16f877a ile 2li asansör kontrolü için yardım

giriş çıkış sayısı problem değil asıl problem bence aynı anda işlerin yapılamaması
ayrıca sn karakasali siz bu forumdan para karşılığın da mı yardım aldınız ki ticaretten bahsediyosunuz
bu forumda en önemli şey karşılıksız yardımdır Allah rızası bizim için yeterlidir
bu asansörlerde bilgim olsaydı şayet yardım etmekten kaçınmazdım
saygılar

aynen yardım istiyorum sadece...
ama dediğim gibi 2 motoru aynı anda farklı şekillerde çalıştırabilioyorum farklı inputlara göre neden olmasın hala tam olarak anlamış değilim biraz daha yardımcı olabilr misin picachu

sn kayimguney yukarıda da dediğim gibi bi butona bastığınızda kesme işlemi sadece altprogramda
yazılı olan kodları işleyecektir ve başka bir işe bu işlem bitmeden başlamayacaktır
bu yüzden örneğin asansörü 1. kata çıkar butonuna bastınız yukarı çıkmadan diğer asansörü hareket ettiremezsiniz böyle bir işlem yapmanız için 1. asansörün kodlarının yanında ikinci asansörün komutları da en uygun şekilde yazılması lazım
sizin bunları iyi hesaplamanız gerek buda işinizi zorlaştıracaktır

size diyeceğim iki kartla yaparsanız bu karmaşıklıktan da pin sayısından da arıza çıkarsa iki asansör de de problem çıkmasından da kurtulmuş olursunuz
benim düşündüğüm bunlar kardeşim şunu da belirteyim benim asansör konularında hiç bilgim olmadığı için yeteri kadar yardımcı olamıyorum tabii benim aklıma gelen yollar da bunlar belki aramızda bunu yapabilecek arkadaşlar da vardır
saygılar

Sn.PIC_achu bu basttiğiniz tamamen algoritmaya bağlıdır. Yaptığım bir uygulamada 16384 adet girişi okuyup değerlendirmeye almıştım. Dediğim gibi bu tasarıma ve program yapısına bağlıdır.

zaten bütün CPU lar aynı anda tek işlem yapabilirler. Burada yazılacak program zaman paylaşımlı yapıldıktan sonra isterseniz 1,2 değil 30 asansörü bile aynı anda kontrol edebilirsiniz.

Bunların en bariz örnekleri, şu anda kullandığınız pc den tutun da PLC ye kadar CPU içeren herşeydir.

Pc lerde çift çekirdek vb. eklentilerde hızlı işlem yapmak için sadece görev paylaşımıdır.

Sn.kayimguney eğer buraya olmasını istediğiniz durumları belirten çalışma tablosunu koyarsanız

örneğin

-----------------------------------------------------------------------------
buton1 buton2 buton3 buton4 sensör1 motor kapı1....vs
0 0 0 1 X 1 0
-----------------------------------------------------------------------------
0 = Etkin değil
1= Etkin
X=Durumu önemsiz

size bunu nasıl yapacağınızı anlatabilirim. (bildiğim kadarıyla; sizlere pic,..vs nasıl daha etkin kullanılabileceğini bir nebzede olsa anlatabilmek için söylüyorum. Yanlış anlaşılmasın)

Nereye gitmek istediğini bilmek, yolun yarısını geride bırakmaktır.

Saygılarımla

İleride uygulamaya girecekseniz her asansör için ayrı program yazın.İki asansör için tek programı parçalamak zor olur.Öncelikle bir asansör sisteminde neler var onları tesbit etmek gerekir.
sadece buton olmaz.kapı sensörleri olur mesela.asansörün çalışma şekli.toplamalı olacak mı.
bütün bunları tesbit ettikten sonra bir asansör için akış diyagramı oluşturmanız gerekir.
asansör bilgim fazla değil.daha başka şeylerde olabilir.
basitten başlamanız lazım.mesela 2 buton ile motoru aşağı yukarı çalıştırmak gibi.sonra yavaş yavaş
gelişir program.

sn elek sen söylediğinde haklısın ama ben bunu bitirme projem olarak yapıyorum yani gerçek bi asansör olarak uygulamaya geçmeyecek en fazla eğitim seti olarak okulda kullanilabilir o yüzden 2 kart olayı çok önemli değil yinede çok teşekkür ederim..

sn abuzettin şuan sadece bi fikrim olsun die algoritmada yardım istedim ama 1 aya kalmaz algoritmayla ciddi anlamda uğraşacam sorun olmazsa o zaman yardım alabnilr senden?

arkadaşım ben asansör teknikeriyim tek kartla 2 asansör çalıştırılmaz çalıştırılamaz
2 kart yapıcaksın 2 kartı birbirine can bus la mı bağlarsın doksa tek telle mi bağlarsın picleri haberleştirirsin bilemem . Anlattığın sistem bizim DUBLEX olarak tabir ettiğimiz 2li gurup çalışmadır . en yakın asansör o çağrıya gider eğer asansörler aynı katta ise sadece master dışarıdan aynı kata çağırıldığında lambalarını yakıp kapısını açar . Birri devre dışı kalırsa diğeri simplex yani tekil çalışmaya başlar tüm kayıtları kendisi alır . daha tetaylı bilgi ve yardım istersen ************ msn den görüşelim

kal sağlıcakla
_________________________________________________________________________________________
Konu içerisinde e posta msn site adresi vs vemek yasaktır .Özel mesaj yoluyla ulaşınız

DüzenlemeIC_achu 18,06,2008

şuan için tek picle yapabileceğime inanıyorum düşünceleriniz için sağolun...

bunu ,,tek kartla aslında tek pic16f877 ile,,2 asansörü çok basit çalıştırabilirsin sadece biraz daha kompleks bir akış diyagramı çıkarıp kodlaman hepsi bu kadar.sana tavsiyem önce tek bir asansör için kodu yaz,kod tek asansör için kusursuz çalışsın,sonrasında bu kodu her iki asansör için de kullan,yani kodu iki kez ya ama bir blok 1.asansörü diğer blok da 2.asansörü kontrol etsin,bu noktada yapman gereken tek şey her bir kod bloğunda hangi asansörü kontrol ediyorsa o asansöre yönelik bilgileri işlemesini sağlaman bu esnada sürekli olarak diğer asansörün durumunu da kontrol ettirmen lazım,her hangi bir istek olduğu anda pic iki programı da aynı anda işleyecek,birindeki istek yerine getirilince program tekrar denetleme bloğuna geçecek,eğer iki asansörden de istek yoksa iki asansörü de denetleme yapacak...
------------------
bunu ,,tek kartla aslında tek pic16f877 ile,,2 asansörü çok basit çalıştırabilirsin sadece biraz daha kompleks bir akış diyagramı çıkarıp kodlaman hepsi bu kadar.sana tavsiyem önce tek bir asansör için kodu yaz,kod tek asansör için kusursuz çalışsın,sonrasında bu kodu her iki asansör için de kullan,yani kodu iki kez ya ama bir blok 1.asansörü diğer blok da 2.asansörü kontrol etsin,bu noktada yapman gereken tek şey her bir kod bloğunda hangi asansörü kontrol ediyorsa o asansöre yönelik bilgileri işlemesini sağlaman bu esnada sürekli olarak diğer asansörün durumunu da kontrol ettirmen lazım,her hangi bir istek olduğu anda pic iki programı da aynı anda işleyecek,birindeki istek yerine getirilince program tekrar denetleme bloğuna geçecek,eğer iki asansörden de istek yoksa iki asansörü de denetleme yapacak...

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…