220 V DC Motorun Hız Kontrolü

yazdıkların A dan Z ye doğruda bir sorun var arkadaş elektirikçiymiş, pwm,igbt,mosfet biraz işi zor olcak gibi

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
şimdi benim dosyanın içinde pdf dosyası mevcut acrobat reader denen programla açılıyor.

teşekür ederim arkadaşlar ilginiz için ismail olayı caok iyi aanlatmışsın maın loop ta olayı iyi kavramış ben elektrikçiyim siz örnek devreyi verseniz ben uygulamasını yaparım kendim üretemiyorum devreye uygun malzemelri yapabilirseniz sevinirim

gezer 77 ustam verdigin dosyadaki çizimlerden 13 sayfadaki cizim benim işimi görür mü o sekilde lamba baglı ben oraya 220 dc 350w gücündeki motorun hız ayarını yapabilirmiyim

Moderatör tarafında düzenlendi:

lamba omik yüktür, motor ise endüktiftir bu sebeble motordan oluşacak BEMF için bir hızlı diyotun ters bağlanması ile iş görür.

sizin için uygun olan devre şemaları 15 vede 16 sayfada mevcuttur.burada kontrollü dogrultucu denilen ayarlı dc cıkış gerilimi devreleri mevcuttur.bunları yaparsanız netice alırsınız.13 sayfadaki devrede olabilir.fakat buradaki eleman triyaktır.bunu tristörle değiştirmeniz vede cıkısa rc devresi eklemeniz gerekir.

gezer usta cevabınız için teşekürler geç oldu ama devreyi yapmaya suan kakr verdik verdiginiz sekil 15 teki resimde trof gücünü belii etmemiş kaç volt oldugu yazmamış bende acemi oldugum için bilemedim birde d1 d2 diyotlarında herhangi bir sey belirtmemiş yardımcı olursanız sevinirim...

oradaki trafo izolasyon trafosudur.onun yerine optokuplör kullanılabilir.dı ve d2 diyotlarinin üzerinde yazıyor 2*ssid0440

optokuplör olarak 4n25 kualanılabilirmi 1 ve 2 ayak sekildeki pirimer sargı için 4ve 5 sekonder sargı için olabilir mi...

gezer usatm izalasyon trofosunu yada yerine ulanacagım malzemeyi biraz acsanız...

opto küplör kullanabilirsiniz orada diyot kısmını primer tarafında transistör tarafınıda sekonder tarafta kullanırsınız bu durumda sorun olmaz sistemde

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…