12v 20w'lık power led'i hem 12v hem 24v ile çalıştırmak

magnum07

Üye
Merhabalar elimde Cree marka 12v 20w'lık çok güçlü bir power led var, fakat bunu farklı farklı teknelerde kullanmak istiyorum ve bunu bir kutu içerisine monte ediceğim. Burdaki sorunum ben bu led'i yeri gelince 12v ile yeri gelince 24v ile çalıştırmak istiyorum nasıl bir devre yapmalıyım ama dc-dc konverter önermeyin lütfen çünkü onu koyacak alan yok. Ufak mosfetlerle yapabilirim ancak soğutma sıkıntım yok mosfetleri soğutabilirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
üstad'ım bende bodrum'da yat elektrik işiyle uğraşıyorum :) lakin bu sistemi nasıl yapacağımı bilmiyorum, hem 12v hem 24v ile çalışacak. gömülü sistem olacak ama o hazır büyük konverter yerine ufak voltaj regulatörlerden koymam çok daha iyi olucak benim açımdan.
mesela LM2575HVT tarzı regülatör iş görür mü? 10 ile 30v arası voltajı sabit olarak 12volt'da tutacak?

Son düzenleme:
Seri L78
Çıkış Tipi Sabit
Çıkış Gerilimi+ 12V DC
Giriş Voltajı14.6 - 35VDC
Akım Çıkışı1.5A
Paket Tipi TO-220
kafamda deli sorular .
söz konusu power led tam randımanla çalıştıgı zaman y6aklaşık 2A çekip kışlık soba gibi yanacak onu sogutmak için nasıl bir sogutucu kullanılacak akü 12 volt çıkışa sahipse led üzerine 10 11 volt civarı düşecektir.

SeriL78
Çıkış TipiSabit
Çıkış Gerilimi+ 12V DC
Giriş Voltajı14.6 - 35VDC
Akım Çıkışı1.5A
Paket TipiTO-220
kafamda deli sorular .
söz konusu power led tam randımanla çalıştıgı zaman y6aklaşık 2A çekip kışlık soba gibi yanacak onu sogutmak için nasıl bir sogutucu kullanılacak akü 12 volt çıkışa sahipse led üzerine 10 11 volt civarı düşecektir.
evet biliyorum cayir cayir yanacak ama soğuturum onu hiç sıkıntı değil, işte sıkıntı aküden 12 gelirse onu tekrar 12 ye sabitlemesi lazım voltaj kaybı olmadan, hazır modüller haricinde kendim yapabileceğim birşey?

dc - dc konverter şart, teknelerde 12 yada 24 volt olur ama voltaj sabit değildir, çünkü besleme aküden yapılır. voltajın değişken olmasının nedenini anlatmama gerek yok herhalde.

LM350 data sheet.
https://www.ti.com/lit/ds/snvs772b/snvs772b.pdf?ts=1633335273451&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F
LM350.png

Resimde ayarlı olarak gösterilen direnç, istenilen akıma göre sabit kullanılacaktır.
İstenilen akım.
20W/12V=1.6A Led akımı max.
Güvenlik amacıyla akımımızı 1.5A yaparsak bu akım için seri direnç değerini kabaca hesaplayabiliriz.
Kabaca 0.8 ohm direnç kullanılabilir. Daha hassas akım için daha ince hesap yapılabilir.
Geçen akım 1.5A olduğuna göre Direnç gücü 1.1W en az olmalıdır. İdeali 3W direnç kullanmaktır.
Eğer LM350 ye giren voltaj akü ile arada 6 inch yani 15cm den daha uzun kablo kullanılacaksa LM350 nin ''in'' girişi ile şase arasına 100nF X5R tipi seramik kondansatör bağlanmalıdır.
Keza yük tarafındaki olası etkiler için de çıkış tarafına bir adet 100nF veya 2.2uF tantal kondansatör bağlanmalıdır.

Bu devre girişindeki gerilim 12V ta olsa 24V ta olsa sabit olarak 1.5A civarı akım sağlamaktadır. Yani power LED'in güvenli çalışabileceği 1.5A sabit akım.
24V ile çalıştırmada LM350 üzerinde aşırı güç düşümü olacağı için aşırı ısınması normaldir. İyi bir soğutma ile halledilir.

ustacım çok çok çok teşekür ediyorum size aradığım detaylı bir cevap bu.
LM350 data sheet.
https://www.ti.com/lit/ds/snvs772b/snvs772b.pdf?ts=1633335273451&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F
Ekli dosyayı görüntüle 82060
Resimde ayarlı olarak gösterilen direnç, istenilen akıma göre sabit kullanılacaktır.
İstenilen akım.
20W/12V=1.6A Led akımı max.
Güvenlik amacıyla akımımızı 1.5A yaparsak bu akım için seri direnç değerini kabaca hesaplayabiliriz.
Kabaca 0.8 ohm direnç kullanılabilir. Daha hassas akım için daha ince hesap yapılabilir.
Geçen akım 1.5A olduğuna göre Direnç gücü 1.1W en az olmalıdır. İdeali 3W direnç kullanmaktır.
Eğer LM350 ye giren voltaj akü ile arada 6 inch yani 15cm den daha uzun kablo kullanılacaksa LM350 nin ''in'' girişi ile şase arasına 100nF X5R tipi seramik kondansatör bağlanmalıdır.
Keza yük tarafındaki olası etkiler için de çıkış tarafına bir adet 100nF veya 2.2uF tantal kondansatör bağlanmalıdır.

Bu devre girişindeki gerilim 12V ta olsa 24V ta olsa sabit olarak 1.5A civarı akım sağlamaktadır. Yani power LED'in güvenli çalışabileceği 1.5A sabit akım.
24V ile çalıştırmada LM350 üzerinde aşırı güç düşümü olacağı için aşırı ısınması normaldir. İyi bir soğutma ile halledilir.
ustacım sıktım sizi biliyorum ama affedin bu ledin 6v olanıda varmış yaklaşık 3 amp civarı . sadece 7806 regulatörle bu işi kısa yoldan yapabilirmiyim acaba yada 2 tane 7806 kullanarak çünkü regulatör amperinden dolayı ?

Ledler sabit gerilimle değil sabit akimla surulurler. O yüzden voltaj regulatoru ile sabit gerilimle suremezsiniz.

Yukarıda anlatılan yöntemler hep sabit akim uygulama yöntemleri. En basitide sayın @Mr_YAMYAM in bahsettiği yöntemdir.

Daha basitinin olduğunu düşünmüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,808
Kullanıcılar
450,900
Son üye
hesnaaybuke

Yeni konular

Geri