şirketin endüktif değeri

Halo16

Üye
Arkadaşlar kusura bakmayın bir sorum olacak çalıştığım şirketin İstanbulda bir binası var bu bina sel maduru oldu ve tüm elektrik sistemi su altında kaldı daha sonra burasını temizledik ve yeni sayaç koyduk mevcut sistemi değiştirmeden sadece parçaları değiştirdik ancak ben şimdi fabrikadan bekçinin verdiği sayaç değerlerinden aktif reaktif dengeyi takip etmeye çalışıyorum.ancak bana verdiği dünkü raporda sayaçın çektiği enerji 3.816 fakat çektiği endüktif enerji 4.387 bir yanlışlık olmasın dedim ancak bu şekilde diyor böyle birşey olabilirmi birde günlük 9 kw enerji çeken bir almaç grubuna sabit bir kondansatör bağlamak istersem nekadarlık bir kondansatör bağlamam gerekir. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar kusura bakmayın bir sorum olacak çalıştığım şirketin İstanbulda bir binası var bu bina sel maduru oldu ve tüm elektrik sistemi su altında kaldı daha sonra burasını temizledik ve yeni sayaç koyduk mevcut sistemi değiştirmeden sadece parçaları değiştirdik ancak ben şimdi fabrikadan bekçinin verdiği sayaç değerlerinden aktif reaktif dengeyi takip etmeye çalışıyorum.ancak bana verdiği dünkü raporda sayaçın çektiği enerji 3.816 fakat çektiği endüktif enerji 4.387 bir yanlışlık olmasın dedim ancak bu şekilde diyor böyle birşey olabilirmi birde günlük 9 kw enerji çeken bir almaç grubuna sabit bir kondansatör bağlamak istersem nekadarlık bir kondansatör bağlamam gerekir. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

verdiğiniz değerlere göre günlük cosfi:0,65 yani kompanzasyon devrede değil. Otomatik kompanzasyon sistemine sabit kondansatör bağlanmaz. 9kw ve altı sözleşme gücü için kompanzasyona gerek yoktur.

Ustam mevcut panoda kompanzasyon yoktu.onun için kompanzasyon yapılmammıştı şimdi orada herhangi bir çalışma yok ve günlük ortalama 6 kw civarı enerji çekiyor bazen 3 kw kadar düşüyor ama endüktif değer enerji değerini geçebilirmi bana yardımcı olurmusunz.çekilen güç 3 kw endüktif değer 4.5 olabilirmi?

Ustam mevcut panoda kompanzasyon yoktu.onun için kompanzasyon yapılmammıştı şimdi orada herhangi bir çalışma yok ve günlük ortalama 6 kw civarı enerji çekiyor bazen 3 kw kadar düşüyor ama endüktif değer enerji değerini geçebilirmi bana yardımcı olurmusunz.çekilen güç 3 kw endüktif değer 4.5 olabilirmi?

Verdiğin endekslere göre ortalama cosfi:0,65
Arccos0,65=49,45
tan49,45=1,169
tanfi=QL/P
QL=1,169*3
QL=3,5kVAr olur endüktif reaktif güç şuanki gidişatla.

Sorular;
1)Sözleşme gücünüz 9kw ise kompanzasyon istenmemesi gerekir.Mevcutta kompanzasyon panosu olmamasının nedeni budur. Neden kompanzasyon panosu yapmak istiyorsunuz?
2)Sayacınız aktif-reaktif (kombi) sayaç mı? Eski sayaç neydi?

sözleşme gücü 50 Kwa ancak şu an orası depo gibi kullanılıyor sadece günlük kullanılan elektrik miktarı çok düştü.ortalama 6 kw kadar ancak çekilen endüktif 8 civarında bu nasıl olabilir?çektiğim enerjiden çok endüktif var kapasitif ise çok düşük.sayaç evet kombi sayaç

sözleşme gücü 50 Kwa ancak şu an orası depo gibi kullanılıyor sadece günlük kullanılan elektrik miktarı çok düştü.ortalama 6 kw kadar ancak çekilen endüktif 8 civarında bu nasıl olabilir?çektiğim enerjiden çok endüktif var kapasitif ise çok düşük.sayaç evet kombi sayaç

Sn Halo16
6-8-10 dik üçgeni 6kw çekilen aktif güç 8kvar endüktif reaktif güç 10kVA görünür güç.
cosfi=P/S
cosfi=6/10
cosfi=0,6

önceki hesaptada 0,65 çıkmıştı bu tesiste kompanzasyonun çalışmadığını gösterir yani kompanzasyon devrede değil. Röle ne? devreye kondansatör alıyormu gözlemlediniz mi? grup güçleri ne? detaylı bilgi verin lütfen.

Sözleşme gücü esas alınır. Demekki o tesiste sayacın takıldığı günden beri reaktif ceza bedeli ödenmektedir. Acilen kompanzasyon ünitesinin kurulması gerekmektedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,782
Kullanıcılar
450,872
Son üye
hsncelik07

Yeni konular

Geri