1.5 V PİL

by lent

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Merhaba arkadaşlar, geçmişte başıma gelen bi olay hatırladım paylaşmak ve nasıl, neden olduğunu tartışmak isterim.

Bakkaldan alınmış sıradan kalem pildi, kullanılmış ve köşeye bırakılmıştı. Günlerden bir gün pilleri ölçmek aklıma gelmiş ve ölçü aletiyle tek tek ölçeye başlamıştım. 1, 2 ... derken bir de ne göreyim alette -1.18 değeri görmüştüm. Probları kontrol ettim doğruydu pozitif kutupta kırmızı prob, inanamadım.

Daha sonra Tübitak'ın web sayfasında da soru cevap bölümünün bilirkişisi San Yavuz EROL'a da fotoğraflayıp sordum fakat tatmin edici cevap verememişti. Bu arada Sn. EROL (Sn. Binbaşımın kulaklarını da çınlatalım) en basit konulara bile oldukça detaylı bilimsel ve doyurucu cevp veren birisi olarak gözüme girmişti.

Sizce sebep nedir, nasıl olmuştur, pozitif kutup ne oldu da negatif elektron verir olmuştur? Arşivime de göz atıcağım bulabilirsem sizlerle de paylaşacağım

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Benimde benzer birşey başıma gelmişti,
nedeni,
voltmetreye probları ters takmış olmalarıydı,
alışkanlık voltmetrede kırmızı probu gördümmü hemen artı diye atlamıştım,
sonra farkına vardım.

sayın by lent yanlış anlamayın pil önceden ters bağlanıp şarj edılmış olmasın ben bılerek ters şarj ettım vede bellı bır seviyeye kadar doldu tabııkı kısa surede bıttı o başka)

Bu notu mesaja yazacaktım ama uzun sürdüğünden aklımdan çıkmış problar alete ters takılı değildi zira diğer pilleri normal okudum.
sayın by lent yanlış anlamayın pil önceden ters bağlanıp şarj edılmış olmasın ben bılerek ters şarj ettım vede bellı bır seviyeye kadar doldu tabııkı kısa surede bıttı o başka)
Bi ihtimal ama benim odam ve bildiğim kadarıyla pil destesine dokunan benden başkası olmaz dokunsa zaten piller üstüstte kesin dağılırdı, domino etkisi

Battery Myth | Can a Battery ?Reverse? its Polarity?

Electronics Forum -> Aa Battery Showing Negative Voltage - Why?

batteries - Negative voltage on AA battery - Electrical Engineering Stack Exchange

Genel kanı pilin kendi başına bunu başaramayacağı,
ama bir ilüzyon olabilir, şöyleki;
Bende tekin bey gibi düşünüyorum, bu yöntem farkında olmadan da uygulanmış olabilir,
Biz pilleri genelde 1 adet kullanmayız,
cihazlarda 2 veya daha fazlapil birbirine seri bağlı olarak bulunur,
seri bağlı pil, birinin artısı diğerinin eksisine bağlı demek değilmidir?
Şimdi bu pillerden birinin gayet iyi durumda güçlü bir pil olduğunu,
diğerinin bitmiş boş bir pil veya çok zayıf bir pil olduğunu düşünelim,
ve bu iki pille çalışan cihazın düşük bir empedans gösterdiğini farzedelim,
yani piller birbirine seri bağlanmış ve misal bu haliyle mevcut uçlara 3-5 ohm direnç bağlanmış gibi farzedelim,
Bu haliyle güçlü olan pil boş olan zayıf pili ters şarza maruz bırakır,
ve Tekin bey in bahsettiği durum oluşur,
pil ters sarz edilmiş olur ve ölçüldüğünde ters gerilim gösterir.

Bence benzer bir durum olmuştur.

Veya bahsedilen pilin kimyasına bakılıp,
iyi bir kimya bilgisiyle bu durum sorgulanabilir,
fakat kimya bilgim o kadar iyi değil.

Ayrıca sayın binbaşı nın tubitakda verdiği cevabı merak ediyorum,
linki bulup paylaşırsanız sevinirim.

Üstüne bu kadar kafa yorulacak bir şey değil, boş pil bu ne yapacağı belli olmaz. Gurup matkap pilleri puntalıyoruz, neler geliyo başımıza. Gurup pilin aynısını kopyaladık, pil bir süre sonra patladı. Bizde bunu çözemedik

Endüstriyel pillerde karşılaşılan bir durum bu, pili aşırı deşarj yaparsanız kutuplar ters dönebilir, işin kimyasını bilmem ama aşırı deşarj yapmanın sakıncalarından biri denebilir

küçük kardeşim (8.sınıfa giderken) fen proje kursuna gidiyordu.böyle konulara meraklı olduğum için kardeşim bana yapmak istediklerini anlatır bende kıt bilgimle görüşlerimi kardeşime söyler kardeşim de hocasıyla paylaşırdı.birgün hocamız kalorifer tesisatında devir-daim yapan sudan elektrik üretme fikrini ortaya atmış ve benim düşüncemi sormuş bende kardeşime suyu döndürmek için zaten elektrik kullanıyoruz, bunu yapabiliriz fakat bu hepten zarar olur hem verim yitimi hem de fazla elektrik tüketimi olur dedim.detaylı fikir alış-verişi için okula çağırmış hocamız.kurs saatinde görüşmeye gittim konuştuk ikna oldu anlattıklarımla fakat orada bir öğrencinin farkettiği olayı anlattı, olay;öğrenci mp3 çalarında kullandığı bitmiş kalem pilleri mıknatısa yapıştırıyor ertesi gün birkaç saat yine kullanıyor.pilleri mıknatısa ters yapıştırdığındaysa hiç çalışmıyormuş.daha önce ne duyup ne görmediğim bir şeydi.hocamızla bu olabilir mi? olursa nasıl olur? diye konuştuk joule thief devresinden bahsettim.kendimce şöyle bir yorum getirdim:manyetik bir cismin mıknatıs olabilmesi için moleküllerinin düzenli dizilimi gerekli yani mıknatısın kuzey-güney diye tabir ettiğimiz bi + ve bi - kutbu var öğrencinin bahsettiği doğru yapıştırma da pilin içinde kalan cihazlarımızı çalıştırmaya yetmeyen gerilimi mıknatıs sayesinde yoğunlaştırıp kısa bir süre daha cihazı çalıştırabilir hale gelebileceği söyledim çünkü öğrencinin söylediği ters yapıştırmada hiç çalışmıyor ifadesi bana bunları düşündürdü.siz bu olayı nasıl açıklarsınız.hayırlı geceler.

Son düzenleme:
Arkadaşlar verdiğiniz bilgilerden dolayı herkese teşekkür ederim piller fotolar herşey gitmiş sizlere ömür...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…