220 V ile Led Yakmak.

arkadaşlar merhaba konuyu şef açmış ama benimde bir sorum var konuya benzer olduğu için başka açmak istemedim otoda kullanmak için 1 led diyot için kaç ohm 'luk direnç kullanmak gerekir.tşk ler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar merhaba konuyu şef açmış ama benimde bir sorum var konuya benzer olduğu için başka açmak istemedim otoda kullanmak için 1 led diyot için kaç ohm 'luk direnç kullanmak gerekir.tşk ler.

ledin 3V 20ma çektiğini düşünürsek;

(12-3)/0.02=450ohm eder....

arkadaşlar buradaki 220 nf kondansatör tam görevi nedir,gerilimi düşürüyor anlamadım,4.7 ohm luk direnç normalde çok değilmi.ormalde 7 k direnç kullanmak gerekmiyormu

slm
peki led sayısı diyelimki 40 veya 60 olsa ne olur
yada şöyle diyelim ben 60 ledi 220 le yakmak istiyom verilen şemadan yararlana bilirmiyim
yada ne yapmalıyımm

slm
peki led sayısı diyelimki 40 veya 60 olsa ne olur
yada şöyle diyelim ben 60 ledi 220 le yakmak istiyom verilen şemadan yararlana bilirmiyim
yada ne yapmalıyımm

Eğer elinde 12V 500ma lik bir adaptör varsa trafo ve köprü diyotu devreden çıkar adaptörü bağla daha basit bi yöntem.

Eğer elinde 12V 500ma lik bir adaptör varsa trafo ve köprü diyotu devreden çıkar adaptörü bağla daha basit bi yöntem.

değerli arkadaşım biraz amatörüm ama biraz daha basite alıp bu adaptörü nasıl yapacağımı anlatırsan mem nun olurum saygılar çetin

arkadaşlar buradaki 220 nf kondansatör tam görevi nedir,gerilimi düşürüyor anlamadım,4.7 ohm luk direnç normalde çok değilmi.ormalde 7 k direnç kullanmak gerekmiyormu

oradaki 220nf kondansatörün görevi akımı sınırlamaktır...

değerli arkadaşım biraz amatörüm ama biraz daha basite alıp bu adaptörü nasıl yapacağımı anlatırsan mem nun olurum saygılar çetin

kardeş trafoyla fln uğraşmadan 12V\500ma'lik adaptör alırsan devrenin sadece köprü diyottan sonrasını yapıcaksın. 60 ledi verdiğim şekildeki gibi 3'er adetlik paraleller halinde bağlayacaksın.Dirençler fazla diyorsan farklı yöntemlede yapılabilir...

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhabalar,

aranıza yeni katıldım, sitede emeği geçen herkesin ellerine sağlık, benim sorum, vermiş olduğunuz devreyle 24-25 adet power kullanarak projektör yaparak 150-200 w'lık aletin verdiği ışığı elde etmek. bunun içinde 9 v 180ma 120derecelik ledler kullanma düşüncesindeyim. araya herhangi bir trafo koymadan bu vermiş olduğunuz devreyi kullanabilir miyim? veya başka bir öneri var mıdır?

Arkadaşım, eğer kullanacağın led 5 veya 10mm mantar led ise bu başlıktaki direnç hesaplamalarını yaparak direkt 220V a bağlayabilirsin. Akım değişimlerinin mantar ledler power ledlere göre daha iyi absorbe ediyor. Üstelik anormal bir durum olduğunda yanacak olan mantar ledin fiyatı da ucuz. Dokunmaz. O yüzden dirençle, diyotla işi çözersin.
Ancak power led kullanacaksan biraz daha profesyonel çözümler aramalısın. Mutlaka sürücü yapmak zorundasın. Dirençle akım sınırlama power ledler için geçerli bir yöntem değildir. Forumda konu ile ilgili başlıklar açılmıştı. Biraz kurcala. Aradığını bulamazsan yardım edecek mutlaka birileri çıkacaktır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…