3 faz motora kondansatör bağlama

foofbob

Üye
3 faz asenkron motorlara kondansatör bağlayarak cosfi'yi yükseltirsek enerji tasarrufu yapabilir miyiz?
özellikle motor kapasitesinin altında güç çekiyorsa böyle birşey mümkün zannedersem. ne kadarlık kondansatör takmalıyız? ne kadar enerji tasarrufu sağlayabileceğimizi nasıl hesaplarız? böyle bir işe girişmenin maliyeti ne olur, harcanacak çabaya değer mi? deneme yapmak istesek hangi ölçümleri yapmalıyız? bilgisi olan ya da uygulama yapmış olan arkadaşlardan cevap rica ediyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tabii ki baglanabilir...Normalde hesap olarak, motorun bosta calisma gucunun %90 i oraninda bir kondansator baglanmalidir...Ama bunun hazir tablolari da var...Motor ozelliklerine gore rahatlikla secebilirsin...kontaktor ile birlikte devreye girip cikicak sekilde...
Qc=0.9xIox1.73xUxCos fi

Qc=Gerekli kondansator gucu ( Var )
Io = Motorun bosta calisma akimi

untitled24634.jpg

Aktif enerji olarak,teorik olmakla beraber,pratik olarak fazla enerji tasarrufunuz olmaz.Ancak,kompan-
zasyon yapmaz iseniz,reaktiften cezaya girersiniz.Teorik olarak,hatlardaki akım düşümü nedeniyle
akım kare*R*t kadar enerji tasarrufunuz olur.Motorların güç faktörleri,düşük yükte çalışır iken daha da
düşük olacağından,bağlıyacağınız kondansatör gücü daha büyük olmalıdır.Cetvellerdeki değerler teorik
olduğundan,sizin için uygun olan kondansatör değerini buna yakın seçerek denemeye başlayabilirsiniz.
Biz bu uygulamaya "münferit kompanzasyon " diyoruz.Küçük tesisler ve devreye sık girip/çıkan tesisler
için uygulanan metot olmasına rağmen,istenilen düzeltme için,herzaman yeterli olmayabilir.Devrenizde
bir analizör var ise,bunun yardımı ile ( veya bazı tip kompanzasyon rölelerinde analizör özelliği var ) öl-
çüm yaparak sonuca gidebilirsiniz.

verdiğiniz bilgiler için tşk. bu bilgiler ışığında
- benim 5,5kW'lık motorum sabit 3kW çekiyor ise tabloda 3kW'lık olan kısmımı seçmeliyim?
- motor gücü ara sıra değişir ise örnek 3'ten 5,5kW'a çıkarsa ne olur?
- bu kondansatörler devamlı devrede mi kalıyor?
- merkezi bir kompanzasyon varsa böyle bir uygulamaya gerek yok diyebilir miyiz?

Sn Foofbob,
- benim 5,5kW'lık motorum sabit 3kW çekiyor ise tabloda 3kW'lık olan kısmımı seçmeliyim?

Bence hazir motor onundeyken bosta calisma akimini olcup Q=0.9xIox1.73xUxCos fi formulunden gereken kondansator gucunu hesaplayabilirsin...Tablodan sececek olursan,1500 d/dk oldugunu tahmin ettigim bu motor icin 3 ten 5.5 KW a kadar gereken kondansator gucu 1.25 ile 2 KVAR arasinda degisiyor...cekilen akima gore bu aralikta secebilirsin...
- motor gücü ara sıra değişir ise örnek 3'ten 5,5kW'a çıkarsa ne olur?
Dedigim gibi en fazla 2 KvAR, bilemedin maksimum 2.5 KVAR ihtiyac olur fazlasi olmaz
- bu kondansatörler devamlı devrede mi kalıyor?
Devamli devrede kalmasin...Kondansatore bir kontaktor uzerinden yol verip, bu kontaktorun kumandasini, motor kontaktoru ile paralel baglarsak,sadece motorla birlikte devreye girip cikacaktir.
- merkezi bir kompanzasyon varsa böyle bir uygulamaya gerek yok diyebilir miyiz?
Merkezi ve otomatik bir kompanzasyon oldugu halde bunu yapmanin hic bir zarari yok hatta yarari daha fazla..Merkezdeki kontaktorler daha az yorulur,yerel kontaktor daha net bir mudahele yapar,tek dezavantaji motor sayisi arttikca tek tek bakim ve kontrol yapmanin zorlugu...Saygilar

verilen bu cetvelde neden 3000 devir değerleri yok anlamadım... örneğin kuyuya atılan dalgıçlar için atılacak kondansatör değerini nasıl hesaplayabilirim...birde parelel kontaktör kullanmadan eklenen kondansatör amperini kontaktör seçimiine eklersem ve bu kondansatörü kontaktörün çıkışına bağlarsam olmazmı...bu konu hakkında yazılan yazıların tamamına bakınca benim bir motoru çoğu zaman boşta çalıştırma gibi bi şansım olmuyo ve ben bu cetvele göre yapmak zorundayım...lütfen bu konuda beni aydınlatın... saygılar

yeni gordum mesaji:) 3000 d/dk icin secim tablosunu gonderiyorum.ABB kitapcigindan aldim...Forumda var...750,1000 ve 1500 d/dk icin de tablolar mevcut...En dogru baglanti seklini de ekledim,Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• Motorlara_Kondansator_Secim_Tablolari.rar
    47.3 KB · Görüntüleme: 159
hicbirsey arkadaşım vermiş olduğun dosya şifreli vermek istersen bi zahmet açıklarsan sevinirim....

hakcit ' Alıntı:
hicbirsey arkadaşım vermiş olduğun dosya şifreli vermek istersen bi zahmet açıklarsan sevinirim....
Forum içerisindeki şifrelenmiş dosyaların tamamının şifresi (aksi belirtilmedikçe) www.kontrolkalemi.com dur

Forum istatistikleri

Konular
129,190
Kullanıcılar
451,554
Son üye
elektrikci7716

Yeni konular

Geri