şablon kesim sistemi

cengiztr

Üye
12 mm mdf'den 2 boyutlu standart ve pek hassasiyet gerektirmeyen kesimlerim oluyor. Bunun için ekteki gibi kaba taslak toplam tabla boyutu 860*1400 olan bir makine tasarladım. bu benim hayatımdaki ilk makine tasarımım olduğunu ve adı geçen parçaların çoğunun ismini tasarımı hazırlarken öğrendiğimi belirtmek isterim.
tezgah 3lü.png
tezgah 3lü2.png

Makinenin gövdesini sigma profil düşünüyorum.
Y eksen için kare kızak ve 8 araba düşündüm ama destekli mil fiyatları daha makul acaba destekli mil kullansam sorun yaratır mı?
X eksende 2 sıra krom mil ve 6 adetyatakları hareketi sağlayacak. X eksenini taşıyacak ayakların lazer veya plazmada 6-10 mm saçtan kesilerek işlenmesini düşündüm.
X ve Z eksenininde yer alan ve frezeleri bağlayacağım tablanın alimünyumdan işlenirse hafif olacağının düşünüyorum.
Z eksenini ortada bulunan vidalı mil ile manuel olarak elle çevirip hareket ettirerek sonrasında tek seferde iş parçasına dalıp kesmeyi düşünüyorum. Burada 4 kızak ve 8 araba var
Spindle olarak makita 700w veya Dewalt 900w hız ayarlı freze kullanmayı planlıyorum.
Acaba sistemin mantığı doğru mudur? ihtiyacım olan 12 mm mdf den kaba parçalarımı sorun çıkarmadan kesme işlevini yerine getirir mi? Tavsiyeleriniz olabilirmi?
Ayrıca bu makineyi toplatmam, bir atölyeye işi verirsem malzeme hariç kaça mal olur?
En önemlisi bu makineyi toplayacak atölye tavsiyenizi özelden iletebilirmisiniz?

Forum istatistikleri

Konular
129,035
Kullanıcılar
451,293
Son üye
EagleClaw

Yeni konular

Geri