16f628 ile role çektirme??

yilmaz891

Üye
arkdaşlar çok utanarak yazıyorum ama sorunuma en kalıcı çözümün burdaki bilir arkadaşların getiriceğinide biliyorum ben pic programlamaya yeni başladım ama eğitim setiyle başladığım için başlarda herşey kolaydı:) ama pici eğitim setinin dışında kullanmaya kalkınca herşey birbirine girdi yani picle bi role çekme devresi bile yapamıorm yani kendime göre işime yarıcak bi çok yazılımı örendim ama pici hiç biyere bağlamayı bilmiyorum :/ yardım edin bana pic ile role(4 tane) çekicek bi devre şeması lazım:/

ama kardeşim bu 16f628 lemi yapılıyo ben hiç anlamadım:S burdaki pic farklı galiba:S bunu 628 le yapamazmıyız?
tyildizak ' Alıntı:
ters diyot gerekmez, uln'de var

Uln 2003 entegre kılıfında bir transistör dizisidir(emitterleri birleştirilmiş 7 tane NPN transistör)
soldaki girişler (1b-2b..) transistörlerin base uçları, sağdaki çıkışlar da(1c-2c..) kollektör çıkışlarıdır.

base girişleri pic'in çıkışlarına bağlanacak

pic çıkışı high (5V) olduğunda ilgili kollektör çıkışı röleye (gnd) iletecek, diğer ucu da +beslemeye bağlı olan röle çekecek, olay bu...

Neden pic ile röle arasına transistör bağlıyoruz?

Çünki pic çıkışı röleyi çektirmeye yetecek akımı basamıyor ve
aynı zamanda röle farklı bir voltajla çalışıyor olabilir (örn. 5 değil de 12 veya 24 V)
Bu devrede şaseleri ortak olmak kaydiyle röleye (+) belirlediğimiz uçtan gereken voltajı verebiliriz.

NOT: Bunları böyle yazıyorum ama bilgi düzeyinizi bilmiyorum, anlamadığınızı sormaktan çekinmeyin. Utanmaya gerek yok, kimse anasının karnından meslek sahibi doğmuyor.

Sn.tyildizak arkadaşımızın önerisi güzel

ek olarak ULN20XX (7 transistör grubu içerir), ULN28XX serisi (8 taransistör grubu içerir).

Ayrıca bu entegrenin, farklı lojik giriş seviyeleri için üretilmiş, değişik türleride mevcuttur.

tyildizak ' Alıntı:
Uln 2003 entegre kılıfında bir transistör dizisidir(emitterleri birleştirilmiş 7 tane NPN transistör)
soldaki girişler (1b-2b..) transistörlerin base uçları, sağdaki çıkışlar da(1c-2c..) kollektör çıkışlarıdır.

base girişleri pic'in çıkışlarına bağlanacak

pic çıkışı high (5V) olduğunda ilgili kollektör çıkışı röleye (GND) iletecek, diğer ucu da +beslemeye bağlı olan röle çekecek, olay bu...

Neden pic ile röle arasına transistör bağlıyoruz?

Çünki pic çıkışı röleyi çektirmeye yetecek akımı basamıyor ve
aynı zamanda röle farklı bir voltajla çalışıyor olabilir (örn. 5 değil de 12 veya 24 V)
Bu devrede şaseleri ortak olmak kaydiyle röleye (+) belirlediğimiz uçtan gereken voltajı verebiliriz.

NOT: Bunları böyle yazıyorum ama bilgi düzeyinizi bilmiyorum, anlamadığınızı sormaktan çekinmeyin. Utanmaya gerek yok, kimse anasının karnından meslek sahibi doğmuyor.
bilgi düzeyim aslında nerdeyse yok gibi yani devre şeması gördümmü onu yapabiliyorum ama kendim bi devre yapamıyorum yani alıyacağınız nerdeyse sıfırım aslında:-/ ilginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim benim tek istediğim ayrıntılı bi şema resmi, afedersiniz ama benim gibi öküzlerinde :D anlayabileceği kadar:)

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri