1 butonla 3 lamba

Şöyle bir devre arıyorum;1 adet buton ve 3 adet lamba olacak.butona basınca 1. lamba yanacak tekrar basınca 1. lamba sönecek 2. lamba yanacak tekrar basınca 2. lamba sönecek 3. lamba yanacak...butona bastıkça bu işlem tekrar edecek.şimdiden teşekkür ederim.

Bakarmısınız, Yardım, Bakmayan kalmasın, Lütfen Yardım" gibi başlıklarla konu açmak yasaktır. Başlık bir konunun özeti niteliğinde olmak zorundadır. Lütfen konu açarken başlık seçmeye dikkat ediniz.
Düzenleme:
korkmaz_design

Mikrodenetleyici ile istersen, sana programı yazıp gönderebilirim. yalnız mail adresini ver bana.

otomatik kumanda ile bu işlemi yapabilirmiyiz acaba:) valla lisede kulakları çınlasın vedat hocam vardı öle devreler verirdi ki kafayı sıyırırsın bi denicem ben olursa paylaşırım :D bide 1 start butonu ile hem motora yol veren hemde durduran devreyi yaptık. ama kontoktör zamanlarının uyması gerekiyor. biraz kafadan kaçık olunca yapılmayacak sey yok...

yunus emre1991,
butonla puls uretip, lojik kapılarla 3 e kadar sayan sayıcı kurup her bir sayma çıkışına lamba baglarsan devreni elde edersin........

böyle bir uygulamayı siemens logo ile yapmıştım maliyet nekadar düşünüyorsun?

S.A.
Akadaşlar bunun için hiç öyle ahım şahım devreler kurmaya gerek yok. Bu işi rahatlıkla 4017 ntegresi ile yaparsınız. Clok pals girişinden sürüp 8 ane çıkışı sırasıyla sürersiniz. istediğiniz ucu reset ile başa çevirirsiniz. Kolay gelsin.

dostum motor yerine lamba baglaya bilirisin

Ekli dosyalar

• 3 motor tek buton 1.rar
    9.7 KB · Görüntüleme: 109
  • adsız.JPG
    adsız.JPG
    48.3 KB · Görüntüleme: 205
ekli dosyada istediğiniz çizim var kolay gelsin

Ekli dosyalar

• tek start.rar
    16.4 KB · Görüntüleme: 126
çok ucuza bunu flip flop la yapa bilirsin bence asenkron bağlı 3 tane d tipi flip flop işini görürür çıkısında transistör ve röle ile istediğini bağlarsın
bu arada clock pals devresine rc osilatörden yaparak çok basit ve kullanıslı yapabilirsin umarım yardımcı olmusum dur kolaygelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,927
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Geri