1600/5 akım trafosu ölçüm yapabilirmi

sn:genç arkadaşım 1000kva idare tarafında ölçü hüçresi tarafından 34,5kv tan gerilim ve akım bilgilerini alır herzaman idare a.ğ tarafından vermez şart'ı
herhalde anlam karışıklıgı oldu
saygılar..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

bu topikte arkadaşlar nasıl boşa cıkan trafo yüklerinizi nasıl kompanze
ediceginizi gayet açık ifade etmişler arkadaşım gerisi boş ugraş olur.
şimdiden sana kolay gele ...

Bulunduğum bölgede yeni tesisler yapılırken(Ö.T.M.) 400 KVA ve üstü trafo tesisleri için ölçümün primerden yapılması isteniyor.Bunun nedeni ise trafo kayıplarını görmek ve endüktif reaktif etkisini tespit ederek tüm bunların son kullanıcıya fatura olarak yansıtılması.Saygılar.

SAYIN ANALİZÖR : bende üzülerek belirtmek isterimki yukarda yazdıgım konu tam anlaşılmamış galiba benim ısıtıcımın aktif oldugunu akımrafolarından göremedigim ve ısıtıcı monifaze 7000 wat gücünde sonuç olarak indiktüfe neden oluyor cünkü sabit kondastörlerim 10 ila 11 kvar arası tabi ısıtıcı devrede iken indiktüf yazıyor ısıtıcı devre dışı kaldımı sabit fazla geliyor ve kapastife neden oluyor ben 1 kvar sabit i devreden cıkarıyorum herşey normal ısıtıcı devreye giriyor indütif yazıyor bunun için trafonun ag çıkışının amperini okuyamadıgım için sadece tdagıtım panosundan sonrasını gördügüm için gözden kacıyor genede hatalarım olabilir degerlendirmelerinizden dolayı teşekkür ederim saygılar

evet sn genç arkadaş tamamen haklısınız bende tam bukonuda sorum olacak ben ölcümü og tarafına taşıtmak istedigimde negibi maliyetlerle karşılasırım veya netür malzemelere ihtiyaç olur bukonuda hiç bir tecrübem yok anlatırsanız sevinirim tabi ben yapmayacam tecrübesi olan yapacak fakat ön bilgi güzel olur

Sn cifci mevzuyu anladım yalnız daha öncede belirttiğim gibi otomatik kompanzasyon sisteminde sabit kondansatör kullanmak ve/veya manuel kondansatör gurubu devreye sokup çıkarmak doğru bir uygulama değil. Ama yine tekrarlıyorum ısıtıcı rezistif özelliktedir endüktif yük çekse bile çok az bir değerdir. Bu değeri ölçümle belirleyip Isıtıcıyı termostatla devreye sokup çıkaran röle kontağından ayrı bir röle ile monofaze kondansatör bağlayabilirsiniz.

teşekürederim daha öncede belirtigim gibi köhler marka sayac var bukadar hassas olmamalı demiştim ama okadar hassas ve ben sorunu cözdüm ardkadaşlar degerli fikirleriniz için çok teşekkür ederim da önceki yazılarımı konyadan yazmıştım bugünde aynı sayılabilecek problemler yüzünden diger fabrikamız oldugu izmire geldim şimdi buranın sorunlarını çözmeye çelışacam ve degerli fikirlerinize herzaman ihriyacım olcak herkeze teşekkür ediyorum

Ölçüm için gerekli olanlar sadece 3'er adet akım ve gerlim trafosu. Bunları tesis etmek için eski tip kabin yaptırmaktansa en kolay ve hızlı yol modüler hücre ile tesisi kurmak olur.
Bunun için de; bir giriş hücresi, bir ölçü hücresi bir de çıkış hücresi yeterlidir. Tabi bu hücreleri yerleştirecek bir yer de gerekli. Yer sıkıntısı varsa eğer beton köşk içinde hazır modüler hücre de olabilir.
Fiyat konusunda net birşey diyemeyecem. Markalara göre değişmekte. Bir de kullanılacak XLPE kablo metresine göre maliyet artar. Bu işlerin işçilik masrafları da biraz farklı ve pahalı olur.
En net bilgiyi modüler hücre firmalarından alabilirsiniz. İşçilik olarak da teknik destekleri ve çalıştıkları bölge şirketleri vardır.

Sisteme sibit kondansatör koymak en doğru ve kesin çözüm ben öyle yapıyorum ve hiçbir sorun çıkmıyo fabrika çalışmazken çekilen akımı karşılayacak bir grup kondansatör işi görüyor

sayın gençarkadaş biraz geçte olsa formumuza girebildim şimdibu bahsini ettiginiz akım ve gerilim trafolarının ebat ları nelerdir benim hücrede yerim var acaba oraya sıgarmı kesicinin hemen altında olmazmı bunlar medaş ında ayrı hücresi var onlar ordan sayaç ölçümü yapıyorlar zaten xlpe kablo akım trafosu çıkışınamı röleye gelecek olan kısabir bilgidaha verirseniz hazırlıgım olmuş olur selamlar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…