17 V AC yi Nasıl 13,8 V 30 A DC ye Dönüştürebilirim?

sendomen

Üye
Arkadaşlar
elimde cok sağlam bitane 17-18v trafo var.. Oldukca güclü ( kaynak makinası gibi şase yapıyor ) ben 30-40 amperlik vidalı diyotlarla bi dogrutla devresi kurmak istiyorum cıkısıda 13.8v-14v 30-40Amp olmalı.. Sizce nasıl yapabilirim fikri olan var mı ?

yeğenim en garantiyi istersen o trafonun sekonder sarımı 13.6 volt olacak şekilde sar derim.voltajı düşürmek için elektronik parçalar sana ilerde sorun çıkarır.verdiğini al derim.trafonun saclarını sök sekonderini sayarak bakır teli çıkar.sarım sayısı mesela 18 volt için 54 spir sarılmışsa 54/18=3 volt başına düşen spir sayısı.sen 13.6 volt alıcaksan 13.6*3=40.8 spir eder yani 40 spir sana yeterli.tekrar sacları aynı şekilde yerine yerleştir.işin zorluğu bu kadar.kolay gelsin

not;işlem bittikten sonra alacağın akıma uygun soğtuculu diot kondansatör kullanarak redresör devresi oluşturman gerek.en son çıkışa (+ ve - parelel 220 ohm watlı direnç koy)

Anladım abi dediğin gibi en garanti yol bu yazdıgın olsa gerek ama biraz zahmetli gözüküyor.. daha önce trafo sökme gibi bir tecrübemde olmadıgı icin bakır teli sökmeye sökerimde geri sarmaya okadar gergin düzenli sarabilirmiyim acaba dedim kendı kendıme..

Abi bi sorum olcak sana ;

Benim aklıma ilk gelen Okulda öğretilmişti bir diyot 0,7v üzerinde calısır.. yani 10,7 volt girsen 0,7v diyotün üzerinde kalır cıkısında 10v olusur.. gidip o amperli diyotlardan alsam cıkısa seri olarak 6 tane bağlasam ( 6x -0,7= -4,2v) 18-4,2=13,8v ? tam istediğim degere ulaşıyorum mantıken.. ama devreyi isiste kurdum dediğim gibi istedigim gerilimi aldım fakat devreye 5 amperlik bi yük bağladım diyotların üzerine dusen gerilimlerin değeri değişti.. ( böyle olmasıda mantıklı ) yük bacaklarını devre calısırken ölctüm 7v a kadar inmişti ?? Acaba nerde yanlış dusundum ?? diyot 0,7 v harciyorsa yuk altında 1v-1,2v a cıkarmı üzerindeki gerilim ..

yeğenim en garantiyi istersen o trafonun sekonder sarımı 13.6 volt olacak şekilde sar derim.voltajı düşürmek için elektronik parçalar sana ilerde sorun çıkarır.verdiğini al derim.trafonun saclarını sök sekonderini sayarak bakır teli çıkar.sarım sayısı mesela 18 volt için 54 spir sarılmışsa 54/18=3 volt başına düşen spir sayısı.sen 13.6 volt alıcaksan 13.6*3=40.8 spir eder yani 40 spir sana yeterli.tekrar sacları aynı şekilde yerine yerleştir.işin zorluğu bu kadar.kolay gelsin

not;işlem bittikten sonra alacağın akıma uygun soğtuculu diot kondansatör kullanarak redresör devresi oluşturman gerek.en son çıkışa (+ ve - parelel 220 ohm watlı direnç koy)

Abi bir sorum daha olacak;

Trafo cıkısı Ac 17-18 v civarı bişey. ee bunun Dc değeri 17/1,41=12v etmiyor mu ? ediyorsada bu nedemek oluyor ben dogrultma devresiyle dogrultttugumda cıkısa 12v mu alacam ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abi bir sorum daha olacak;

Trafo cıkısı Ac 17-18 v civarı bişey. ee bunun Dc değeri 17/1,41=12v etmiyor mu ? ediyorsada bu nedemek oluyor ben dogrultma devresiyle dogrultttugumda cıkısa 12v mu alacam ?
17*1,41 olacak yani yaklaşık 24 volt bu senin tepe gerilimin akım çekreken bu gerilim kullanmış olduğun filtre kondansatörünün kapasitesi ve yük akımına bağlı olarak düşer.

17*1,41 olacak yani yaklaşık 24 volt bu senin tepe gerilimin akım çekreken bu gerilim kullanmış olduğun filtre kondansatörünün kapasitesi ve yük akımına bağlı olarak düşer.

Anladım hocam. Peki mesela elimizde 12v dc bir gerilim var (yüksek amperli ) ben bunu 13,8 e cıkartabilir miyim? mesela cıkısa 16v. kapasitesi yuksek bi kondansatör atsam cıkıs ta 16v mu ölcerim?

Acıkcası elimde kaliteli güclü 12v , 24 v trafolar var fakat doğrultulmamış.. 13,8v dc girişi olan oto amfisini evde calıstırmak icin kullanmak istiyorum. ( Akü önerebilirsiniz fakat eve aku sokmak istemiyorum). Birkaç alternatif bulduk.4 tane Pc SMPS ni paralel bağladık harika sonuc aldık tam istediğimiz gibi 40 Amper filan yakaladık fakat yüke bindiklerinde 11v , 10,5 v a kadar düşüyorlar.. Oysaki Amfimizin girişi 13,8v.. Amacımız elimizdeki güclü trafolarla 13,8v civarında yüksek amperli ( 30-40 ) bir güç kaynağı yapmak..

İnternette cok aradım herkez sormuş buna benzer bişeyler ama tam anlamıyla bi cevap verilmemiş.. Bu durumda napalım ne önerirsiniz?

12 voltdc yükseltmek için booster sisteminden faydalanabilirsiniz. bahsettiğiniz akımı çekebileceğiniz trafo en az 500 watt olmak zorunda regülasyon yapmanızı tavsiye ederim.

yeğenim sen trafonun tamamını değil sadece sekonder kısmındaki sargıyı sökecen.senin bahsettiğin trafodada en fazla 50 spirdir sekonderi.yaptığım hesaba göre sar korkma ne cihazın yanar ne da kafanda sorun kalır.en garantilisi bu metot dur.elektronik parçalar yanarsa senin cihazına 20 25 vdc girer.riski baştan defet derim.20 25 dakikada halledersin sen

diyotların üzerinden geçen akım diyot içerisinde direnç olduğundan dolayı artı bir gerilim düşümüne neden olur.

AC bir gerilimi DC bir gerilime düşürmek istiyorsan buck tipi AC/DC dönüştürücü yok değilde yükseltmek istiyorsan Boost tipi AC/DC dönüştürücü kullanbilirsin...Ne kadar yükseltmek veya düşürmek istiyorsan yükseltme veya düşürmedeki kazanç faktörünü ona göre ayarlayacaksın devreler internette var bulabilirsib ...Ayrıca kazançala filan uğraşmadan dönüştürerek gerilimi elde edersin sönre öndirenç kullanarak istediğin miktardaki gerilimi bu direnç üzerine toplayabilirsin tabi bu direnc yüksek akımı kaldırabilecek şekilde seçilmeli artık taş direnç mi olur farklı bi direnç mi kullanırsın bilemem..

yeğenim sen trafonun tamamını değil sadece sekonder kısmındaki sargıyı sökecen.senin bahsettiğin trafodada en fazla 50 spirdir sekonderi.yaptığım hesaba göre sar korkma ne cihazın yanar ne da kafanda sorun kalır.en garantilisi bu metot dur.elektronik parçalar yanarsa senin cihazına 20 25 vdc girer.riski baştan defet derim.20 25 dakikada halledersin sen
arkadaş sizin bahsettiğiniz gibi trafoyu sarsa bile dc ye çevirmek için elektronikparça yani diyot kullanacak :eek: ayrıca regülasyon yapılmamış bir devre arkadaş için çok verimli olmayacak.

Forum istatistikleri

Konular
129,278
Kullanıcılar
451,703
Son üye
hasimirci

Yeni konular

Geri