şarjlı süpürgeyi elektrikliye çevirme

aliorhan43

Üye
Elimde şarjlı el süpürgesi var gayet güzel çalışıyor, bataryaları bitince depoya kaldırmıştım, arabamı temizlerken kullanıyordum, malum temizlik fiyatları artınca batarya alayım dedim lakin baya pahallı, aklıma nasılsa araçta kullanacağım çakmaklıktan direk enerji versem çalışırmı, sıkıntı olur mu, süpürgede 12 x 1,2 : 14,6 volt enerji ile çalışıyor, çakmaklıktan 12 v versem belki biraz zayıf çalışır ama işimi görür diye düşündüm. Bu tür pil bağlantısı ile çalışan bir süpürgeye direk 12 v verince çalışır mı, yoksa farklı bir bağlantı mı yapmak gerekir, araçta bir sorun çıkartırmı.

çakmak girişinden değil, maşalarla direkt aküden kullanmanızda fayda var. böylece sıkıntısız ve güç kaybı olmadan kullanabilirsiniz.

Anlık kaç amper çektiği belli ise ona göre kullanılabilir. Çakmaklıktan 15 amper'e kadar güç çekilebilir. Akü üzerinden alırsanız arada uygum amper'de bir sigorta (fuse tape) olmalı. Ayrıca 14.6 volt ile çalıştığından motorun rölantide çalışıyor olması gerekir. Uoksa 12.6 volt civarında perfomansı düşük kalabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,960
Kullanıcılar
451,153
Son üye
akifsoysal9

Yeni konular

Geri