220VDC-220VAC inverter

grifon

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Birkaç sorum olacak

1) 12V DC'yi 220V AC'ye çevirmek mi yoksa 220V DC yi 220V AC ye çevirmek mi daha kolaydır? Hangisi daha verimlidir?

2)220V DC -> 220V AC inverterler var mı ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba arkadaşlar,

Birkaç sorum olacak

1) 12V DC'yi 220V AC'ye çevirmek mi yoksa 220V DC yi 220V AC ye çevirmek mi daha kolaydır? Hangisi daha verimlidir?

tabiki ac yi dc ye çevirmek daha kolaydır. Ac çıkışa bı köprü diyot bi kondansatör olay bitmiştir. Farklı voltaj istiyosanız ac çıkışa bir trafo ve doğrultmaç devresi işinizi görür.

tabiki ac yi dc ye çevirmek daha kolaydır. Ac çıkışa bı köprü diyot bi kondansatör olay bitmiştir. Farklı voltaj istiyosanız ac çıkışa bir trafo ve doğrultmaç devresi işinizi görür.

greenyucel, teşekkür ederim ancak sanırım yanlış anladınız, yazdığımı bir daha okur musunuz.

Merhaba arkadaşlar,

Birkaç sorum olacak

aslında birbirlerinden çok fazla fark yok akım ve gerilim farkları var
2. sorunuza gelince evet var

aslında birbirlerinden çok fazla fark yok akım ve gerilim farkları var
2. sorunuza gelince evet var

Sayın i.tandogan, cevabnız için teşekkür ederim.

Elektrik konusunda derim bilgiye vakıf değilim ancak bildiğim kadarı ile, cihazlarda verimi düşüren en büyük faktör ısınma problemi. Yine bildiğim kadarı ile elektrik enerjisinde ısıyı açığa çıkaran elektriğin gerilim değeri değil akım değeri. O yüzden yüksek akımlarda çalışmanın daha az verimli olacağını düşünüyorum. 12V DC'yi 220V AC'ye çevirmek için yüksek giriş akımı gerektiğini biliyorum, o yüzden 220dc yi 220ac ye çevirmenin daha verimli olacağını düşünüyrum doğru mudur?

2. soruda bahsettiğim 220dc->220ac çeviricilerim özel bir adı var mı, ne olarak araştırmak gerekiyor?
İnverter olarak araştırdım ama sadece 12dc girişli inverterlar bulabildim.

greenyucel, teşekkür ederim ancak sanırım yanlış anladınız, yazdığımı bir daha okur musunuz.

grifon Nickli Üyeden Alıntı
Merhaba arkadaşlar,

Birkaç sorum olacak

Grifon arkadaşım yanlış anlamışım sorunu kusura bakma. 12v dc nin 220 ac ye çevrilme işlemine örnek şuan kullanılan UPS leri örnek vereyim sana. Yani meşakatli bir iştir.

220v dc yi 220vac ye çevirmekte hemen hemen ups e benzer ups ten tek farkı çıkış katında bulunan yükseltici trafonun olmamasıdır. 12vdc-220vac UPS i Kabaca anlatacak olursam 12 vdc SCR adı verilan sürücü transistörün girişine gelir frekans kontrol devreleri scr yi kare dalga şeklinde tetikler (Sinüslerde mevcuttur) SCR çıkışından tetikleme frekansında 12 vac çıkar ve yükseltici trafo girişine bağlanır. trafo çıkışındanda yüksek voltajda ac alırsınız.
Verimli olanı sorarsanız 220vdc - 220v ac derim.

2 ci soruna gelince tandoğan arkadaşın dediği gibi evet piyasada 220 dc-ac invertörler mevcut.

Grifon arkadaşım yanlış anlamışım sorunu kusura bakma. 12v dc nin 220 ac ye çevrilme işlemine örnek şuan kullanılan UPS leri örnek vereyim sana. Yani meşakatli bir iştir.

220v dc yi 220vac ye çevirmekte hemen hemen ups e benzer ups ten tek farkı çıkış katında bulunan yükseltici trafonun olmamasıdır. 12vdc-220vac UPS i Kabaca anlatacak olursam 12 vdc SCR adı verilan sürücü transistörün girişine gelir frekans kontrol devreleri scr yi kare dalga şeklinde tetikler (Sinüslerde mevcuttur) SCR çıkışından tetikleme frekansında 12 vac çıkar ve yükseltici trafo girişine bağlanır. trafo çıkışındanda yüksek voltajda ac alırsınız.
Verimli olanı sorarsanız 220vdc - 220v ac derim.

2 ci soruna gelince tandoğan arkadaşın dediği gibi evet piyasada 220 dc-ac invertörler mevcut.

Saygın greenyucel, cevabınız için teşekkür ederim.

Ben nacizane makina mühendisiyim yani elektronik bilgim fazla olmadığı için anlattığınızı pek anlayamadım. Anlamayı da beklemiyorum zaten.

Acaba 220dc->220ac çevirilerin özel bir adı olup olmadığı, internette araştırırken ne olarak araştırmak gerekiyor? İnternette araştırırken 12/24->220 den başka invertera rastlamadım. Bahsettiğimiz 220 dc->220 ac inverterlardan nerede bulabilirim?

ekteki dosyada bir tane inverter var siz sadece çıkış katı kullanırsanız olur...yalnız bu devre kare dalga...

Ekli dosyalar

• inv_12v_220v_50hz.gif
    inv_12v_220v_50hz.gif
    41.4 KB · Görüntüleme: 107
ekteki dosyada bir tane inverter var siz sadece çıkış katı kullanırsanız olur...yalnız bu devre kare dalga...

Sevgili dhan000;

cevabınız için teşekkür ederim ancak elektronik konusunda bilgi sahibi olmadığım için verdiğiniz devreyi yapmak gibi bir şansım yok. 220dc->220ac inverteri nereden satın alabilirim?

istediginiz şekilde satıldığını sanmıyorum varsa bilenler yazacaktır...var olanlarda sanırım motor sürücüsüdür...digeri ise online upslerdir...

Forum istatistikleri

Konular
129,062
Kullanıcılar
451,333
Son üye
Buderusss

Yeni konular

Geri