300ma yangın koruma rölesi

arkadaşlar 300ma yangın koruma rölesi her kolon için ayrı kullanılmalı yoksa tesisat yönetmeliğindeki gibi tek olarakmı bazı yerlerde her kolona 300 ma kullanılıyor ama projelerde tek ana girişte gösteriliyor burda bir anlaşmazlık var gibi birde elektronik ve elektromekanik röle nedir nasıl anlaşılır fazla sormamışımdır umarım selamlar saygılar

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn. taylanşamil;

300mA şalterler aşırı akım kesme kapasitesine sahip olmayıp sadece hata akımları ile çalışmaktadır.Ama bu demek değildir ki her kolona ayrı ayrı koyulamaz.Bu tamamen kolon sayısına bağlıdır..Mesela;
İç Tesisat Yönetmeliğinde bahsedilmeyen bir husus vardır ki ; çok önemlidir.Bina elektrik prolerinin tanziminde bölümlere ayrılarak ayrı yangın koruma şalterleri konulmalıdır.Örneğin 20 daireli bir apartmanda her dairede kaçak akının aynı anda 20 ma olduğu , dolayısı ile hiçbir dairenin hayat koruma eşikli şalteri devreye girmediği halde toplam kaçak akının 400 ma bulmasından dolayı yapıda hiçbir yangın durumu oluşmadığı halde binanın komple elektriğinin kesildiği ve binada yaşayanların mağduriyeti sözkonusu olmaktadır.Bu nedenle kolon sayısı fazlaysa her kolona ayrı şalter konulmalıdır..

Gelelim diğer sorunuza..

Elektromekanik röleler uygulamalarda en sık kullanılan röle çeşitleridir. Bobin, armatür mekanizması ve elektrik kontaklarından oluşur. Bobin enerjilendiğinde indüklenen manyetik alan armatürü hareket ettirip duruma göre kontağı açar veya kapatır.

elektromekanik-role.gif

Elektronik rölelerde; mekanik aksam yoktur.yani bobin kontak armatür gibi..tamamen transistör tristörlerden oluşur..SSR röle, FET anahtar gibi..

sayın ufuk izmir teşekkür ederim
iç tesisat yönetmeliğinde olmaması durumunda sorumluluk tesisi kabul edende sıkıntı yaratıyor iç tesisat yönetmeliği hazırlanmasında dikkate alınabilirmi sizi fikriniz nedir
birde elektronik ve elektromekanik olmasının ayrımını nasıl yapmalıyız.selamlar saygılar

dediğim gibi kolon sayısı fazlaysa her kolona ayrı ayrı konulmasında sakınca yok.bir sıkıntı olmaz..
röle seçimide bikere en sık kullanılan tip elektomekanik tiptir.yani bir bobine enerji veriyosun ve manyetik alan prensibiyle kontaklar çekiliyor .olay bu kadar basit.
elektronik röleler farklıdır.tamamen transistör ve tristörlerden olusur. mesela SSR (solid state relay) röleyi ele alalım.Bu röle transistörlerden oluşur.bu nedenle açma-kapama inanılmaz hızlıdır.kolay arıza yapmaz çünkü mekanik aksam yoktur.tehlikeli parlayıcı ve patlayıcı yerlerde genel olarak solid state röle kullanılır.çünkü kontağı olmadığından tamamen elektronik oldugundan ark yapmaz kıvılcım yaratmaz..
kısaca kullanım alanınıza göre röleler çok çeşitlidir

Sn. taylanşamil;

300mA şalterler aşırı akım kesme kapasitesine sahip olmayıp sadece hata akımları ile çalışmaktadır.Ama bu demek değildir ki her kolona ayrı ayrı koyulamaz.Bu tamamen kolon sayısına bağlıdır..Mesela;
İç Tesisat Yönetmeliğinde bahsedilmeyen bir husus vardır ki ; çok önemlidir.Bina elektrik prolerinin tanziminde bölümlere ayrılarak ayrı yangın koruma şalterleri konulmalıdır.Örneğin 20 daireli bir apartmanda her dairede kaçak akının aynı anda 20 ma olduğu , dolayısı ile hiçbir dairenin hayat koruma eşikli şalteri devreye girmediği halde toplam kaçak akının 400 ma bulmasından dolayı yapıda hiçbir yangın durumu oluşmadığı halde binanın komple elektriğinin kesildiği ve binada yaşayanların mağduriyeti sözkonusu olmaktadır.Bu nedenle kolon sayısı fazlaysa her kolona ayrı şalter konulmalıdır..

Ufuk bey,
ben bu durumu engellemk için projelerimde 10 adet 30mA bağlı olan daire için ana panoda ayrı bir bara oluşturuyorum ve bu baranın beslemesinde 300mA kaçak akım rölesi planlıyorum. Bu durumda bütün daireler 29'ar mA sınırında olsa bile ana panodaki 300mA lik kaçak akımlar atmıyor.
Kolay gelsin.

sayın ali4592518
projeniz elektrik kurumundan veya ilgili kurumlardan geçiyormu yönetmelikte tek olarak geçiyor problem çıkmıyormu
küçük bir çizim ile açıklarmısınız selamlar saygılar

birde kesme kapasitesini geçtiği durumlarda ikinci bir kaçak akım kullanılabilir olduğunu biliyorum yanılmıyorsam bundan ne anlıyorsunuz

Moderatör tarafında düzenlendi:
sayın ali4592518
projeniz elektrik kurumundan veya ilgili kurumlardan geçiyormu yönetmelikte tek olarak geçiyor problem çıkmıyormu
küçük bir çizim ile açıklarmısınız selamlar saygılar

Yönetmelikte tek olarak geçtiği hakkında bi bilgim yok, bu konuda döküman gösterebilirmisiniz?

Şimdiye kadar hiç problem çıkmadı. Hatta çok linyeli panolarda, yine aynı yöntemle linyeleri 10ar 10ar bölüp her baraya ayrı 30mA kaçak akım röleleri koyulacak şekilde proje hazırlıyorum.

Şu anda bu bilgisayarımda örnek bir kolon şeması yok, eğer aklınızda soru işaretleri kalırsa yarın işyerinden yardımcı olurum.

birde kesme kapasitesini geçtiği durumlarda ikinci bir kaçak akım kullanılabilir olduğunu biliyorum yanılmıyorsam bundan ne anlıyorsunuz

Bu dediğinizi anlamadım. Biraz daha açarmısınız?

sayın ali4592518
hocam kesme kapasitesi olayın okumuştum ama şu anda hatırlamıyorum nereden olduğunu
acaba Ka olayından mı bahsediyor anlayamadım birde linyeleri 10 arlı bölmeyi neye göre yapıyorsunuz sormuş olduğum kesme kapasitesi olayıan yakın gibi
yöenetmelikte kofre girişine 300ma kullanılacak gibi bir ibare vardı yani ana girişte
bu konuda bayağı sıkıntı var açıkcası hocam projelerin onaydan geçiyormu bu çoklu sistemde teşekkür ederim

sayın ali4592518
hocam kesme kapasitesi olayın okumuştum ama şu anda hatırlamıyorum nereden olduğunu
acaba Ka olayından mı bahsediyor anlayamadım birde linyeleri 10 arlı bölmeyi neye göre yapıyorsunuz sormuş olduğum kesme kapasitesi olayıan yakın gibi
yöenetmelikte kofre girişine 300ma kullanılacak gibi bir ibare vardı yani ana girişte
bu konuda bayağı sıkıntı var açıkcası hocam projelerin onaydan geçiyormu bu çoklu sistemde teşekkür ederim

Şimdiye kadar bu nedenle onaya takılan olmadı.
10arlı bölmeyi bir şeye göre yapmıyorum. Gereksiz açmaları engellemek için yapıyorum. Gönül isterdiki röle 10kuruş olsun, her linyeye ayrı takalım. :)
Kuvvetli akım yönetmeliğine ve iç tesisat yönetmeliğine baktım siz deyince, 1 tane takılacak diye bir ibare bulamadım.
Bu kA olayı li dediğiniz kısa devre kesme kapasitesidir, kaçak akım röleleriyle kesme kapasitesi olarak pek alakası yok. Daha çok şalter ve sigorta seçimi için gerekli bir parametredir.

projelerin çizilmesi tesisatın yapılması kontrol ve muayenelerin yapılması
iç tesisler yönetmeliği madde 18:
Çok basit tarım binaları, barakalar, basit köy evleri hariç yapı bağlantı kutusuna (ana buat
veya kofre) yangın koruma, sayaç kolon devrelerine ise hayat koruma eșikli, düzeneği ile birlikte
termik manyetik șalter veya otomatik sigorta (ayrı ayrı veya birlikte) konulmalı ve tüm koruma
düzenleri arasında seçicilik sağlanmalıdır. Yapıda tek sayaç varsa, kofre tesis edilemez.

ifadeler doğrultusunda yapılır.
kaçak akım rölelerinn kısa devre kesme kapasiteleri yoktur.
yönetmelikte yazan ifade ise madde 52 viii
Kolon hatları, kısa devre kesme kapasitesi yeterli ev tipi devri kesiciler varsa, bunlarla
korunacaktır. Bu kesicilerin kısa devre akımları en az 10 kA olacaktır.

kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,849
Kullanıcılar
450,953
Son üye
cdalci

Yeni konular

Geri