390 adet led..

NASSA

Üye
Arkadaşlar merhaba..
uzunca bir zamandır forumu takip etmeme rağmen, bu ilk mesajımdır..kısmet bugüneymiş

soruma geçecek olursam..;

http://ledcalc.com/ sitesinde girmiş olduğum bilgiler aşağıdaki resimde görünmektedir..

limiti 30 olarak sınırlanmış led adetlerini 390 adet olarak kullanmak istiyorum..

bu 390 adet led, resimdeki gibi 13 adedi birbirine paralel olarak bağlayacağım.. 30x13=390

beslme olarak Dc 12V 3A adaptör kullanacağım..

sizce bu adaptör bana yetermi? ve toplam 220V tan kaç W güç geçeceğim..

benim yaptığım hesaba göre
0.175 x 13 = 2.265A
2.275A x 12V = 27.3W
sizce bu hesap doğrumu? doğru veya yanlış isede bunu şebekeden 15W çekebilmem mümkünmü?Nasıl?

Hepinze şimdiden teşekkürler..

Burada birkaç husus önemlidir:
LED lerin rengi , mm si yani 5mm , 10 mm , 15 mm olduğu
Buda şunu etkiler : gücünü ,çekecekleri akımı ...
Nominal değer olarak şunu alabiliriz:

Örneğin bende 15000 ncm ve 5mm mavi parlak LED ler var . Bunlar 3.2 volt (Bu bazı firmalarda değişebilir) ve gücüde 30mA x 3,2 = 0,096 watt yaklaşık olarak alırsak 0,1 Watt

Bir adet parlak mavi LED 0,1 W güç çeker...

390 adet LED = 0,1 x 390 = 39 watt

Güç kaynağın

12x3= 36 watt güç verebilir (maksimum) dolayısıyla yetmez...

Tabii bu LED rengine göre değişir. Çünü sarı-kırmızı ledler 20mA liktirler

Sayın mesutelb,

öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkürler..

reklam olmaması açısından linkini vermek istemiyorum, ancak 12V ile çalışan 400 ün üzerinde led kullanarak 15w akım çektiğini belirten bir aydınlatma armatürü yapılmış.. sizce bu nasıl mümkün olabiliyor?
Kolay gelsin...

Buradadi LED beyaz LED ve 20 mA akım çeker yukarıdaki hesabı 20 mA ve 3 volta göre yaparsan bulursun kaç Watt olacağını.... Güç düşer... Yalnız bu LED 10000 mCD .... Vereceği aydınlatma şiddeti de 15000 e göre az olur....
Ben devamlı 15000 mcd kullanırım..

mesutelb, tekrar merhaba

sizinde dediğiniz gibi 15000mcd aydınlatma için gerekli, fakat bunun paralelinde verdiği ışık açısıda önemli örneğin verdiğim linkte 20000mcd olanıda var fakat açısal ışık akısı 20 derece oldğundan pek kullanışlı olamıyor. dolayısıyla açı arttıkça akı genişliyor, keza ışık şiddetide azalıyor. bu sebeple bu LED i seçtim..
sonuç olarak, sokak aydınlatması için sanırım ledlerin daha parlak ışık verebilmekleri ve fiyatlarının düşmesi gerekmekte.. bugun 25-30-ytl arasında değişen fiyatları ile 125W aydınlatma armatürleri mevcut. Led armatür için ise yalnız maliyeti 100 lirayı buluyor. led in tanesi en kabadayı 0.15 liraya bulunabiliyor. hadi çin veya taiwan dan ledleri getirdiğimi düşünsek bile arada çok fazla oynamıyor. tamam, çok daha fazla ekonomik ve daha uzun ömürlü olabilir ama bunu müşteriye izah etmek gerçekten çok zor.
Kolay gelsin..

kardeş, eğer akım sorunun varsa ledleri matrix bağlantı yap. tabi buna birde sürücü devresi gerekecek.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…