24VDc Motorun dijital kontrolu. (yardım)

serkank

Üye
arkadaslar 24 V motoru Dac ile kontrol etmek istiyorum ama aklıma takılan bazı seylervar Dac cikisindaki akımı nasıl yukseltebilirim ? Bazı semalara baktım hepsinde Dac cıkısında opamp kullanılmıs. Sadece opamp baglamak yeterlimi ?
Yoksa bir transistor falan kullanmalımıyım? 2-3 amper gibi cıkıs alabilirmiyim ?

Sadece opamp bağlamak yeterli değil bu opampla bi trasistör sürüp ve esas motoro bağlıyacağım güç transitörüne gitmelisin seri tip gerilim regülatörlerini incelersen buna çözüm bulabilirsin.

arkadaslar 24 V motoru Dac ile kontrol etmek istiyorum ama aklıma takılan bazı seylervar Dac cikisindaki akımı nasıl yukseltebilirim ? Bazı semalara baktım hepsinde Dac cıkısında opamp kullanılmıs. Sadece opamp baglamak yeterlimi ?
Yoksa bir transistor falan kullanmalımıyım? 2-3 amper gibi cıkıs alabilirmiyim ?

Kolay gelsin dileklerimle başlıyayım. Eğer yapmayı düşündüğünüz sistemde DAC kullanacağınıza göre dijital olarak bir kontrol mekanizmanız var demektir. Motoru DAC kullanıp çıkışını kuvvetlendirmek için amplifikatör kullanmak yerine acaba dijital kontrol ile PWM oluşturup mosfet ile anahtarlayarak motoru çalıştırabilirseniz yaptığınız cihazın sanıyorum verimi çok daha fazla ve kontrolüde daha kolay olacaktır.

oncelikle herikinizede teşekkur ederim. Seri gerilim regulatotoru ile ilgili bir konuya baktım ama akımı çıkış akımını ayarlama olayını alnlamadım burdaki transistoru ornegin 48 w lik bir transistor secersem cıkıs akımı 2 amper olurmu ? yoksa direnc ve diger devre elamanlarınıda bir hesabı falan varmı ?

incelediğim devrenin seması
sekil5.15.jpg

ve adresi Seri Regülatör

bu arada pwm kullanamıyorum cunku 2 adet pwm cıkısı lazım ve pwm konusunda pek bilgim yok 2 adet pwm cıkısı nasıl alırım bilemiyorum..
su anki dusuncem pic16f877 nin bir portunun ilk dort biti ve son dort biti ile 2 adet dac kullanmak.dac cıkıslarınını gucunude yukselterek motor surucu entegrelerini beslemeyi dusunuyorum.

2 adet pwm cıksı alabiirmiyim pic16f877 den ?

Kolay gelsin dileklerimle başlıyayım. Eğer yapmayı düşündüğünüz sistemde DAC kullanacağınıza göre dijital olarak bir kontrol mekanizmanız var demektir. Motoru DAC kullanıp çıkışını kuvvetlendirmek için amplifikatör kullanmak yerine acaba dijital kontrol ile PWM oluşturup mosfet ile anahtarlayarak motoru çalıştırabilirseniz yaptığınız cihazın sanıyorum verimi çok daha fazla ve kontrolüde daha kolay olacaktır.

Peki PWM Cıkısını mosfete verip Mosfeten Alıcagım cıkısıda l298 Entegresine Motor Beslemesi olarak giriş yapsam olurmu ? ayrıca PWM cıkısına mosfetten once Dogrultucu koymalımıyım ?
anlamadıgım 1 şeyde isis simulesini yapıyorum ama 24 V alamıyorum
mosfet 24 volt guc kaynagına baglı..

Son düzenleme:
2 adet pwm cıksı alabiirmiyim pic16f877 den ?

16f877'nin iki pwm çıkışı var kullanabileceğin.

eğer motoru sağ-sol döndürmek için iki pwm kaynağı gerekiyorsa şunu dene:

l298'i'e gerek yok, 16f877 de bu iş için fazla büyük

16f628a kullan, motoru tek mos'la sür, yön değişimini dpco röle ile yap, olsun bitsin.

Motor,verdiğin pwm duty'sine orantılı hızla döner, yönü de röle ile belirlenir.

Kolay gelsin

Yapmak istediğinizi devreyi. Pic kullanarak yapmak istiyorsanız Sn. tyildizak ' ın devresi küçük bir değişiklikle yapılabilir. Yok herhangi bir işlemci kullanmayıp tamamen normal bir PWM kontrol etegresi olan SG3526 ile de bu devreyi rahatlıkla yapabilirsiniz. SG3526 kullanmak isterseniz google' da sadece entegrenin ismini yazdığınızda hem teknik dökümanlarını hemde PWM tekniği ile yapılmış DC/DC konvertörlerin uygulama notlarını göreceksiniz.

Teşekur ederim Cevap için tekrar ..
Belki birazdaha detay vermem lazım size..
motorlar 3 adet olucak ,
her bir motor Birbirinden bağımsız plarak Degisik yonlerde hareket edebilecek. ama
1 ve 2 ci motorun hızı aynı 1.PWM den yonetilecek 3 motorunkide 2.PWM den yonetilecek
ben 3 motoru kontrol etmek istegim için arada L298 entegresine ihtiyaç duydum.

acaba ben bu PWM cıkıslarını L298 entegresine Motor Beslemesi Olarak girebilirmiyim ?
Veya Pic ile 3 motoru hızı ile beraber kontrol edecegim bir entegre varmı ?

Birde sunu sormak istiyorum . yukarıdaki şemada Rolenin bir kontagı 24V tayken bir kontağı Mosfete. Bunu Roleni Bir Kontagı Moseffteyken Digeri gnd de olucak şekilde yapmamız mumkunmu ?

Forum istatistikleri

Konular
129,179
Kullanıcılar
451,535
Son üye
MechanicalPunk

Yeni konular

Geri