5 volt regulatör devresi

aspova

Üye
7805 ınput değerim 10 volt 0.5 amper olmasi ile 10 volt 1 amper olması durumunda autputta gorecegım değer kaç mah ? olur kısaca girişteki besleme amperi önemlimi yoksa değilmi bide benim 7805 hiç ısınmıyo nerdeyse onuda çözemedim ama çatır çatır telefonu şarj ediyo devre 1n4001 dıyot 25Volt elektrolıkıt kapasıtor330uf 7805 0.1uf kapacıtor seramıc :D

merhaba inbut girişine 10 volt 1 A verırsen çikiştan 1 A alamazsın 0.8 A civarı alirsın şu an 0.5 A aliyorum dıyorsun bu değer regule entegresını isinmasına sebep olmaz çünkü giriş voltajın entegreyı isitacak kadar yüksek değıl çektığın akimda entegrenın çalişma sınırı içinde şunuda soylıyeyım telefon şarj ederken 0.5 A çekmez halıyle isinma olmayacak çikişa lamba bağlayıp çekılen akimi yukseltırsen entegre isinir veya telefon şarj ederken dahı giriş voltajı yüksek olursa örnek 25 volt cıvarı entegre boştada olsa çikişi isinir ıyı geceler kolay gelsın

7805 in çıkışını direk pile bağlarsan o pili çok kısa zamanda eline alırsın pili bozar !!!

pil şarj tekniklerini araştır sabit akım kaynağı yapman lazım bak sana bir şema gönderdim

7805leakimkaynagi.gif

şekildeki şemayla bir akım kaynağı yapabilirsiniz. 7805in gnd (şase) bacağı ile out (çıkış) bacağı arasına sabir bir direnç bağlayıp çıkışı bu direnç ve şase arasından aldığınızda "sabit gerilim/sabit direnç=sabit akım" prensibine göre bir akım kaynağı yapmış olursunuz. nerde kullanacağınıza gelince, verilen değerlerle 7805'in verebileceği en fazla akımı yani 1A'i çekmeye çalışıyoruz (mutlaka soğutucu bağlanacak, gerekirse 7805T değil de 7805K kodlu TO3 kılıfı kullanın). bu sabir değerli akımla, ölçü aletleriyle hassas olarak okuyamadığınız rezistans (direnç) tellerinin direncini AVOmetrenin "ohm"değil de "volt" bölümünden doğrudan okuyabilirsiniz. örneğin 1 metrelik ısıtıcı telini RL (yük direnci) yerine bağladığınızda ekranda 27 mV görüyorsanız bunun anlamı telinizin toplam direnci 27miliohm demektir. şönt direnç gerektiğinde bu yöntemle kolayca ölçebilirsiniz.

not: o 1A'in tam 1 amper olması için dirençlerinizin de tam 5 ohm olması gerekir. 1A dışında 1.3mA gibi bir sükunet akımı da akar ama 7805'in verebileceği akımın sınırlarda olmasından ve direnç toleransından dolayı ölçüm hatası olarak ihmal edilebilir bir değerde kalacağından önemsizdir.

7805 yüksek akım veremezse bunu daha düşük akımla da (daha yüksek dirençle) deneyebilirsiniz.

https://www.facebook.com/mechatronicmarket

Forum istatistikleri

Konular
129,100
Kullanıcılar
451,412
Son üye
Essamali

Yeni konular

Geri