2 fazlı proje

hidayet48

Üye
iyigünler
çizdiğimprojede 2 faz kullanıyorum R ve S fazları
gerilim düşümü hesabını 2 faza göre yaptığım da 3x 6 nyy kablo için
0.056xLxN/S =0.056x30x14kw/6=3.92 çıkıyor yani tekbaşına kofre at arası gerilim düşümü3 ü geçiyor

3 faz için yaptığımda bir sorun olmuyor 2fazın geriim düşümü çok fazla çıkıyor
ne yapmamı önerirsiniz kablo kesitini 10 a çıkardığımda da çok değişmiyor açıkçası...yardımcı olursanız sevinirim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
2 fazla neyi besliyorsun ayrıca nötr hattını ortak mı çektin yoksa ayrı mı her faza ne kadar güç düşüyor.

dublex ikiz daire yi besliyorum
yani dublex ve tam ortadan ikiye ayrılmış 2 aile için bir daire
birine r fazını diğerine s fazına bağladım t1 7300 w t2 7300 w tan oluşuyor talep güçleri...3 x nyy kablo uygun olduğunu düşünmüştüm ama olmuyor

6 mm2 kesitindeki kablo ile 30 metrede gerlim düşümün 2v olur hesapta bir problemin var sanırım eğer ayrı iki yeri besleyeceksen tek faz üzerinden hesaplamak gerekiyordu gibi galiba kolay gelsin

sen fazları aldığın noktadan itibaren gerilim düşümü hesabı yapıyorsan ve nötr hatların ayrı ise 0,074*30*7,3/10 dersek 1.6 gibi bir gerilim düşümü çıkar. kesiti 10 kullanman kurtarıyor. ama 6 kullanırsan 2.7 gibi bir dğer çoıkıyor. sen hesaplama yaparken tek faz hesaplama yapmak zorundasın. yükleri ayırmışın çünkü.

kafam karıştı yine nötr hattı ayrı olmuyormu zate 2 faz işte birde nötr 3X10 değilmi
ve ana taboya giden güç 14.6 kw oluyor niye 7.3 kw üzerinden hesaplıyoruz

Çünkü ikiside 7,3 kW lık ayrı birer daire . İkisinide ayrı ayrı hesaplayın. 7,3 kW lık tek bir daireniz varmış gibi proje çizin sonra aynı projeyi iki daireyede uygulayın. Yoksa biz mi bir şeyleri yanlış anladık?

demek istediğinizi anladım sanırımda hangi tip kablo kullanmalıyım şimdi bu konuda da beni aydınlatırmısınız

sen iki daire için 3x10 mm kablo kullan. yani iki tane 3x10 mm kablo çek.

iki kablo abes olmazmı dublex bir bina için bu kullanışlımıdır .???

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,017
Son üye
Ozerbil

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri