4 Eksen CNC USB Kontrol AKZ250 ve Slave eksen sorunu

x sağ soldur yani spindle sana bakacak
y ileri geri
z zaten yukarı aşağı

resimdeki yanlış

aaaa yoksa slave bu yüzden mi çalışmadı :p
dicem ama senin usb kartın mach3 plugin ile çalışıyor eğer plugin de slave özelliği yazılmamışsa hiç çalışmaz tabi

Mach3 ekibinin 2 olayına hiç aklım ermedi.
Yılların yazılımı iyice oturdu hataları ayıklandı .
Yazanların yeteri kadar kabiliyeti olduğu belli.
Laptop gibi şeylerde paralel port kalmadığını da biliyorlar.
Ama neden usb için bir şeyler yapmadılar ?

Çook eski versiyonları tıpkı usbcnc (planetcnc) yazılımı gibi .dxf gibi uzantıları alıp kodları çıkarabiliyordu.
Lazycam ile de belirli bir noktaya gelmelerine rağmen neden "dead project" olarak niteleyip bir kenara koydular ?

Mach3 ekibinin 2 olayına hiç aklım ermedi.
Yılların yazılımı iyice oturdu hataları ayıklandı .
Yazanların yeteri kadar kabiliyeti olduğu belli.
Laptop gibi şeylerde paralel port kalmadığını da biliyorlar.
Ama neden usb için bir şeyler yapmadılar ?

Çook eski versiyonları tıpkı usbcnc (planetcnc) yazılımı gibi .dxf gibi uzantıları alıp kodları çıkarabiliyordu.
Lazycam ile de belirli bir noktaya gelmelerine rağmen neden "dead project" olarak niteleyip bir kenara koydular ?

Sanırım nedenlerin biri ticari.
CAM veya USB konusuna bulaşmamalarının nedeni bu işten kazanan mach3 destekçilerine alan bırakmak. 3-5 usd ye satılan usb paralel çevirici yani çinli birileri yerine mach3 partnerlerini desteklemek.
Yada asıl konu olan g-code yorumlamaya odaklanmak da olabilir.

Üstelik usb-paralel çevirici yerine özel tasarlanmış bir kart ile bu işte usb kullanımı daha kolay. Zaten gördüğüm kadarı ile ya belirli-sıırlı bir g-code seti kartta yorumlanıyor yada ses-video iletimi gibi bir bant genişliğini, ve zamanlamayı garantileyen destekleyen usb protokolleri kullanılıyor. Bu açıdan HID bu işe çokda uygun değil. Özellikle zamanlama konusunda. Diğer durumda da PC tarafına driver vs. yazmak gerekir.
USB-paralel çevirici ile çalıştırmak da mümkün olabilir ama kimse o kadar uğraşıp çinli kardeşim daha çok kazansın demiyor anlaşılan.
Bir diğer neden zaten mach4 de çıktı, çıkıyor iken "çalışıyorsa elleme" düsturu olabilir.
Bi ara bende bakmıştım, zaman içerisinde gelişen herşey zamanla yamalı bohçaya benzer, spagetti koda gider ya. Bunun gibi teknik nedenler de söz konusu olabilir. Enerjilerini mach4 için harcıyorlar anlaşılan.

Mach4 ile ilgisi olduğunu sanmıyorum.
Mach4 çıktı ve o da dedesi gibi paralel port ile çalışıyor.

Uzun yıllar önce mach3 ü usb ile çalıştıran ilk kart smooth stepper idi.
2 paralel port kadar in/out sunuyor.
1mb bile etmeyen bir mp3 uzantısı ile eklenip işi bitiriyor.
Şimdilerde ethernete geçti.
Fiziksel görünüş ve elemanlar açısından kaliteli bir kart .
Maliyeti 30-40 TL yi geçmez ama satışı ~~200 dolar.
Bu vesile ile işi becerebileceği halde yapmayanlara sitemlerimi sunuyorum.

Planet cnc nin usbcnc kartı ve yazılımı yakında mach3-4 ü eskitir bu gidişle.
Özellikle yazılımı hemen hemen her formattan alıp kodları veriyor.
Zevkle kullanıyorum gerber dosyaları için.:rolleyes:

bir ara arduino modbus vardı mach3 de tam nasıl kullanıldığını bilmiyorum ama i/o için kullananları görmüştüm eğer motor step dir sinyalleri de olursa hem ethernet yapabilirim hem de direk usb çok basit arduino mega kullanırsak tonla giriş çıkış da olur

Mach3 ün modbusIO denen özelliği ile puls sinyallerini taşımak neredeyse mümkün değil. Çooook yavaş hızlar için belki.. Ki bunun için bile mach3 e macro vs yazılması gerekir.

ModbusIO nun tazeleme frekansı oldukça düşük diye hatırlıyorum. Zaten olabilseydi, bi dünya seri çalışan karttan hangisini kullansak diye düşünüyor olurduk.

MosbusIO nun tasarım amacı daha düşük hız isteyen sistemler için. Örneğin spindle ı on-off yapmak veya devrini ayarlamak, limit sw, bir panel üzerinde koordinat hız gösterebilmek vs. gibi..

şimdi dönüyor gibi görünüyor ama tam testi makine y ekseni yürürken yap bence.

komparatör ile ölç
komparatör yoksa dijital kumpas vardır bir şekilde bağla, mesela 10mm y için ilerle diyip çıkan sonuca bak. sonuç tamamsa tamamdır

üstat merhabalar.kontrol kartının bir eksenine iki sürücü bağladım çalışıyor.yalnız arkadaşlarında dediği gibi motor kablo uzunlukları aynı olmalı.birde çalıştırırken x yada a motorunu diğerine göre ters döndürmelisin.motorların motor tuning ayarları aynı olmalı

bana bu bağlantı mantıklı geldi slave yaparsan motorlarda kaplin kaçırması veya bağlantılarda motor çalışırken durmalarda makinayı kasabilir gibi

Merhaba. Bu alüminyum kısımları nasıl temin edebilirim.

Forum istatistikleri

Konular
129,079
Kullanıcılar
451,368
Son üye
bugy333

Yeni konular

Geri