4 eksen cnc problem

Motor tuning den velocity değerini düşür. bide öyle dene

trafolar 800VA giriş 220v çıkıs ise 4x130v toplam 7 sürücü iki trafo ile besleniyo.
sürücü üzerinde feiyang 5588 yazıyo
internette datasheet lerini bi türlü bulamadım.
dip switcler ise
su sekilde 1.on 2.off 3.on 4.off 5.on 6.on 7.on 8.off sürücünün üzerinde amper be cözünürlüge dair herhangi bir tabloda yok.

Son düzenleme:
motor tuningden velocty'i 2500 e cektgimde kacırmıyo ancak o zmn hız cok düşük.veloctyi 7000 yapıyorum manuel harekette hız gayet iyi ve adım kacırma olmuyo ancak makinayı calıstırdıgımda bu ayarlarla kısa bi süre sonra adım kacırıyo sıkca.

Manuel yada kod fark etmez kaçıracaksa kaçırır.
Kodlarda G00 görünce velocity ye yazdığın max hızda ilerler.
G01 gördünde en son gördüğü Fxx hızında ilerler.
Elle ilerlettiğinde max hızın yüzdesi ile ilerlediği için kaçırmıyor olmalı.

Ayrıca darbe ( puls ) süreleride önemlidir.
Sistemin nedir ne değildir bilmiyoruz teknik adam gibi değil işportacı gibi anlatıp soruyorsun.
Darbe süreleri kısa olmalı ( duty cycle / rise false ) motor sürücüye ulaşan darbelerin 1 süresi kısa 0 süresi uzun olmalı.
Arabirim eviren tip ise bu durum mach3 den düzeltilmeli yani evirmelidir.
Motor port and pin den işareti ters çevirip dene.
Motor config de ise dir süresi 0 sn step süresi 5us olsun.
Osiloskop var ise en iyisi sürücüye ulaşan işareti görerek ona göre davranmak.

El ile döndürdüğünde gördüğün hız yetiyorsa ve kaçırmıyorsa pc hızının yetip yetmediği düşünülmez , yetiyor demektir.

Ayrıca yukarıda uyardılar ama pek anladığını sanmıyorum , daha doğrusu sağlıklı ölçebildiğini .
Aynı anda çekilen akımlar yetmiyor olabilir ama eski programda çalışıyordu ise bu çok zayıf ihtimal.

Çok eski P4 3gHz 32mb ekran kartı 750mb ram olan laptop da bile A ekseni için 20.000 hızları rahat görüyorum.
Ve sürücülerde çok kalite şeyler değil öyle 130 V filan değil 48 V .
Sürücülerin kodları nedir ?
Doğru dürüst ve işe yarayan yardım bekliyorsan sistemini teknik olarak anlatman resimlendirmen senin yararına olur..

kazım agbi yorumun için tesekkür.yarın resimlerini ve detaylarını eklerim ilginizr trşekkürler.

Elektirik üzerine bir yerde iş e başladim sifirdan kendimi gelistirmem lazim ön bilgim sifir denecek kadar az ve çok ariza çikiyor ustayla gidiyoruz ama ögrwtmiyor nerden başliyim yardim ?

kazım agbi yorumun için tesekkür.yarın resimlerini ve detaylarını eklerim ilginizr trşekkürler.

Her türlü sorun için ilk ve en güvenilir başvuru , ilgili programın help leri ve pdf leridir !
Bundan sonra kontrolkalemi forumlarını iyi okumuş olmak gerekir.
En az 5 yerde anlatılmıştır !

Elektirik üzerine bir yerde iş e başladim sifirdan kendimi gelistirmem lazim ön bilgim sifir denecek kadar az ve çok ariza çikiyor ustayla gidiyoruz ama ögrwtmiyor nerden başliyim yardim ?
konunun yeri yanlış ama neyse...
ustanın yükünü bir şekilde al.
adam çok arıza oluyorsa bunalıyor size vakit ayıramıyor olabilir.

Çok eski P4 3gHz 32mb ekran kartı 750mb ram olan laptop da bile A ekseni için 20.000 hızları rahat görüyorum.

öncelikle selamlar.
döner eksenin adım kacırmayla ilgili pc ye format attım ardından problemim devam etmesi üzerine mach3 sistem gereksinimlerine baktıgımda
ekran kartının harici olması gerektigini yazıyo sitede.bendeki pc onboardekran kartı.yarın başka bi pc ile deniycem.
format attıktan sonra döner eksen manuel hızı oldukça iyi. birde program işletirken adım kaçırmadan bu şekilde çalışsa cok iyi olacak...

A ekseni için step per ayarını mach3'e diger eksenlere yaptıgımız gibi set step per ünitten mi,
yada kendimiz hesaplayarakmı yapmalıyız

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…