ,veyahut bu nedir bir araştırsanız gerekli bilgiye ulaşırdınız.Yukarıda rainman1907 arkadaşımızın yazdığı yazı da açıklayıcı olacaktır umarım.İyi günler..

SMMHB belgesi alınarak sadece bir işle ilgili olarak smm hizmeti verilir.Diğer işler yapılmak istendiğinde bu işler için de tekrar SMMHB alınması lazımdır.

Çalıştığım şirkette benden başka mühendis yok. 800KVA lık trafosu olan bir otel şantiyesinin başındayım ve bu belgeyi alamadığımız için bir başka firmaya trafo işletme bakım sorumlusu oldukları için her ay 2000 lira civarında bir para ödüyoruz ki benim maaşım bu kadar değil.

YANİ OLMAZ...

Çalıştığınız firmada bulunan trafoların işletme sorumluluğunu alabilirsiniz.Bunun için YG işletme sorumluluğu belgesi yeterlidir.Belgeden sonra firmanıza ait ötm leri içeren abonelik evrakları ve işletme sorumluluğu belgeniz ile emo'ya başvurduğunuz takdirde işleminiz yapılacaktır.

Not:Sadece 800 KVA trafo işletme sorumluluğu için 2000tl yüksek bir rakam,başka ötm'lerde mevcuttur veyahut bakım-kompanzasyon takip vb.hizmetler alınıyorsa anlaşmaya göre değişir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
SMMHB belgesi alınarak sadece bir işle ilgili olarak smm hizmeti verilir.Diğer işler yapılmak istendiğinde bu işler için de tekrar SMMHB alınması lazımdır.

Yani yapılabilir bende bunu izah etmeye çalıştım. OLMAZ diye birşey yok.
Diğer şartlar paylaştığım dosyada zaten yazılı. Yanlış bir bilgi vermedim.

Yapılabilmesi için önceki mesajlarımda dediğim gibi bir elektrik mühendisinin o firmanın ya sahibi ya da diğer ortaklarına göre yüzdesi değişmek şartıyla ortak olması gereklidir.

Forum istatistikleri

Konular
129,063
Kullanıcılar
451,344
Son üye
sezgin12

Yeni konular

Geri