2 motorun zaman aralıklı çalışması

alican_krc

Üye
merhaba ben kumanda tekniklerini öğrenmeye çalışıyorum da 2 dc motorum var güç kaynakları hazır
sen problem kumanda sistemi...
isteğim de biri 10 saniye çalışacak sonra diğeri 10 saniye çalışacak tekrar biri 10 saniye 2.ci 10 saniye...
Acaba 2 zaman rölesi ve kontaktör ile mi çalıştırmalıyım
yoksa 1 zaman rölesi ve kontaktörlerle mi çalıştırmalıyım tavsiye verirken şemalarını da kullanırsanız çok
sevineceğim.
şimdiden çok teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşım dc. kaynaklarının bağlantısını yapmadan çizdim

Ekli dosyalar

• sema.rar
    3.6 KB · Görüntüleme: 29
afedersin acemiyim biraz da fabrikada bu montajı denedim yapamadım.sorunun bende oldugunu biliorum
biraz basit olucak ama 30 dkka düşündüm ve zr2nin kapalı kontağını zaman rölesinin hangi uçlarına bağlayacağımı bulamadım:)
bi el atarsanız sevinirim

ZR2 ninkapalı kontağının çıkışından (kapalı kontak1ve2), a kontaktörünün bobin ucuna.ZR1 in kapalı kontak girişine,ZR2 nin bobin ucuna,ZR1 in açık kontağına bağlantı yapıyorsun

sadece zr2nin kapalı kontak uçlarını yazarmısın
bütün sistemi kuruyorum nötrleri dagıtıorum ama fazı nerden dagıtmaya başlayacagım sorusuna hala çözüm bulamadım.yani tam olarak fazı direk getirip zr2 nin uçlarına baglayınca(bobin,1) o zaman sürekli zr2 devrede olmuş oluo.

start butonunun çıkışından zr2 nin kapalı kontağının girişine.veya mühürleme kontağının çıkışından alıyorsun zr2 nin kapalı kontağınıngirişine
.veya R ölesinin bobin ucundan zr2 nin kapalı kontağına alıyorsun.

alican_krc ' Alıntı:
afedersin acemiyim biraz da fabrikada bu montajı denedim yapamadım.sorunun bende oldugunu biliorum
biraz basit olucak ama 30 dkka düşündüm ve zr2nin kapalı kontağını zaman rölesinin hangi uçlarına bağlayacağımı bulamadım:)
bi el atarsanız sevinirim

Çizimi uygulamakta zorlanıyorsan, Karışmasın diye diğer detaylara yer vermedim onlarıda sen hallersin artık.

denedim oldu teşekkürler...peki 1. motor 10 saniye, 2. motor 10 saniye, 20 saniye bekleme tekrar 1. motor.... (periyodik) çalıştırma sistemi yapsak,şekil çok fazla değişir mi

Forum istatistikleri

Konular
128,911
Kullanıcılar
451,065
Son üye
ümit karasu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri