3 fazlı Sistemlerle İlgili Bir Soru

selluka_34

Üye
neden üç fazlı sistemler daha yaygın olarak kullanılır?vee 6 fazın ya da 1 fazın kullanılması arasında ne farklar olabilir ?

bu arada yeni üyeyim..sitenizi çok beğendim..oldukça faydalı gözüküyor.....

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bak arkadaşım sana kıssadan hisse olsun....bir elin nesi var iki elin sesi var. yada şöyle diyim 25 katlı bir binanın beslemesini tek fazla mı yapmak istersin yoksa 3 ayrı faz kullanarak mı yapmak istersin...

öncelikle santrallerdeki alternatör çıkışlarından tutup,iletim hatlarından,dagıtım hatlarından ve abonelerin sigorta kutusuna kadar 3 faz olarak taşınır çünki bu şekilde üretilir yani 3 faz olarak.1 fazın taşınması daha fazla kayıbın açıga çıkmasına sebebiyet verir iletkenin boyutu büyür,kullanacak abone 3fazlı cihazlarını çalıştıramaz gibi;
Mevcut sistemlerimizde 3 fazla çalışması gereken cihazlar vardır.1 fazla çalışması gereken cihazlar vardırçünki 1 fazın yetersiz kaldıgı büyük güç istenen cihazlarda 3 faz kullanılır
6 faz diye bir şey yoktur, sadece 3 fazın 2 gurup halinde taşınması söz konusu olabilir.oda aynı direk üzerinde olabilir fakat bir noktada ayrılır ve başka bölgeyi besler

motor ve benzeri sistemlerde en iyi güç akışı minimum 3 fazla sağlanır. buda yeterli olduğu için faz sayısı artırma gereği duyulmamış sanırım kablolama ve taşıma masreflerının artmasından dolayı, günümüzdede bu tarz bir değişiklik büyük çok büyük bir yük (maliyet ve ekipman bulma açısından) getireceği içinde değiştirmek hiç akıl karı değil. Bunun yanında bir alternatör istenen kadar fazda sarılabilir(bunu belirleyen oyuk sayısıdır) illaki 3 ün katları olması gerekmez 2(180 Derece),3(120 derece),4(90 derece),5(72 derece),6(60 derece),7(51,42~ derece) ,.......nbu fazları elde etmek için sargılar arasında parantez içinde verilen açılar olmalı. Bunu belirleyen bir daire şeklindeki pastayı kaç eşit parçaya bölebileceğinizdir. Bilgilerinize

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..

peki arkadaşlar 3 fazlı şebekenin avantajları nelerdir? forum içinde arama yaptım ama birşeybulamadım eğer forum içinde önceden bahsedilen bir konu ise link verebilirsiniz..şimdiden çok teşekkür ederim..

3 fazlı sistemlerden tek fazlı sistemlere göre daha çok mekaniki ve elektriki güç elde edebilirsin örneğinj tek fazlı bir motor ve üç fazlı bir motoru karşılaştır hangisi daha güçlü
Tek faza göre çok daha az voltaj düşüklüğü sıkıntısı yaşarsın
3 fazdan beslenen bir binayı düşünürsen en azından 1 fazın şebekesinde problem olursa diğer fazlardan idare edebilirsin

Ya da şöyle diyelim. 90 kiloluk bir yükü bir kişi kaldırıp taşıyamaz. Ama 3 kişi olunca adam başına 30 kilogram yük düşer ve daha rahat taşınır.

6 faz diye bir şey yoktur, sadece 3 fazın 2 gurup halinde taşınması söz konusu olabilir.oda aynı direk üzerinde olabilir fakat bir noktada ayrılır ve başka bölgeyi besler

6 ve 12 fazlı sistemler vardır. Dediğiniz gibi de 2*3 şeklinde değildir. Ciddi bir şekilde 6 veya 12 fazlıdır. Bununla ilgili üniversitede ders konusu bile var. Ancak neden kullanılmıyor derseniz şu anda hatırlamıyorum. Eski defterleri karıştırmam gerekir.

Saygılarımla.

___

neden üç fazlı sistemler daha yaygın olarak kullanılır?

Aslında tek faz diye birşey yoktur. 3 fazlı iletkenin 1 tanesini alırsın. Nötr noktasına göre olan gerilim farkına dayanarak enerji olarak kullanırsın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üç fazlı enerji iletiminde gerekli olan iletken miktarı, aynı uzaklık aynı kayıplar ve aynı gerilim için bir fazlı sisteme göre azalma gösterir. Bir fazlı yükler, üç fazlı sistemin bir fazını kullanarak çalışabilirler. Üç fazlı sistemlerin tek fazlı sistemde doğrudan çalışması mümkün değildir.

Forum istatistikleri

Konular
129,059
Kullanıcılar
451,331
Son üye
doby17

Yeni konular

Geri