2 adet sensor ile 1 röle çektirme

Merhabalar,
elimde 2 ad. sensor var biri pnp bir diğeri npn 1 adet röle var.

PNP sensorun sinyal ucunu rölenin A1 E
NPN sensorun sinyal ucunu rölenin A2 e bağlıyorum.

2 sensorede metal bir cisim gösterdiğimde rölenin çekip, kontaklarına bağladığım ışığı enerjilendirmesini istiyorum.

Fakat röle çekmiyor.
Bildiğim kadarıyla bir sensoru npn ve pnp durumu bağlama şekline göre değişiklik gösteriyor.
araştırıp pnp npn durumlarını buldum fakat röleyi çektiremedim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Her iki sensör gördüğünde
Rolenin çekmesini istiyorsanız,pnp sensorün+ çıkış sinyal ucu ile npn roleyi besleyin.Npn sensorun - çıkış sinyali ilede roleyi tetikleyin.Rolenin + ucu direkt bağlanacak.

Her iki sensör gördüğünde
Rolenin çekmesini istiyorsanız,pnp sensorün+ çıkış sinyal ucu ile npn roleyi besleyin.Npn sensorun - çıkış sinyali ilede roleyi tetikleyin.Rolenin + ucu direkt bağlanacak.
hocam benim yaptığım sistemde neden olmuyor peki ?

hocam benim yaptığım sistemde neden olmuyor peki ?
Şemanızı çizerek sorarsanız daha kolay cevaplanır.

Aşağıdaki şema gibi denediyseniz çalışmaması normaldir.
.
Sebebi, sensor çıkışlarının (bir çoğunun) "Açık Kollektör" tipinde olmasıdır.

Ancak bunu çalıştırmak için kollektör uçlarına (yani çıkış uçlarına) direnç bağlamanız gerekir
1k direnç yeterli olacaktır, ancak sensörün verebileceği akımdan fazla akım çeken röle bağlamamanız gerekir.

Son düzenleme:
Pnp sensorden çıkan + voltaj role bobininden geçip npn sesorden dolayı devreyi tamamlamıyor olabilir.Her iki sensör de birbirine karşı tıkaç oluyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…